arki on tiukentunut elinkustannusten nousun takia

Juttu tiivistettynä

Yhdysvaltain talouskasvusta huolimatta amerikkalaisten arki on tiukentunut elinkustannusten nousun takia.
Erityisesti ruoan, asumisen ja terveydenhuollon hinnat ovat nousseet, mutta palkat eivät ole seuranneet perässä.
Enemmistö on tyytymätön presidentti Trumpin talouspolitiikkaan.

https://yle.fi/a/74-20198989

PS. kahvi kallis ja parturia en käytä? tavanomaista suomessa ollut jo kauan?
4119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sama se on täälläkin Suomen maassa. Keskusliikkeet ja pankit toimivat niin, että oma tulos miljoonaluokkaa joka vuosi. Ei niiden hyväntekeväisyysfirmoja pidäkään olla, kun työllistävät, mutta kun tuntuu, että niille ei mikään riitä. Johtoporrasta palkitsevat ruhtinaallisesti ja hallinnossa hyvät kokouspalkkiot ja selvää lahjontaa.

Suututtaa tuo sähkönhinnalla veivaaminen, se kun on yleishyödyke mitä lähes kaikki tarvitsee arjessaan. Sähköauton ostoon vielä kannustetaan. Ei täällä moni ilman sähköä pärjää.

Äänestä
  • Puhut asiaa.
    Monet mökit nyt talven pois käytöstä.l

    Äänestä

Dollari on tiukassa ja useampi on peppuauki, rapakossa.💸

Äänestä

Pankit ovat ajaneet ihmiset ahdinkoon, ja pakottaneet verkkopankin käyttöön.
Kaikilta se ei onnistu.
Jos tarvitset pankin palveluita matka pankkiin saattaa olla jopa 200 km.
Voisiko näitä matkakuluja vähentää verotuksessa.
Lisäksi on epäselvää onko verkkopankin käyttäjällä oikeus verovähennyksiin tietokoneen hankinnasta.
Viime vuosi toi monille pienituloisille ongelmia, kun piti hankkia uusi kone Windows 11 takia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Juttu tiivistettynä

Yhdysvaltain talouskasvusta huolimatta amerikkalaisten arki on tiukentunut elinkustannusten nousun takia.
Erityisesti ruoan, asumisen ja terveydenhuollon hinnat ovat nousseet, mutta palkat eivät ole seuranneet perässä.
Enemmistö on tyytymätön presidentti Trumpin talouspolitiikkaan.

https://yle.fi/a/74-20198989

PS. kahvi kallis ja parturia en käytä? tavanomaista suomessa ollut jo kauan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu