Kun yksi nostaa hintoja, niin toinen seuraa perässä. Sopivat siis näistä yhdessä. Tietääkseni kartellit ovat kiellettyjä.
Jatkossa pitääkin tehdä ostokset kioskilta. On nimittäin turha lähteä automarkettiin, kun isoa ostosmäärää ei voi kuitenkaan siirtää järkevään hintaan kotiin.
Muovikassikartelli
22
361
Vastaukset
- Anonyymi00002
Kannattaa hankkia kauppakassi tai ostaa kaupasta kestokassi. Ei tulisi mieleenkää lähteä ruokakauppaan ilman, että olisi oma kassi tai kaksi mukana.
- Anonyymi00004
Minua taas hävettäisi kulkea tyhjien kassien kanssa kaupungilla. Luulevat vieä köyhäksi pullonkeräysmummoksi.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Minua taas hävettäisi kulkea tyhjien kassien kanssa kaupungilla. Luulevat vieä köyhäksi pullonkeräysmummoksi.
No älä nyt ihmeessä muovikassia kaupungilla kantele osta kunnon kassi jota voit vaikka olalla kantaa. En lähde edes kaupungille ilman kassiani, jota olalla kannan.
- Anonyymi00012
Anonyymi00005 kirjoitti:
No älä nyt ihmeessä muovikassia kaupungilla kantele osta kunnon kassi jota voit vaikka olalla kantaa. En lähde edes kaupungille ilman kassiani, jota olalla kannan.
Joskus oli muotia putkikassi.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Joskus oli muotia putkikassi.
Taisi olla -70 luvun lopussa.
- Anonyymi00016
Anonyymi00004 kirjoitti:
Minua taas hävettäisi kulkea tyhjien kassien kanssa kaupungilla. Luulevat vieä köyhäksi pullonkeräysmummoksi.
Itse kuljen kauppaan autolla ja kestokassi helppo taitella. Niissä ei ole hinta noussut ja tulee halvimmaksi, roskakassit rullalla ei maksa paljon mitään.
- Anonyymi00006
Kesko lähti mukaan.
"EU:n asettama tavoite on, että suomalainen ostaisi vuoden aikana korkeintaan 40 muovikassia. Tuohon tavoitteeseen on vielä matkaa, sillä suomalaiset ostavat vuosittain edelleen noin 60 muovikassia."
Minä ostan noin 300 pussia vuodessa, koska käyn keskimäärin kuutena päivänä viikossa kaupassa.- Anonyymi00017
Etkö ilkeä kantaa kaljoja ilman kassia vai ostatko vain muutaman irtokaljan kerrallaan?
- Anonyymi00021
Anonyymi00017 kirjoitti:
Etkö ilkeä kantaa kaljoja ilman kassia vai ostatko vain muutaman irtokaljan kerrallaan?
Ostoksia on sen verran, ettei niitä ilman kantovälinettä pysty kuljettamaan. Kertakäyttöinen muovikassi, jonka saa mukaansa kassalta on siihen käyttöön optimaalinen valinta.
- Anonyymi00007
Joo, tuo valmiskassin käyttö taitaa olla jopa ihan muotia. Näin olen ymmärtänyt. Mää käytän S ryhmän räikeää/kauheaa oranssia. Mut so not sanois Matti vainaa.
Tv TimmyH - Anonyymi00008
Aikoinaan, kauppojen muovikassit olivat "paksua" muovia, kestivät jopa vuosia, uusiokäytettyinä. Uusiokäytössä parhaimpia ominaisuuksia oli, että kassin saattoi taitella lompakkoa pienemmäksi mytyksi taskuun, kaupassa uudelleen poikkeamisen varalle.
Nykykassit ovat huomattavan ohutta materiaalia. Hajusta päätellen, kassien uusiomuovi on peräisin mm. huuhteluainepulloista. S-ryhmän kasseissa on jopa varoitus, ettei kassien tule olla kosketuksissa pakkaamattomiin elintarvikkeisiin. Ilmeisesti kierrätysmateriaali sisältää, aistinvaraisesti havainnoitavien hajusteiden ohella, PFAS-yhdisteitä, palonestoaineita ym. terveydelle erittäin haitallista.
Muovikassit nykyisellään ovat siis kaikin puolin originaaliversiota huonompia:
- sisältävät terveydelle haitallisia kemikaaleja
- eivät kestä käyttöä
Tästä hyvästä, (tarjolla on käyttökelvoton kertakäyttökassi), kuluttajan odotetaan suosiolla maksavan lisähintaa.- Anonyymi00014
Ei ole enää ollut tarvetta ostaa muovikasseja kun hankin ohuesta 'nailon kankaasta' valmistetun muovikassi-mitoituksella olevan kangaskassin. Sen voi taitella yhtä pieneen taskukokoon kuin muovikassinkin.
Kauppojen kassoilla myytävät paksusta kuitukankaasta valmistetut kestokassit eivät ole taiteltavissa edes palttoon taskuun mahtuviksi. - Anonyymi00018
Anonyymi00014 kirjoitti:
Ei ole enää ollut tarvetta ostaa muovikasseja kun hankin ohuesta 'nailon kankaasta' valmistetun muovikassi-mitoituksella olevan kangaskassin. Sen voi taitella yhtä pieneen taskukokoon kuin muovikassinkin.
Kauppojen kassoilla myytävät paksusta kuitukankaasta valmistetut kestokassit eivät ole taiteltavissa edes palttoon taskuun mahtuviksi.Jäykemmät kassit paljon mukavampia pakata eikä pakkaukset rikkoonnu yhtä helposti.
- Anonyymi00022
Anonyymi00018 kirjoitti:
Jäykemmät kassit paljon mukavampia pakata eikä pakkaukset rikkoonnu yhtä helposti.
Ehkä se vaatii oman tekniikkansa pakata velttoon kangaskassiin, mutta pakkausten rikkoutumista on turha pelätä, on ne joutuneet kestämään kovempaakin käsittelyä ennen kuin ovat kaupan hyllyssä.
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Ehkä se vaatii oman tekniikkansa pakata velttoon kangaskassiin, mutta pakkausten rikkoutumista on turha pelätä, on ne joutuneet kestämään kovempaakin käsittelyä ennen kuin ovat kaupan hyllyssä.
Riippuu ihan pakkauksista, monet ei kestä puristusta ja muiden pakkausten teräviä kulmia juuri ollenkaan.
- Anonyymi00009
Voisiko kaupat poistaa mainoksensa ja logonsa kasseista.En viitsi maksaa kauppojen mainostamisesta.
- Anonyymi00019
Roskakassirullissa ei ole mainoksia ja ovat halpoja. Jotkut heikkoja, mutta ainakin Lidlistä löytyy vahvoja jos välttämättä haluaa ohuita kasseja käyttää. Kestokaasit parempi kantaakin kun paksummat sangat.
- Anonyymi00010
Bisnesidea: ryhtyä myymään muovikasseja kauppojen lähettyvillä. Sisäänostohinta lienee sentin luokkaa. Helppo tehdä katetta.
- Anonyymi00011
Pullonpalautusautomaateilta saa ilmaisia, saattaa tosin olla pieni hajuhaitta.
- Anonyymi00015
Fiksuna sitä kuljetetaan muovikassia tyhjänä tuulessa lepattaen, ei sitä taskuun kannata taitella.
- Anonyymi00020
Eikös bensan hinta laskenu? Ei ne siellä marketeilla mitään kasseja osta, kärryistä lappaavat ostokset peräkonttiin. Jalankulkija voi viedä kärryt kotiin saakka.
- Anonyymi00024
Ja takakontista kärryssä kotiin?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1136985Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1084752L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa564000TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133354Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6962085Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2391450- 661368
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581338Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j521287Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12982