Benedictin munat

En ole koskaan aiemmin uskaltanut kokeilla Benedictin munia kun kaikkien ruoka-aineiden pitää valmistua samaan aikaan minuuttiaikataululla ja niiden kypsentäminen vie tilaa hellalla ja vaatii taitoa. Aamiaismuffinit pitää paistaa tai paahtaa. Pekonit pitää paistaa rapeiksi. Uppomunat pitää kypsentää ja hollandaisekastike valmistaa. Jos kaiken tekee liedellä niin nelipaikkainen liesi on täynnä ja moni ruoka-aine menee herkästi pilalle ylikypsyessään.

Ostin apuvälineiksi sifonin ja uppomunapannun. Hollandaisen voi tehdä sifoniin jo vaikka edellisenä päivänä ja lämmittää sen 65C:een sous vide -keittimellä. Siinä se pysyy lämpimänä eikä ylikypsy koskaan. Näin on taklattu amatöörikokin ehkä vaikein osa. En ole koskaan edes yrittänyt uppomunien keittämistä vedessä. Se ei todennäköisesti onnistuisi edes minulta. Uppomunapannu on tähän life hack, jolla kuusi uppomunaa onnistuu täydellisesti 4 minuutissa.

Pekonit paistan uunipellillä leivinpaperin päällä 210C alatatasolla 5-7 minuuttia. Kypsennys tapahtuu kuuman pellin avulla, ei niinkään grillaamalla tai kuuman ilman kierrolla. Pellillä kypsentäminen on helpompaa, rasvan käryä tulee vähemmän ja sillä saa isomman erän kerralla valmiiksi. Pekonina käytin tietysti itsetehtyä laktofermentoitua vanhan ajan pekonia. Englantilaiset aamiaismuffinit paahdoin leivänpaahtimessa. Näin sain tehtyä vaivattomasti koko perheelle kuusi täydellistä Benedictin munaa yhtä aikaa.

Miten muut, oletteko kokeilleet Benedictin munia? Mitä apukeinoja käytätte onnistumiseen ja vaivattomuuteen?

4

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      En ole koskaan edes maistanut.

    • Anonyymi00002

      Joo rikon 6-10 kananmunaa kulhoon ja kaadan ne veteen jossa etikkaa, helppoa kuin saunassa käynti.

      • Anonyymi00003

        Cool story bro 😂


    • Ai ettää oli helppoa tehdä aamupala perheelle. lapset ovat perheineen käymässä mökillä juhannuksen vietossa. 12 ruokailijaa yhteensä. Minulla on kaksi sifonia, toisessa on viime viikonlopun hollandaise ja eilen tein puoli litraa lisää. Tein uppomunat pannulla 2 x 3 minuuttia ja yhden pellillisen pekonia. Viime viikonloppun hollandaise riitti vielä lähes kokonaan tähän aamupalaan. Eipä olisi helpompaa tehdä Benedictin munia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1489
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      583
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      514
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      472
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe