Ihanko lappiin hankit sähköauton? hrrrr TM kertoo

Anonyymi-ap

Siitä eteenpäin kuljettajien eriarvoisuus vain kasvoi: yli 15 asteen sisälämpötilaan ylsivät koko matkan kestäessä vain polttomoottoriautot ja kaksi sähköautoa. Kuudessa sähköautossa lämpötilat olivat selvästi alle kymmenen plusastetta, ja yhdessä niistä vain vaivoin nollan yläpuolella. Ulkolämpötila vaihteli 35–40 pakkasasteen välillä.

Yhden sähköauton kuljettaja joutui jännittämään tosissaan runsaan 130 kilometrin päässä olevan Sodankylän tavoittamista. Hän joutui hermostuksissaan pyytämään lupaa nopeuden pudottamista satasen alueilla kahdeksaankymppiin, kun akun prosenttien ja jäljellä olevan toimintamatkan lukemat putosivat silmissä.

https://tekniikanmaailma.fi/talviauto-2026-miten-sujui-kahdeksan-sahkoauton-ja-kahden-polttomoottoriauton-260-kilometrin-siirtyma-35-asteen-pakkasessa/

7

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kolme urhoollista sähköautoa siis jatkoi, ilman muuta vapinaa kuin kylmänpuistatukset, kohti Saariselkää. Yksi jäi matkalle, kun varsin viitteelliseksi jo osoittautunut akun varaustilan näyttö romahti äkisti kohti nollaa. Heti perään alkoi moottorista ehtyä veto.

      Onneksi noin 40 kilometriä eli puoli tuntia ennen Saariselkää kohdalle osui Vuotson kylä, jonka asukkaat pitivät kuljettajasta hyvää huolta muutaman tunnin verkkovirtalatauksen ajan.

      Vain kaksi autoa tavoitti lopulta Saariselän yhdellä akullisella. Niistäkin toisen kuljettaja joutui pudottamaan ajonopeuden kahdeksaankymppiin ja laskemaan sisälämpötilaa päästäkseen perille.

      Lopulta kaikki autot kuitenkin saatiin perille testiä varten rakennetulle latauskentällemme Saariselällä.

      Viimeisenä paikalle saapui nuori kuljettaja, joka oli lähes tullut adoptoiduksi Vuotsoon. Hänen autonsa tavoitti Saariselän huolto-Transporterimme vetämän liinan jatkona. Mittaristonäyttö ei edelleenkään ollut näyttänyt akun varaustilaa aivan toivotulla tarkkuudella.

      PS. sähköautot lisää sosiaalista toimintaa!

      • Anonyymi00002

        Onko vetyautot yhtä huonoja kovissa pakkasissa?


      • Anonyymi00003

        Tärkeää infoa.


    • Anonyymi00005

      Ei Lappiin voi sähköautoa hankkia kun tiet ovat niin huonosti hoidettuja että akkupaketit hajoavat. (Kokemusta on)

    • Anonyymi00008
      UUSI

      Ehdottomasti hybridiauto on paras valinta.

      • Anonyymi00009
        UUSI

        hybridihuora paras


      • Anonyymi00010
        UUSI

        Jesse haapala sanoi että lataushybridit hajoaa käsiin.
        Merkkiliikeet perii korjauksista tuhansia e.
        Jessen liikkeet korjaa satasilla


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe