https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012118745.html
Taistelu avustuksista
Kiista kokoomuksen ja Rydmanin välillä syvenee: Rydman syyttää kokoomusta ”pihalla olosta”
Hallituksen sisäinen kiista sote-järjestöjen valtionavustuksista jatkuu, kun uusi asetusluonnos lähti lausuntokierrokselle.
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman (ps) mukaan hän ei osallistunut millään tavalla luonnoksen valmisteluun.
Rydmanin mukaan uusi asetus ei ole ristiriidassa hänen aiemmin julkistamiensa hakukriteerien kanssa, eikä niitä tarvitse muuttaa.
Kokoomusministerit tulkitsevat asian eri tavoin.
Kiista kokoomuksen ja Rydmanin välillä syvenee
1
<50
Vastaukset 1
- Anonyymi00002
Ministeri Wille Rydman (ps) on kansalaisten mielestä hallituksen huonoiten onnistunut ministeri, selviää Helsingin Sanomien tilaamasta tutkimuksesta.
65 prosenttia arvioi Rydmanin epäonnistuneen, selviää Verianin HS-gallupista. Tutkimusta varten haastateltiin 1 023 henkilöä, joukko edustaa Suomen 18 vuotta täyttänyttä väestöä pois lukien Ahvenanmaan maakunnassa asuvat.
Myös valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) saa kansalta kritiikkiä. Suomalaisista 61 prosenttia on sitä mieltä, että Purra on hoitanut työnsä huonosti.
Ylen tällä viikolla julkaistussa kannatusmittauksessa perussuomalaiset ohitti keskustan ja nousi kolmanneksi suosituimmaksi puolueeksi.
ps. vain tuhatta henkilöä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid138897En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44657Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21588Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110573- 36542
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535- 62530
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34488Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää130486Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25462