Mitä totuus tarkoittaa

Anonyymi-ap

Mikä on totuus? Minulle se on pelkkä raamatullinen termi joka on jäänyt elämään omaa elämäänsä arkikäsitteistöön jonka varassa mm, Poliisi ja oikeuslaitos operoivat. Poliisi varsinkin tietää sen oikein hyvin. Kun katutappelutilanteessa kuulustellaan silminnäkijöitä niin joku näki omin silmin kun mustatakkinen mies aloitti ja tönäisi vihreätakkista miestä ja toinen näki kun punahousuinen nainen repi keltatakkisen naisen hiuksia. Eikä kukaan heistä varsinaisesti valehtele vaan puhuvat sen oman totuutensa vaikka heidän totuutensa on pahasti ristiriidassa kameratallenteiden kanssa. Joku tietenkin saattaa muistaa asiat aivan oikeinkin.

Onko maatilan isännän totuus sama kuin teknomusaa säveltävän stadilaisen totuus vaikka kysymys olisikin samasta asiasta?

Onko karhun totuus sama kuin jäniksen totuus?

Tämä on ajankohtaisempi asia kuin milloinkaan pelkästään jo siitä syystä, että ihmisten puhuma kieli ja käsitteistö on muuttunut rajusti. 75 vuotiaalla ei välttämättä ole toimivaa puheyhteyttä 20 vuotiaan kanssa.

6

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuli mieleen että on ihmisen sisäinen maailma ja ulkoinen maailma

      ja ne miten asiat ovat siellä ulkoisessa maailmassa on totuus.

      • Anonyymi00002

        Ja kaikki mitä ihminen kokemuksellisesti kokee on tietyllä tavalla totta, mutta ne ei välttämättä vastaa ulkoista todellisuutta.


    • Anonyymi00003

      Tieto ja faktat ovat aina vajaita vaikka kuinka syvältä kaivelisi. Jotkut pitää manifestaatioita totuutena. Mutta Dao De Jing kutsuu mysteeriksi sitä kuinka niiden faktat voi muuttua päinvastaiseksi.

      Itse olin yksisilmäinen ennen ja katsoin että kerran paha on aina paha. Mutta sitten selvisi että voi olla tuhat erilaista roolia yhdellä objektilla.

      Jos on niin että mikään manifestaatiokaan ei ole totuus on itse luotava alusta alkaen oma totuus. Se vain on turhan vaikeaa ja työlästä. Ja sitä voidaan pitää kapinana vallitsevia arvoja kohtaan. Enkä tiedä edes mistä aloittaa.

      Voimakkain on aina oikeassa, mutta voima vaatii ison koon joka puolestaan aiheuttaa omat ongelmansa. Jokainen yritys kumota olemassa oleva totuus ja faktat johtaa muihin ongelmiin ja jopa tuhoon. Siksi on parasta suvaita olemassa olevia faktoja, totuuksia ja arvoja pyrkimättä muuttamaan niitä. Jos se suinkin on mahdollista.

      Kuitenkin 300 vuoden välein on ollut maailmanhistoriassa aina uusi vallankumous. Niiden tarkoitus ei ole totuutta mullistaa, vaan maa omaisuuden ja verotuksen uusjako.
      Löytyykö yhtäkään hetkeä jolloin totuus olisi muuttunut. Joku väittää että Kolumbus ja Amerikan löytäminen olisi mullistanut kaiken, mutta oliko todella niin?

      Vaikka totuus olisi valheellinen väite niin se pysyy iäti voimassa. Johtuuko se laiskuudesta tutkia asioita syvällisesti? Totuus on ikuinen vaikka se olisi itse asiassa valheellinen väite.

      Tää ei taaskaan ole filosofiaa vaan hetken heitto hatusta. Kun ei ole internet yhteys enää rajaton ja muutenkin....... En vain ole filosofi.......

    • Anonyymi00004

      Mielipiteitä voidaan arvioida paremmin tai huonommin faktoja vastaavaksi ja niitä arvioitakin voidaan pitää suhteellisina.

      Luonnontieteissä on "totuuksia", jotka eivät ole suhteellisia. C on invarsianssi kaikissa inertiaalikoordinaatistoissa. Tätä voitanee pitää totuutena, vaikka onkin suhteellisuusteorian postulaatti.
      Maapallon ikä on suunnilleen 4,5 miljardia vuotta. Tätäkin voidaan pitää totuutena, vaikka absoluuttisen tarkkaa arvoa ei tiedettäisikään.
      Luonnonlait eli luonnonvakiot ovat eräänlaisia totuuksia. Hienorakennevakiossa ei ole tulinnanvaraa, eikä sen arvo riipu mielipiteestä tai poliittisesta kannasta.

    • Anonyymi00005

      Kieli nähdään “tietoisuuden algoritmina”, joka muokkaa havaintoa, ja siksi sen rakenteen muuttaminen muuttaisi myös kokemusta todellisuudesta.

    • Anonyymi00006

      On olemassa yksi totuus. Minä olen kaatanut enemän naisia kuin kukaan saman ikäinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2069
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1425
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1399
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1245
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1192
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1017
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1016
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      991
    9. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      984
    10. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      335
      973
    Aihe