Norjassa ja Ruotsissa kaikki paremmin!

Anonyymi-ap

Norja myy öljyä.
Ruotsissa turve on uusiutuvaa ja metsät hiilinieluja.
Suomessa ei ole kumpaakaan!

9

343

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      TUULIMYLLYT AIHEUTTAVAT MELUHAITTAA JA
      TAPPAVAT LINTUJA

      "Perhon kunta kannattaa omataloasukkaiden vaatimusta uusista tuulipuiston melumittauksista.

      Asukkaat vaativat uusia mittauksia, koska Alajoen tuulipuiston myllyistä kantautuu heidän mukaansa häiritsevää melua, mikä huonontaa elämänlaatua. He vaativat uusintamittauksia sekä talon sisällä että ulkopuolella.

      Talo sijaitsee noin kilometrin päässä kolme vuotta sitten toimintansa aloittaneesta Alajoen tuulivoimapuistosta. Lähimpään myllyyn on matkaa 970 metriä"

      Yle

    • Anonyymi00003

      PELKÄT TUULIMYLLYT JA AURINKOVOIMA TUHOAVAT SUOMEN

      "Ketään ei näytä kiinnostavan tosiasia, että juuri silloin kun Suomessa kulutetaan sähköä eniten (tammikuun ja helmikuun kovilla pakkasilla) niin tuulivoima, eikä aurinkovoima EIVÄT tuota sähköä valtakunnanverkkoon ainakaan mainita saakka. Silloinkin sähköverkkoon täytyy kuitenkin tuottaa sähköä vähintään niin paljon kuin sähköä kulutetaan – muuten sähköverkko kaatuu, joka puolestaan tarkoittaa, että töpseleistä ei enää tule sähköä pitkään aikaan

      Norjan ja Ruotsin vesialtaat voivat olla vajaita tai Ruotsi ja Norja vievät ylijäämäsähkönsä etelään – eli sieltä ei välttämättä ole tuotavissa sähköä talvipakkasilla"

      Uusi Suomi

    • Anonyymi00004

      RUOTSILLA EI RIITÄ SÄHKÖÄ EDES OMIIN TARPEISIIN

      "Ruotsi keskeyttää sähkönsiirtokaapelin rakentamisen Tanskaan ja harkitsee uudelleen kaapelihankkeita Suomeen.

      EU:ssa keskitytään aivan liikaa verkkojen parantamiseen, mikä on hänen mukaansa vain ”oireiden hoitoa”.

      ”Pohjimmaiset ongelmat ovat oikeastaan hyvin yksinkertaisia: meiltä puuttuu tuotantoa, oikeaa tuotantoa, oikeassa paikassa, oikeaan aikaan. Suoraan sanottuna meiltä puuttuu perusvoimaa”

      TUULIVOIMA 🌬 SATTUMAVOIMANA EI OLE RATKAISU

      "Perusvoima tarkoittaa tässä jatkuvasti ja ennakoitavasti käytettävissä olevaa säästä riippumatonta sähköenergiaa, joka voi tasapainottaa sähköjärjestelmää"

      Kauppalehti

    • Anonyymi00005

      Näin maailma kulkee, heikkoälyisemmät on niitä, joita 'talutetaan'.

    • Anonyymi00006

      Viherkommunismi ei hallitse Ruotsia

      "Ruotsin valtion omistama kaivosyhtiö LKAB on paikallistanut valtavan rautamalmiesiintymän useiden vuosien etsintöjen jälkeen.

      LKAB kertoo löytäneensä seitsemän miljardia tonnia mahdollisesti louhittavaa rautamalmia. Tähän mennessä yli sadan vuoden historiansa aikana yhtiö on louhinut kaksi miljardia tonnia"

      Verkkouutiset

    • Anonyymi00007

      Kaikki paremmin?
      Eikö Ruotsi enää olekaan rikollisten matu-jengien temmellyskenttää?

      Taitaa persua kyrsiä.

      • Anonyymi00008

        Toivotaan, että Suomen matujengit muuttavat Ruotsiin lihapatojen äärelle


      • Anonyymi00009

        Niin. Suomessa ei virkamiehet saa valehdella ja pitää noudattaa hyvää hallintotapaa. Norja ehti löytää öljynsä jo aikaisemmin - muuten se olisi jätetty pohjaan. Ruotsissa taas on aika vähän turvetta, joten ei siitä ole haittaakaan, että käyttävät pois.


    • Anonyymi00011

      JÄRKI VOITTI RUOTSISSA 👍👌

      "Tukholman lääninhallitus ilmoittaa kumonneensa Tukholman kaupungin päätöksen bensiini- ja dieselautojen kieltämisestä kaupungin ydinkeskustassa.

      Kaupungin asettaman kiellon perustelut eivät tue väitettä siitä, että polttomoottorikiellon hyödyt olisivat suuremmat kuin kiellon aiheuttamat sosioekonomiset haitat.

      – Tämä on voitto maalaisjärjelle. Lääninhallitus lopettaa kalliin ja epärealistisen kokeilun, joka olisi rajoittanut vakavasti kaupungin saavutettavuutta ja aiheuttanut vaikeuksia tuhansille tukholmalaisille ja yrittäjille.

      Kieltoidean ytimessä oli sallia ajaminen ydinkeskustan kortteleissa vain täyssähköautoilla sekä kaikkein vähäpäästöisimmillä bensiiniautoilla.

      Esimerkiksi dieselit ja ladattavat hybridit olisi kielletty kyseisellä alueella kokonaan, viranomaistoimintaa lukuun ottamatta"

      IS

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1580
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      104
      793
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe