.... yhteen johtoon osuessaan syttyy tuleen?
Tuskin se niin sokea oli että olisi lentänyt tornia päin.
Tai edes eristintä.
"Ilmoittaja kertoi nähneensä joutsenen lentäneen päin voimalinjaa, syttyneen törmäyksessä tuleen"
https://yle.fi/a/74-20220842
Tuskin se niin sokea oli että olisi lentänyt tornia päin.
Tai edes eristintä.
"Ilmoittaja kertoi nähneensä joutsenen lentäneen päin voimalinjaa, syttyneen törmäyksessä tuleen"
https://yle.fi/a/74-20220842
Vastaukset 24
Vanhimmat
Käsite permeabiliteetti lienee koulusta tuttu?
Vai kuitenkin permittiivisyys?
Voimalinjassa on useampia johtimia. Jopa korkeajännitejohtojen välistä lentäminen saattaa aiheuttaa valokaaren, aivan erityisesti kostealla säällä/sateessa.
Joutsenella kävi huono tuuri, mutta näitä sattuu lähes vuosittain.
Totta. Sähkö voi hypätä ilman halki jollon syntyy valokaari. Huonolla tuurilla noin voi käydä kuin tuolle joutsenelle.
T. miksuh
Mikäli tuo pitää paikkansa, johdot on asennettu liian lähelle toisiaan.
Läpilyönti etäisyyden tulisi sumussakin olla monta metriä suurempi kuin johtojen välimatka, jolloin yksi joutsen ei saa läpilyöntiä aikaan.
Mutta jos johtojen välistä lensikin koko lauma tiiviissä muodostelmassa, ei läpilyöntiä tietysti voi välttää.
Ei johtojen etäisyyksiä määritellessä mitään joutsen tai lentokone mittoja lasketa mukaan. 😂
Tulisi aika leveitä sähkölinjoja jos minkä tahansa ilmalaivan pitäisi mahtua lentelemään johtojen väleistä. 🤣
Olen nähnyt muutama vuosi sitten sumuisella säällä, pakokaasulla kyllästetyssä ilmassa, valokaaren syntyvän tien ylle itsestään - koko kylä pimeni tuolloin n. 5 minuutiksi. Kyse oli siis paikallismuuntajalle tulevasta johdosta.
Uskon kyllä, että yksi lintu riittää aiheuttamaan oikosulun ja sytyttyään palamaan vielä lisäksi maastopalon.
110 kV voimajohtolinjan kahden johtimen läpilyöntietäisyys on luokkaa 5 - 20 cm. Johtimien välinen etäisyys on 3,5 - 5 m. Joutsenen siipiväli on tyypillisesti 2,5 m.
Jos johtimien etäisyys on 3,5 m, ja niiden välistä lentävän linnun siipiväli on 2,5 m, ei läpilyöntiä synny ellei läpilyöntietäisyys ylitä metriä.
Ne joutsenet räjähtelevät yleensä keskijännitelinjoihin lentäessään, eivät mahdu lentämään linjan läpi.
Onpas täällä taas viisaita.
Aika suuret ovat korkeajännitelinjojen suojaetäisyydet jos ihmistä tarkoitetaan, mitään "läpilyöntiä" ei tarvita kun elo loppuu jos metrin- puolentoistakin etäisyydelle jännitteisestä johtimesta onnistuu kapuamaan.
Tarina ei kerro aiheutuiko joutsenesta sähkönjkeluhäiriö eli syntyikö hetkellinen oikosulkua vastaava tilanne.
"mitään "läpilyöntiä" ei tarvita kun elo loppuu jos metrin- puolentoistakin etäisyydelle jännitteisestä johtimesta onnistuu kapuamaan."
Miksi loppuisi?
Kun ihminen kuolee niin silloin joidenkin mielestä elo loppuu.
Ei korkean jännitteen johtimiin tarvitse tarttua kiinni kun jännite jo on tappava.
Ai miksi loppuisi...Mm. Fingridin nettisivuilta voit lukea perusturvaohjeet koskien voimajohtimien läheisyydessä liikkumista ja voit sieltä myös löytää maininnan siitä kuinka sähkö voi kirjaimellisesti hypätä monta metriä. Esim. korkeajännitelinjan pylväiden ympärillä maassa on useiden metrin vyöhyke jolle ei saa mennä, ei ihminen eikä työkone...
Kiinni tarttuminen ei liity mitenkään mihinkään. Ei sellaista ole kukaan ehdottanut.
Ihmiselle ei tapahdu yhtään mitään ennen läpilyöntiä. Läpilyönnin tapahtuessa menee henki hyvin äkkiä. Suojaetäisyysvaatimus on seurausta siitä että halutaan varmistua ettei läpilyöntiä synny.
Jeps suojaetäisyydet ovat moninkertaiset läpilyöntietäisyyteen nähden esim. 20kV josta näissä joutsen tapauksissa melkein aina kyse niin pienin suojaetäisyys ihmisellä 40 cm ja kiinteiden osien välillä 16 cm, läpilyönti etäisyys sitten sentin -parin luokkaa hieman olosuhteista riippuen -kun läpilyönti sitten tapahtuu niin valokaaren saa kyllä venytettyä melko pitkäksikin kun ilma ionisoituu ja alkaakin johtamaan.
Ja vielä sitten tuosta että ihmiselle ei tapahdu mitään ennen läpilyöntiä niin jotkut sen joko kokeneet tai melkein kokeneet kertoneet että ihokarvat nousee pystyyn ennen läpilyöntiä
Kuulin kerran erään DI:n kertovan, kuinka hänen sisaren tukka nousi veneessä ylös taivasta osoittaen. Tilanne meni ohi, eikä heidän myöhemmin olettama salama iskenyt. Iältään he olivat tuolloin nuoria ja varmasti olisivat tänä päivänä tehneet jotain toisin.
Olisiko pitänyt hypätä veteen sukeltaen?
Se oli hindi, uudesti syntynyt sähköasentaja muistinsa menettänyt.
Sai maakontaktin vähän niin kuin kannettava kideradio. Antennijohdin voi "maadoittua" ilmasta.
Vähän vielä jatkoa tähän. Suurjännitelinjoja huolletaan helikopterista, jos ei olla Kiinassa vaan esim. Norjassa. Aivan ensimmäisenä asentaja laittaa kaapeliin hauenleuan, siitä tulee valokaari koska kopterin metallirunko toimii antennina. Ilman sitä asentaja saisi sähköiskun.
Ja sitten satu meni saunaan....
Tuossa yks tapaus
https://www.facebook.com/share/v/1NYwKzKMj7/