Miksi ihminen ei voi itse päättää mitä haluaa?

Anonyymi-ap

Kuin esim. jos päättäisi että ei haluaisi ruokaa,
silloin ei tulisi nälkäkään ikinä.
- Olisi helpompaa.
- Jos pitää ruoasta = pitää nälästä eli ruoasta.
(ylilihavuuskin)

Entä sitten riippuvaisuudet, eivät monetkaan uhkapeli- seksi- tai huume- kaikki riippuvuudet.
- Haluaako jokainen narkomaani olla heroiinikoukussa?

Rahanhimo? Ahneus?
- Jos ei halua olla miljonääri, ei halua rahaa.
- Päättää itse olematta haluamatta rahaa.



Elämä olisi silloin onnellista aina, jos ei ikinä haluaisi mitään.
Päättäisi haluta vain sellaisia asioita jotka jo itsellä on.


MUTTA... niin kun joku muu voima päättää sen mitä kukin ihminen haluaa, itse ei pysty oikein siihen vaikuttamaan.
- Onko pankkirosvokin siis näin ollen aina syyntakeeton, koska ei itse pysty määräämään että haluaa rahaa pankista?

7

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ihmistä kahlitsee tarpeet välttämättömät: Happi, ruoka, juoma, Valo, lämpö, painovoima jne. Mutta eräs suuri este on Aika ja sen kulun suunta. Jos otat huumeen ja tulet riippuvaiseksi et voi palata pisteeseen ennen huumeen ottamista.

      Ajan pitää virrata eteenpäin.

    • Anonyymi00002

      Voihan sitä päättää olla syömättä, mutta nälkä kyllä tulee ja lopulta kuolemakin, kun olemme biologisia olentoja jotka tarvitsevat ravintoa energianlähteeksi.

      Riippuvuuksistahan jotkut kehuu päässeensä kun ovat vaan päättäneet, että nyt se loppuu, ja kuittailevat aina muille joilla se ei ole onnistunut.

    • Anonyymi00003

      Vähän eri asia jos päättää olla haluamatta ollenkaan jotain asiaa.

      Pystyykö rehellisesti olemaan haluamatta jotain, jolloin nälkä tuntuu iloiselta ja mukavalta olotilalta jofyysisenä olomuotonakin.

      Ja jos päättää että ei pidä hapesta, niin hengityksen pidättäminen se vasta nautonnilsta onkin, ja tukehtuminen.

      Ihan fyysisenä olotilanakin.

    • Anonyymi00004

      Eli kyse on alijärjestelmästä, jota ei pysty sivuuttamaan. Se on ollut olemassa jo ennen kuin ihmisestä tuli tietoinen. Pohdinta on siis irrelevantti: jättää asioita huomioimatta.

    • Anonyymi00005

      Alijärjestelmä eli sub-system. Tietokoneen KERNEL-muppet show sammakko niin..
      Vai olko Kermit, samapa tuo Kermit eli Kernel.

      Video sub-system ihmisen aivojen silmät. Sekin vielä.

      Keskushermosto on alijärjestelmä, toimii sähköllä kuin tietokoneen elektronitkin.

    • Anonyymi00006

      No, jos ihminen on oikeasti hullu niin silloin hän päättää kaikesta ihan itse mikä on monesti sitten ihan täysin päätöntä touhua.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1230
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      860
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      84
      693
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      668
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      656
    Aihe