Joissakin marmeladimakeis ohjeissa mehuversiossa on Agar Agar jauhetta ja keittoaika muutama minuutti.
Toisessa ohjeessa on mehua ja hilloa, mutta keittoaika 45 min.
Mistähän noin pitkä ero keittoajassa johtuu, kun kummassakin on mehua ja mehuverisossa on lyhempi keittoaika, kuin versiossa, jossa on mehua ja hilloa?
Kyllähän agar agar hyytelöimisaine hyydyttää keittoajasta riippumatta.
Toisessa ohjeessa on mehua ja hilloa, mutta keittoaika 45 min.
Mistähän noin pitkä ero keittoajassa johtuu, kun kummassakin on mehua ja mehuverisossa on lyhempi keittoaika, kuin versiossa, jossa on mehua ja hilloa?
Kyllähän agar agar hyytelöimisaine hyydyttää keittoajasta riippumatta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olisi kiva nähdä täydelliset reseptit, mutta olettaisin sen liittyvän siihen, että reseptissä halutaan hillon "sulavan" kokonaan mehun sekaan.
Eli siis Agar agar kyllä hyydyttää hetkessä, mutta jos tuossa hilloversiossa hyydyttämisen tekee hillon valmistuksessa jo käytetty hillosokerin sisältämä liivate, niin se selittää tuon pitkän keittoajan. Pitää saada sekoitettua tasaisesti siis ja ensin rakenne rikottua.
Terkuin -kotikemisti-
https://www.dansukker.fi/fi/resepteja/lakkamarmeladit
"Punnitse agar-agar vaa’alla. Mittaa kattilaan agar-agar ja nesteet, anna seoksen kiehua välillä sekoittaen hiljaisella lämmöllä 45 minuuttia. (Malta keittää seosta ohjeessa mainittu aika.) Lisää sokeri ja lakkahillo, kiehauta, kunnes sokeri liukenee. Kaada seos reunalliseen 20x25 cm kokoiseen vuokaan ja kuori pinnalle muodostuva vaahto pois."
Ei tuossa ohjeessa kyllä hilloa keitetty, vaan agar-agar jauhetta ja vettä 45 minuuttia.
Hillo ja sokeri lisättiin keittämisen jälkeen.
Ohjeessa oli 6dl sokeria, joka on valtava sokerimäärä, kun hillossa on sokeria.
Tein tuon ohjeen mukaan, mutta huomasin äsken, että unohdin 2dl vettä, ainoastaan mehua laiton, enkä laittanut 6dl sokeria, kun maistoin ja oli kyllä makeaa ilman tuota 6dl sokerimäärää.
Lisäksi laiton kaikki aineet kattilaan, myös hillon ja keitin muutaman minuutin.
Oli kyllä hyytynyt yön aikana.
https://www.anninuunissa.fi/finlandia-marmeladikuulat/
Tuota vihreiden kuulien marmeladi ohjetta vois kyllä kokeilla, kun vihreät kuulat on vaan niin hyviä.
Maku saadaan aikaan makuaromilla ja sitruunahapolla.
Nuo makuaromit on aika väkeviä, kun yhdellä tipalla saadaan 3,5dl nestemäärään
päärynän makua.
Ei niihin tulekaan mitään päärynähilloa...