Miksi vapaa tahto on niin suuri mysteeri älypäille?

Anonyymi-ap

Näin amiksesta näyttää täysin selvältä asialta, että välillä meillä on vapaa tahto ja sitten taas ei. Mistään vakiotilasta ei tietenkään ole kysymys. Jos meillä olisi jatkuva vapaa tahto, niin mikään järjestäytyneeseen yhteiskuntaan viittaava ei olisi mahdollista, vaan eläisimme anarkistien unelmaa eli totaalista kaaosta.
Jokaisella on se oma tahtonsa, mutta se nyt ei vaan sovi läheskään aina kaikille muille. Tämä tosiasia rajoittaa kovasti vapaan tahdon täydellistä toteutumista.
Oikeasti vain vauvalla on vapaa tahto ja aikuisen ihmisen tulisi vastata tekemisistään myös muille ihmisille.

5

203

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Kyse on ennemmin vaikkapa siitä että asian tilojen ollessa tietyllä tavalla, niin onko sinulla mahdollisuutta edes ajatella toisella tavalla. Esimerkiksi tunne tulee alitajunnasta yleensä ennen kuin järkiperäinen ajattelu ja toisaalta sitten se järkiperäinen ajattelukin on aina jostakin opittua. Eli asioiden ollessa tietyllä tavalla, onko sinulla mahdollisuutta edes ajatella toisin kuin ajattelet. Ihmisen ajatteluun vaikuttaa biologiset prosessit, tiedostamattomat aistihavainnot ympäristöstä. Ajattelu tuottaa toimintaa ja päätöksiä, mutta kun ajattelukaan ei välttämättä ole sinun vapaata tahtoasi vaan vaikutusta ympäristöstä. Toki joissakin ihan perusasioissakin, vaikka että kävelylenkillä päätät että: "juoksenpas tästä nyt seuraavat 20metriä" niin se vaikuttaa omalta päätökseltäsi. Mutta mistä ajatus tuli?

      • Anonyymi00003

        Jatkoa. Olisitko voinut olla jättämättä kysymyksesi suomi24 sivustolle ja olisinko minä voinut olla vastaamatta siihen? Teimmekö sen vapaasta tahdosta, vai asian tilojen vallitessa tietyllä tavalla emme olisi ikinä voineet toimia toisin.


    • Anonyymi00004

      No ompa sinulla omituinen näkemys siitä, mitä vapaa tahto tarkoittaa.

      • Anonyymi00005

        Vapaalle tahdolle on kolme yleistä määritelmää.

        1. Ensimmäisen mukaan tahdonvapaus on moraalisen vastuun välttämätön ehto.
        Tällöin tahdonvapauden edellytyksenä on toimijakyky hallita tekojaan niin,
        että toimijaa voidaan pitää näistä teoista vastuussa.

        2. Toinen tapa on määritellä tahdonvapaus valintojen kautta.
        Kysymys on siitä, pitääkö arkikäsityksemme valinnoista paikkansa vai ei.

        3. Kolmas tapa määritellä tahdonvapaus on ymmärtää se toimijan kykynä olla omien tekojensa ja ominaisuuksiensa lähde jossakin varsin syvässä mielessä.


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Vapaalle tahdolle on kolme yleistä määritelmää.

        1. Ensimmäisen mukaan tahdonvapaus on moraalisen vastuun välttämätön ehto.
        Tällöin tahdonvapauden edellytyksenä on toimijakyky hallita tekojaan niin,
        että toimijaa voidaan pitää näistä teoista vastuussa.

        2. Toinen tapa on määritellä tahdonvapaus valintojen kautta.
        Kysymys on siitä, pitääkö arkikäsityksemme valinnoista paikkansa vai ei.

        3. Kolmas tapa määritellä tahdonvapaus on ymmärtää se toimijan kykynä olla omien tekojensa ja ominaisuuksiensa lähde jossakin varsin syvässä mielessä.

        Jatkoa..

        Kolme määritelmää ja ne ovat hierarkkisia — jokainen menee syvemmälle kuin edellinen.

        Ensimmäinen on käytännöllinen: riittääkö hallinta vastuuseen. Oikeus operoi tällä.

        Toinen on episteeminen: vastaako arkikokemuksemme valinnoista todellisuutta. Tämä on rehellisempi kysymys koska se myöntää että arkikäsitys voi olla väärässä — illuusio valinnasta on silti kokemus valinnasta.

        Kolmas on syvin ja vaikein: onko toimija aidosti oman itsensä lähde. Tämä on se kohta jossa kaikki teoriat törmäävät seinään — jos luonteeni muovautui geeneistä ja ympäristöstä, olen niiden tulos enkä niiden lähde.

        Mutta jos olen niistä irrallaan, mistä minä tulen? Tämä on Kantin vapausongelma uudessa asussa: autonomia vaatii että olen itseni lainsäätäjä, mutta mistä se lainsäätäjä sai muotonsa.

        Kolmas määritelmä on filosofisesti kunnianhimoisin mutta myös vaarallisin — se saattaa vaatia mahdottoman. Spinoza tyytyi ensimmäiseen, Kant halusi kolmannen ja maksoi siitä transsendentaalisella subjektilla joka on käsitteellisesti hankala.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1330
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe