Miten voi mittarit tontillamme näyttää -20 astetta, kun ilmatieteen laitos väittää,

Anonyymi-ap

että niin tässä kunnassa kuin kaikissa ympäröivissä kunnissa on 6-7 astetta vähemmän? Oma digimittarimme ja vanha luotettava mittari molemmat näyttävät -20.

Aamulla oli -24 astetta. Viereisissä kunnissa, ja myös tämän kunnan säätiedotuksessa väitettiin, että pakkasta olisi muka vain -17 astetta.

Mistä on kysymys? Voiko yhdellä pikkutontilla olla noin paljon kylmempää, vai valehdellaanko meille jo meteorologian laitokseltakin?

5

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Asumme etelään loivasti viettävällä rinteellä. Tuulinen paikka, kun metsää on kaadettu ympäriltä. Kesällä on yleensä pari astetta viileämpää kuin ilmatieteen laitos väittää, mutta ennen en ole huomannut, että talvisäämme olisi paljon poikennut väitetystä.

      Oletteko muut huomanneet tällaista? Nuo luvuthan ne tilastoihin jäävät, ei se, mikä lämpömittarit oikeasti näyttivät!

    • Anonyymi00002

      Ja nyt on -24 astetta, kun Ilmatieteen laitos väittää, että olisi vain -14. Kymmenen asteen ero!!!

    • Anonyymi00003

      metsän keskellä mäen päällä, aina n. 1.5C lämpimämpää, kuin tien varrella peltoaukealla 200m päässä.

      • Anonyymi00004

        Kyse ei ole parista asteesta. Tällä hetkellä omat mittarit näyttävät -28,8 astetta, ilmatieteen laitoksen mukaan tällä paikkakunnalla on muka vain -18 astetta!


    • Anonyymi00006

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4967
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4750
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      210
      4732
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4571
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2354
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2128
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1657
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1514
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      190
      1235
    Aihe