Joissakin marmeladimakeis ohjeissa mehuversiossa on Agar Agar jauhetta ja keittoaika muutama minuutti.
Toisessa ohjeessa on mehua ja hilloa, mutta keittoaika 45 min.
Mistähän noin pitkä ero keittoajassa johtuu, kun kummassakin on mehua ja mehuverisossa on lyhempi keittoaika, kuin versiossa, jossa on mehua ja hilloa?
Kyllähän agar agar hyytelöimisaine hyydyttää keittoajasta riippumatta.
Marmeladi makeisten valmistus
4
168
Vastaukset
- Anonyymi00001
Olisi kiva nähdä täydelliset reseptit, mutta olettaisin sen liittyvän siihen, että reseptissä halutaan hillon "sulavan" kokonaan mehun sekaan.
- Anonyymi00002
Eli siis Agar agar kyllä hyydyttää hetkessä, mutta jos tuossa hilloversiossa hyydyttämisen tekee hillon valmistuksessa jo käytetty hillosokerin sisältämä liivate, niin se selittää tuon pitkän keittoajan. Pitää saada sekoitettua tasaisesti siis ja ensin rakenne rikottua.
Terkuin -kotikemisti- - Anonyymi00003
https://www.dansukker.fi/fi/resepteja/lakkamarmeladit
"Punnitse agar-agar vaa’alla. Mittaa kattilaan agar-agar ja nesteet, anna seoksen kiehua välillä sekoittaen hiljaisella lämmöllä 45 minuuttia. (Malta keittää seosta ohjeessa mainittu aika.) Lisää sokeri ja lakkahillo, kiehauta, kunnes sokeri liukenee. Kaada seos reunalliseen 20x25 cm kokoiseen vuokaan ja kuori pinnalle muodostuva vaahto pois."
Ei tuossa ohjeessa kyllä hilloa keitetty, vaan agar-agar jauhetta ja vettä 45 minuuttia.
Hillo ja sokeri lisättiin keittämisen jälkeen.
Ohjeessa oli 6dl sokeria, joka on valtava sokerimäärä, kun hillossa on sokeria.
Tein tuon ohjeen mukaan, mutta huomasin äsken, että unohdin 2dl vettä, ainoastaan mehua laiton, enkä laittanut 6dl sokeria, kun maistoin ja oli kyllä makeaa ilman tuota 6dl sokerimäärää.
Lisäksi laiton kaikki aineet kattilaan, myös hillon ja keitin muutaman minuutin.
Oli kyllä hyytynyt yön aikana.
- Anonyymi00004
https://www.anninuunissa.fi/finlandia-marmeladikuulat/
Tuota vihreiden kuulien marmeladi ohjetta vois kyllä kokeilla, kun vihreät kuulat on vaan niin hyviä.
Maku saadaan aikaan makuaromilla ja sitruunahapolla.
Nuo makuaromit on aika väkeviä, kun yhdellä tipalla saadaan 3,5dl nestemäärään
päärynän makua.
Ei niihin tulekaan mitään päärynähilloa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1163111IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl642232Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1582168Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al431837- 1471484
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha6241016- 100926
- 100840
- 56818
- 56749