Poliisi yhteiskunnallisena

ilmiönä

Poliisi organisaationa näyttää elävän useissa länsimaissa ikäänkuin itseään varten ja saa elämänenergiaa valtaoikeuksista yli kansalaisyhteiskunnan ja yksilöiden. Valta viehättää myös poliiseja yksilöinä.

Alunperinhän armeija/poliisi oli kuninkaitten väkivaltamonopoli oman valta-aseman turvaamiseksi, mutta tehtävä on laajentunut demokratian myötä.

Mutta yhä esim. tapauksissa joissa kansalainen kuolee epäselvässä tilanteessa polisiin toiminnan vuoksi, suora virheen tunnustaminen ei sovi ja virhe kiistetään, koska poliisi ei koe olevan tilivelvollinen kansalaisyhteiskunnalle tai yksilöille, vaan ylemmälle vallalle. Päästöstä asiasta odotetaan sitten oikeusjärjestelmältä (joka on poliisin auktoriteetti), johon poliisi tyytyy. Poliisi ei siis kuuntele "sydäntä", vaan auktoriteettia.

Eli onko poliisilla jäänyt levy päälle keskiajalta, vai onko ilmiö psykologinen, joka heijastuu organisaatiossa (tietynlaisen psykologisen profiilin kaltaiset yksilöt haluavat valtaa ja toisaalta palvella auktoriteettia, jolloin heidän muodostamansa organisaatio käyttäytyy samoin)?

7

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • t.i.ruskeepaa

      Se takaa funktionaalisesti ottaen varman vallan hallituksille, josta syystä siitä pidetään kiinni, siitä puhutaan propagandalla noteeraten sitä jotenkin luonnollisena ja väistämättömänä instituutiona ja järjestäytyneen yhteiskunnan osana. Mikä olikaan funktionalismin vastakohtapari?

      • t.i.ruskeepaa

        on kausaalinen selitys.


    • MannerheimOliHetero

      Valtion ja mafian ainoat oleelliset erot ovat mittakaava, ja se että suurin osa ihmisistä kannattaa valtiota mutta vastustaa mafiaa.

    • niinsevaanmeneehei

      Eipä pysyisi yhteiskunta montaa päivää pystyssä ilman poliisia, kun anarkistit alkaisivat häärätä vapaasti. Yhteiskunta tarvitsee aivan välttämättä tiettyjä tukirakenteita.

    • Suhteessa väkilukuun on Euroopan alueella ylivoimaisesti vähiten poliiseja Suomessa ja eniten Valko-Venäjällä.

      Olisikohan tämä jotenkin kuvaavaa: suorastaan oireellista valtakunnan tilassa?

    • kukaaneisyyllinen

      Melko huvittavaa, ellei peräti sarkastista, kun poliisin ylijohtajat, sanovat: olemme syyttömiä :D::D
      - Ja valtionsyyttäjä syyttää heitä virkarikoksista :D:D

      Jotain olisi nyt uudistettavaakin ehkä :D:D

    • akozimg

      Kun tavalliselta kaduntallaajalta kysytään, niin poliisien määrän ja valtaoikeuksien lisääminen on tehokkain tapa vähentää rikollisuutta ja epäjärjestystä. Jokainen henkisesti yli 10-vuotiaaksi kasvanut tietenkin ymmärtää tämän olevan täyttä bullshittia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      146
      6130
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3736
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      128
      2931
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      49
      2620
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      41
      2560
    6. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2026
    7. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      269
      1924
    8. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1858
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      34
      1633
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1620
    Aihe