Hampurilais-reseptejä?

Kertokaas jotain hyviä reseptejä. Lähinnä, millasia sämpylöitä käytätte purilaisissanne? Entäs millasia pihvejä? Jauheliha, vai jotain muuta?
3578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

käytän yleensä tavallisia itse leipomiani sämpylöitä ja väliin laitan mureita jauhelihapihvejä..

Äänestä
  • Perkaa peistetut tai halstratut silakat. Laita niitä tillinkera hampurilaissämpylöiden väliin.
    Myös savustettu lohi käy hyvin.

    Äänestä

Meillä käytetään ihan ranskanleipäsiivuja. Lämmitetään leivänpaahtimessa.

Pihviksi jauhelihaa: muotoillaan pihviksi ja pannulle, mausteeksi grillimauste-seosta.

Jokainen laittaa lisukkeet itse: juustoa, kurkkkua, mausteita...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


No More Mac kirjoitti:

Kertokaas jotain hyviä reseptejä. Lähinnä, millasia sämpylöitä käytätte purilaisissanne? Entäs millasia pihvejä? Jauheliha, vai jotain muuta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu