Missä me olemme?

Anonyymi-ap

Luin Iltalehdestä jutun missä ihmeteltiin etteivät suomalaiset tiedä eivätkä voi ymmärtää millaisessa todellisuudessa Narvassa Itä-Virossa eletään, ihmisillä ei ole rahaa. Se kuitenkin tiedetään, että siellä suunnalla jossakin on SuperAlko (oma lisäys). Mutta Narvasta ei nyt enempää, saatikka Super Alkosta, vaan menen kauemmaksi eli tuntemattomaan avaruuteen, siitä ei tiedetä varmaankaan sitä vähää mitä SuperAlkosta saatikka Narvasta.
Aloitan maapallo syntymästä, mikä tapahtui noin 4,54 miljardia vuotta sitten aurinkosumusta, tästä tapahtumasta ei tietenkään ole mitään dokumentoitua tietoa, vaan kaikki on voisiko sanoa ”toisen käden kuviteltua tietoa”, tietoa joka tullaan tulevaisuudessa kumoamaan kun parempi teoria saadaan aikaiseksi, joka sekin kumotaan sitten aikanaan ja niin edelleen... Siis nykyisen teorian mukaan maapallo syntyi pyörivistä pöly- ja kaasu ilveistä sekä aurinkosumu​sta jotka sitten romahtivat painovoiman vaikutuksesta, muodostaen Auringon ja planeetat noin 4,5 miljardia vuotta sitten. Tämä romahtanut rakennusmateriaali oli peräisin aikaisemmista hajonneista tähdistä, eli maan ainesosat olivat aikaisemmin käytössä supernovissa, ennen kuin tiivistyivät aurinkokunnaksemme osaksi avaruuteen ”eli kierrätys on vanha keksintö”.,
Kuinka suuri tämä meidän avaruus on? Se on valtava, sen tarkemmin sitä ei osaa kukaan sanoa. Jotkut ovat kylläkin laskeneet tämän havaittavan ja osin ymmärrettävän maailmankaikkeuden osan eli meidän avaruudenlaajuuden, ja laskennallinen tulos on, että avaruutemme on noin 93 miljardia valovuotta halkaisijaltaan (yksi valovuosi on 9,46 biljoonaa kilometriä, eli pituus on 93 miljardia x 9,46 biljoonaa) Mutta koko maailmankaikkeuden suuruus on tuntematon, sen missä tämä meidän käsittämä avaruuskin on osana. On jopa sanottu, että maailmankaikkeus olisi ääretön, koska se laajenee jatkuvasti, nopeudella jota emme tunne. Valonnopeus on suurin nopeus mikä tunnetaan, suurempaa nopeutta ei tunneta, joten laajenemis- nopeutta ei voi mitata. Monesti luullaan, että avaruus sana on määritelmä kaikelle olemassa olevalle tuolla jossakin, muuta niin ei ole. Monet fyysikot ovat sen tunnustaneet, että tämä meidän avaruus on vain pieni osa jotain paljon paljon suurempaa eli maailmankaikkeutta, joka taasen on osana suurempaa ikuisesti paisuvaa superuniversumia. Mikä voi tarkoittaa, että on olemassa suurempia ja useimpia avaruuksia sekä rakenteita kuten oma maailmankaikkeutemme. Tämä kaikki avaruus ja maailmankaikkeus pohdinta on kuitenkin pelkästään spekulatiivista, oikeaa tietoa ei kellään voi olla. Mutta minä jatkan kuitenkin nyt pohdintaa siitä, että voiko maailmankaikkeus olla ääretön, millä ei ole reunaa, eikä mitään ulkopuolista mihin se voisi esim. laajentua. Mutta missä sellainen maailmankaikkeus olisi, koska kaiken on oltava jossakin? Kuten mainitsin jo sen, että eräiden teorioiden mukaan maailmankaikkeus laajenee valtavalla nopeudella, mutta mihin se laajenee, täytyy olla jotain suurempaa missä maailmankaikkeus on ja mihin laajenee, koska ei voi laajeta ei mihinkään, eli toistan, kaiken on oltava jossakin, mikään ei voi olla ei missään. Tämän viisauden totesi jo aikoinaan Albert Einstein, mutta tämäkin viisaus johtaa äärettömyyteen vai onko jossakin ”suuri lopullinen” missä kaikki on, ja mihin kaikki loppuu, niin mutta missä se sitten on, senkin täytyy olla jossakin? Jotkut ovat esittäneet vaihtoehdoksi sellaista, että maailmankaikkeus on kuin pallon, sillä ei ole rajaa kuten ei ole pallon pinnallakaan ja se pallo laajenee itse itsessään kuin ilmapallo, mutta missä se pallo on, kysyn vaan? Se kun ei voi olla itsessään, eikä ei missään. Ajatellaan näin, Kattila on hellalla, hella on talossa, talo on kylällä, kylä on läänissä, lääni on Suomessa, Suomi on Euroopassa, Eurooppa on maapallolla, maapallo on avaruudessa, avaruus on???....No niin että tuota tuota ja tuota, otappa tuosta selvää? Mutta ihminen niin pieni on tässä avaruudessa... ”jossakin”.
Mutta nyt kaikelle on keksitty uusi selitys, ja erittäin kiehtova sellainen. On luotu ajatus maailmankaikkeudesta simulaationa, mikä on suosittu filosofisissa spekulaatioissa (simulaatio hypoteesina), eli tämä todellisuus missä me elämme onkin kehittynyt simulaatio, me elämme simulaatiossa, muun muassa Portsmouthin yliopiston fysiikan laitoksen apulaisprofessori Melvin Vopson on tutkinut viruksien ja muiden vastaavien toiminta malleja ja hän on tehnyt tämän huomion simulaatiosta, mutta siitä ei nyt enempää kuin se, mikä on simulaatio. Simulaatio on todellisuuden jäljittelyä. Sillä luodaan keinotekoisen ympäristön, joka jäljittelee oikeaa. Jos me olemme simulaatiossa, niin missä meidän oikea maailma sitten on?

1

138

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Huomenta.
      Olisiko semmoinen homma että vain otettu lääke auttaa tai täytyy hakeutua hoitolaitokseen niin kyllä se siitä sitten taas rauhoituu.

      Kuitenkin pakkas päivää sinullekin täältä .

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      954
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      830
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      728
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      25
      624
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      64
      606
    Aihe