Ihmiskuvan muutos?

Onko peruskäsityksenne ihmisestä ja hänen luonteestaan muuttunut viimeisten vuosien aikana?
4234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuttuni sanoi että Ihminen ei koskaan muutu.

Itse olen kyllä muuttunut suuresti. Olin melkein psykopaatti lapsena

Äänestä

Ei. Olen edelleenkin sitä mieltä, että tietokoneita ja keskustelupalstoja ei pitäisi antaa kaikkien käytettäväksi: Asiat oli paremmin, kun tietokone löytyi vain sellaisilta, joilla oli yliopisto-koulutus.

Äänestä

Hyvän ja pahan käsite tai idea eivät ole stabiileja. Nyt pinnalla velloo niin paljon, että ne sekoittuvat tavallista nopeammin. Moni tosin luulee, että niiden kuvat pelkästään kirkastuvat ja selkeytyvät nykymenon myötä. Päinvastoin, sanon minä.

Äänestä

Paljon ajankohtaisohjelmissa ja uutisissa kerrotaan poliittisesta tilanteesta mutta on varmasti paljon asioita jostain hiiskuta lainkaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko peruskäsityksenne ihmisestä ja hänen luonteestaan muuttunut viimeisten vuosien aikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu