Missä mennään avaruus

Anonyymi-ap

Luin Iltalehdestä jutun missä ihmeteltiin etteivät suomalaiset tiedä eivätkä voi ymmärtää millaisessa todellisuudessa Narvassa Itä-Virossa eletään, ihmisillä ei ole rahaa. Se kuitenkin tiedetään, että siellä suunnalla jossakin on SuperAlko (oma lisäys). Narvasta ei nyt enempää, saatikka Super Alkosta vaan menen kauemmaksi tuntemattomaan avaruuteen, siitä ei tiedetä varmaankaan sitä vähää mitä SuperAlkosta saatikka Narvasta.
Aloitan maapallo syntymästä, mikä tapahtui noin 4,54 miljardia vuotta sitten aurinkosumusta, tästä tapahtumasta ei tietenkään ole mitään dokumentoitua tietoa, vaan kaikki on toisen käden kuviteltua tietoa, tietoa joka tullaan joskus kumoamaan heti kun parempi teoria kehitellään, joka sekin sitten aikanaan taas kumotaan ja niin edelleen... Siis nykyisen teorian mukaan maapallo syntyi pyörtyilevästä pöly- ja kaasupilvestä ja aurinkosumu​sta joka romahti painovoiman vaikutuksesta muodostaen Auringon ja planeetat noin 4,5 miljardia vuotta sitten, materiaali oli ”käytetty tavaraa” eli peräisin aikaisemmista tähdistä, eli maan atomit olivat aikaisemmin käytössä supernovissa, ennen kuin tiivistyivät aurinkokunnaksemme osaksi avaruuteen, eli kierrätys oli jo silloin muotia.,
Kuinka suuri tämä meidän avaruus on?. Se on valtava, sen tarkemmin sitä ei osaa kukaan sanoa. Jotkut ovat kylläkin laskeneet tämän havaittavan ja osin ymmärrettävän maailmankaikkeuden osan eli avaruuden laajuuden, ja se laskennallinen arvio on noin 93 miljardia valovuotta halkaisijaltaan. Mutta koko maailmankaikkeuden suuruus on tuntematon, sen missä tämä meidän käsittämä avaruuskin on. On jopa sanottu, että se olisi ääretön, koska se laajenee jatkuvasti nopeudella mitä emme tunne. Valonnopeus on suurin nopeus mikä tunnetaan, suurempaa nopeutta ei tunneta, joten laajenemis- nopeutta ei voi mitata. Monesti ”avaruus sana” on määritelmä kaikelle olemassa olevalle ja muuta ei ole. Mutta monet fyysikot ovat sen tunnustaneet, että tämä meidän avaruus on vain pieni osa jotain paljon suurempaa eli maailmankaikkeutta ja se taasen osana suurempaa ikuisesti paisuvaa superuniversumia. Mikä voi tarkoittaa, että on olemassa suurempia ja useimpia avaruuksia ja rakenteita kuten oma maailmankaikkeutemme. Tämä kaikki avaruus ja maailmankaikkeus pohdinta on kuitenkin pelkästään spekulatiivista, oikeaa tietoa ei kellään voi olla. Mutta jatkan kuitenkin pohdintaa sillä, että onko maailmankaikkeus on ääretön, millä ei ole reunaa eikä mitään ulkopuolista mihin se voisi esim. laajentua. Mutta missä sellainen maailmankaikkeus olisi, koska kaiken on oltava jossakin? Eräiden teorioiden mukaan maailman kaikkeus laajenee koko ajan valtavalla nopeudella, mutta mihin se laajenee, täytyy olla jotain suurempaa missä/mihin laajenee, ei voi laajeta ei mihinkään, eli kaiken on oltava jossakin, mikään ei voi olla ei missään. Tämän viisauden totesi jo aikoinaan Albert Einstein, mutta tämäkin viisaus johtaa äärettömyyteen vai onko jossakin ”suuri lopullinen” missä kaikki on, ja mihin kaikki loppuu, mutta missä se sitten on? Jotkut ovat esittäneet vaihtoehdoksi sellaista, että maailmankaikkeus on kuin pallon, sillä ei ole rajaa kuten ei ole pallon pinnallakaan ja se pallo laajenee itse itsessään kuin ilmapallo, mutta missä se pallo on? Se kun ei voi olla itsessään, eikä, ei missään. No niin että , tuota tuota ja tuota niinpä, niin se on, että otapa tuosta selvää? Mutta ihminen niin pieni on tässä... ”jossakin”.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        83
        2475
      2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        67
        1435
      3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        81
        1311
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        11
        1192
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        79
        905
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        19
        890
      7. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        54
        763
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        100
        749
      9. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        30
        743
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        696
      Aihe