Kasvisten grillaaminen on yksi helpoimmista ja maukkaimmista tavoista nauttia vihanneksista – erityisesti kevään ja kesän aikana, kun grilli on muutenkin kuumana.
https://ravintoguru.fi/blogi/kasvisgrillaus-opas
Kasviksiakin voi grillailla
6
417
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Minä nostainsin sipulin "erinomaiset" luokkaan. Erityisesti pienehköt punasipulit voi huoletta grillata vähän "yli", niin että pinta jo mustuu ja sitten kuorii päällimmäisen kerroksen pois ja mehukas jopa makea herkku on valmis.
- Anonyymi00002
Kyllä! Punasipuli karamellisoituu hyvin ja se sopii mainiosti yhteen muiden grillattujen kasvisten, kuten maa-artisokan tai kesäporkkanoiden kanssa.
Linkistä: ” blanšeerattu ruusukaali”. Itse usein käytän kansainvälisiä termejä, mutta mieluummin puhun ryöppäyksestä tai keittämisestä kuin blanšeeraamisesta.
Muuten lista on hyvä, nostaisin munakoison A-luokkaan. Sipulia en viitsi grillata lainkaan kun se on vielä kirkerää ja vetistä siinä vaiheessa kun putoaa pois vartaasta. Kunnon karamellisoitua sipulia saa parilan päällä tai pannulla.- Anonyymi00003
Kirjoitetaan c kirjaimella niin enkulla ruotsilla kuin ranskallakin, eikä suomeksikaan tule väkästä ässän päälle.
Itse käytän suomalaisena kaikessa puhumisessa ja kirjoittamisessa suomen kieltä suomalaisella keskustelupalstalla. - Anonyymi00004
Niin joo, hyvä havainto! :D
Itse lisäisin myös grillatut banaanit - jälkiruoaksi. <3 - Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Kirjoitetaan c kirjaimella niin enkulla ruotsilla kuin ranskallakin, eikä suomeksikaan tule väkästä ässän päälle.
Itse käytän suomalaisena kaikessa puhumisessa ja kirjoittamisessa suomen kieltä suomalaisella keskustelupalstalla.”Kirjoitetaan c kirjaimella…”
No ei se kyllä mikään blanceeraus ole 😂
https://en.wikipedia.org/wiki/Blanching_(cooking)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59900Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87637
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56574- 43573
- 7542
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24531- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520- 61515
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37496
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14491Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132449- 42418
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45409Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26399