Worchesterkastike

Näyttää olevan kalasta tehtyä. Mihinköhän sitä voisi soveltaa, tuskin toimii kuin nestesavu.
5128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Mihinköhän sitä voisi soveltaa, tuskin toimii kuin nestesavu."

Worcestershire -kastike tuo umamin makua ruokaan. Fermentoidusta kalasta valmistettu kastike on ikivanha ja sitä käytetään kaikkialla maailmassa. Roomalaisilla sen nimi oli garum ja Kiinassa ja Kaakkois-Aasiassa se on erilaisia kalakastikkeita.

Äänestä
  • Minulle jäänyt mieleen, että olisi englantilainen keksintö. Kenties siirtomaista anastettua kulttuurista omimista kuitenkin.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Minulle jäänyt mieleen, että olisi englantilainen keksintö. Kenties siirtomaista anastettua kulttuurista omimista kuitenkin.

    Kyllä sen juuret nimenomaan ovat Intiassa. Siis joku englantilainen lordi halusi kotimaassaan saada Intiassa maistamaansa kastiketta ja se sitten hänen mielikseen kehitettiin paikallisista raaka-aineista. Loppu on historiaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Kyllä sen juuret nimenomaan ovat Intiassa. Siis joku englantilainen lordi halusi kotimaassaan saada Intiassa maistamaansa kastiketta ja se sitten hänen mielikseen kehitettiin paikallisista raaka-aineista. Loppu on historiaa.

    Tuo on paikkansapitämätön legenda. Lea&Perrins väittää, että Marcus Sandys oli Bengalin entinen kuvernööri ja toi maustekastikkeen sieltä. Marcus Sandys ei ole ollut koskaan Bengalin kuvernööri eikä ole edes käynyt Intiassa. Keksimisen syy lienee paljon arkisempi. Kalakastiketta käytettiin Euroopassa jo antiikin ajoista lähtien, joten sitä ei tarvinnut sen kummemmin edes keksiä. Antiikin roomalaisten Garumin lisäksi esimerkiksi italialaisilla on nykyään kalakastike Colatura di alici.

    The company has also claimed that "Lord Sandys, ex-Governor of Bengal" encountered it while in India with the East India Company in the 1830s, and commissioned the local pharmacists to recreate it. However, neither Marcus Lord Sandys nor any Baron Sandys was ever a Governor of Bengal, nor had they ever visited India as far as available records indicate.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Worcestershire_sauce

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Näyttää olevan kalasta tehtyä. Mihinköhän sitä voisi soveltaa, tuskin toimii kuin nestesavu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu