Mikä on totuus? Minulle se on pelkkä raamatullinen termi joka on jäänyt elämään omaa elämäänsä arkikäsitteistöön jonka varassa mm, Poliisi ja oikeuslaitos operoivat. Poliisi varsinkin tietää sen oikein hyvin. Kun katutappelutilanteessa kuulustellaan silminnäkijöitä niin joku näki omin silmin kun mustatakkinen mies aloitti ja tönäisi vihreätakkista miestä ja toinen näki kun punahousuinen nainen repi keltatakkisen naisen hiuksia. Eikä kukaan heistä varsinaisesti valehtele vaan puhuvat sen oman totuutensa vaikka heidän totuutensa on pahasti ristiriidassa kameratallenteiden kanssa. Joku tietenkin saattaa muistaa asiat aivan oikeinkin.
Onko maatilan isännän totuus sama kuin teknomusaa säveltävän stadilaisen totuus vaikka kysymys olisikin samasta asiasta?
Onko karhun totuus sama kuin jäniksen totuus?
Tämä on ajankohtaisempi asia kuin milloinkaan pelkästään jo siitä syystä, että ihmisten puhuma kieli ja käsitteistö on muuttunut rajusti. 75 vuotiaalla ei välttämättä ole toimivaa puheyhteyttä 20 vuotiaan kanssa.
Mitä totuus tarkoittaa
6
263
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Tuli mieleen että on ihmisen sisäinen maailma ja ulkoinen maailma
ja ne miten asiat ovat siellä ulkoisessa maailmassa on totuus.- Anonyymi00002
Ja kaikki mitä ihminen kokemuksellisesti kokee on tietyllä tavalla totta, mutta ne ei välttämättä vastaa ulkoista todellisuutta.
- Anonyymi00003
Tieto ja faktat ovat aina vajaita vaikka kuinka syvältä kaivelisi. Jotkut pitää manifestaatioita totuutena. Mutta Dao De Jing kutsuu mysteeriksi sitä kuinka niiden faktat voi muuttua päinvastaiseksi.
Itse olin yksisilmäinen ennen ja katsoin että kerran paha on aina paha. Mutta sitten selvisi että voi olla tuhat erilaista roolia yhdellä objektilla.
Jos on niin että mikään manifestaatiokaan ei ole totuus on itse luotava alusta alkaen oma totuus. Se vain on turhan vaikeaa ja työlästä. Ja sitä voidaan pitää kapinana vallitsevia arvoja kohtaan. Enkä tiedä edes mistä aloittaa.
Voimakkain on aina oikeassa, mutta voima vaatii ison koon joka puolestaan aiheuttaa omat ongelmansa. Jokainen yritys kumota olemassa oleva totuus ja faktat johtaa muihin ongelmiin ja jopa tuhoon. Siksi on parasta suvaita olemassa olevia faktoja, totuuksia ja arvoja pyrkimättä muuttamaan niitä. Jos se suinkin on mahdollista.
Kuitenkin 300 vuoden välein on ollut maailmanhistoriassa aina uusi vallankumous. Niiden tarkoitus ei ole totuutta mullistaa, vaan maa omaisuuden ja verotuksen uusjako.
Löytyykö yhtäkään hetkeä jolloin totuus olisi muuttunut. Joku väittää että Kolumbus ja Amerikan löytäminen olisi mullistanut kaiken, mutta oliko todella niin?
Vaikka totuus olisi valheellinen väite niin se pysyy iäti voimassa. Johtuuko se laiskuudesta tutkia asioita syvällisesti? Totuus on ikuinen vaikka se olisi itse asiassa valheellinen väite.
Tää ei taaskaan ole filosofiaa vaan hetken heitto hatusta. Kun ei ole internet yhteys enää rajaton ja muutenkin....... En vain ole filosofi....... - Anonyymi00004
Mielipiteitä voidaan arvioida paremmin tai huonommin faktoja vastaavaksi ja niitä arvioitakin voidaan pitää suhteellisina.
Luonnontieteissä on "totuuksia", jotka eivät ole suhteellisia. C on invarsianssi kaikissa inertiaalikoordinaatistoissa. Tätä voitanee pitää totuutena, vaikka onkin suhteellisuusteorian postulaatti.
Maapallon ikä on suunnilleen 4,5 miljardia vuotta. Tätäkin voidaan pitää totuutena, vaikka absoluuttisen tarkkaa arvoa ei tiedettäisikään.
Luonnonlait eli luonnonvakiot ovat eräänlaisia totuuksia. Hienorakennevakiossa ei ole tulinnanvaraa, eikä sen arvo riipu mielipiteestä tai poliittisesta kannasta. - Anonyymi00005
Kieli nähdään “tietoisuuden algoritmina”, joka muokkaa havaintoa, ja siksi sen rakenteen muuttaminen muuttaisi myös kokemusta todellisuudesta.
- Anonyymi00006
On olemassa yksi totuus. Minä olen kaatanut enemän naisia kuin kukaan saman ikäinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1201319- 2301077
- 67990
- 58942
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66916Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal250860Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki37798Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70775Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72762- 42736
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58700- 66688
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26608Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää115552- 81549
Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen181523Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47504- 18498
- 24494
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12487