Eipä tässä ole juurikaan tärkeämpiä asioita. Kun hallitus on toitottanut viimeiset kolme vuotta, ettei rahaa ole ja sillä verukkeella on leikattu vähävaraisilta ja keskituloisilta toimeentulosta sekä nostettu palvelumaksuja ja alvia. Nyt sitten selviää, että rahaa on ollut hallihankkeelle, EM-kisojen lobbaukseen ja Uudenkaupungin autotehtaan pelastamiseen. Jokaisen näiden järjestelyjen takaa löytyy Kokoomuksen politiikkoja (mm. PM Orpo), Kokoomuksen rahoittajia (Kokkila) ja kokoomuslaisia lobbareita (Vapaavuori).
Osa hankkeista on runtattu läpi hallituksessa ilman kunnollista valmistelua ja osassa Orpo on ollut jäävi ja silti osallistunut päätöksentekoon.
Kyse ei näissä tapauksissa ole pelkästään rahasta. Toimintatavat ovat olleet niin hähmäisiä, etteivät ne kestä päivänvaloa.
Eivätkä pääministerin selitykset juuri auta, kun puhuu mitä sattuu ja syyttää muita.
Garden Helsinki käy hämäisemmäksi PETTRI ORPO kadonnut
35
97
Vastaukset 35
- Anonyymi00001
Seuraava skenaario vaikuttaa nyt varsin mahdolliselta:
Orpo kaatuu Garden kohun suhmurointiin ja puolueen johtoon nousee Elina Valtonen. Samalla puoleen linja siirtyy pykälän vasemmalle ja konservatiivinen laitaoikeisto ryhmittyy persuinin.
Se avaisi tien "kolmen suuren" tolkun hallitukselle (Keskusta, Kokoomus ja SDP). Oikea ja vasen laita joutuisi oppositioon ml. RKP. Kannatusta olisi noin 55-60%.- Anonyymi00006
Vanha virsi kuvaa hyvin Orpo Purran hallitusta:
Jo vääryys vallan saapi, se huutaa taivaaseen, se turmaa ennustaapi, vie kansat kurjuuteen. Ken herran oikeutta nyt täällä julistaa ja ken vanhurskautta nyt tahtois puolustaa, köyhää.
Nyt viekas vilppi täällä on noussut kunniaan. On valhe vallan päällä ja vääryys voimissaan. Ei kuulla kurjan ääntä ja köyhää sorretaan ja laiskat rikkaat vääntää vääryyttä puoltamaan!!!!! - Anonyymi00007
Persusaksijapurra nuolee orpon kädestä 🤓😬👎
- Anonyymi00009
Niin surkein on tämä orpo purran hallitus ollut ettei Suomen historiassa löydy, keisarit ilman vaatteita, todellakin! Eikä yhtään parempia ole olleet Kd , Rkp. Kristillisiä muka, kaikkea muuta.
- Anonyymi00010
Kokoomus ei seuraavassa hallituksessa ole. Perussuomalaisetkin ryhdikkäämpiä, se että riittääkö se hallituspaikkaan jää nähtäväksi.
Eiköhän seuraavan hallituksen muodosta Sdp, Keskusta, Vasemmistoliitto ja Rkp. Näillä tulee ilmeisesti enemmistö. - Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Kokoomus ei seuraavassa hallituksessa ole. Perussuomalaisetkin ryhdikkäämpiä, se että riittääkö se hallituspaikkaan jää nähtäväksi.
Eiköhän seuraavan hallituksen muodosta Sdp, Keskusta, Vasemmistoliitto ja Rkp. Näillä tulee ilmeisesti enemmistö.Rkpn tilalle kristillisdemokraatit.
- Anonyymi00014
Ei kumpaakaan kok persu saatika rkp tä vielä vähemmän koodeetä, paraskin kristillispuolue, on kuin trumppi puolueet nää neljä. Kaikki yhtä rahanahneita ja sössijäpuolueita. Ei todellakaan koskaan enää näitä hallitukseen👎😬🤓🤬🥶
- Anonyymi00016
Vieläkö veikkauksen rahat tuloutetaan kokoomuksen orpon ajamiin suhmurointiprojekteihin tunninmunaan helsinki gardeniin ym.ym.ym. ja persujen? Siellähän onkin veikkauksella laaja joukko kokoomuslaisia ohjailemassa persujen kera veikkauksen rahavirtoja?? Pelaajat saavat eurojaskasta vain rääpiäisiä, loput menee kokpersusijoittajille, sama muista kuponkijutuista.,,aut.peleistä pelaajalle 1€ n panoksesta palautuksena peli kuin peli 0.02%. Loput 99.08% menee näille rahapelikuismasen jakelumittoihin,!!
Siksi kok pidensi muutosta tammikuuhun 2027 ehtii kupata pelaajia! - Anonyymi00017
Kaikki hlvatan puolueiden"kok" lobbareiden touhut jo lopettaa. Yhtäkään entistä nykyistä kansanedustajaa, ministeriä, virkamiestä ym. oman edun tavoittelijoita, suojatyöläisiä ei enää kuunnella tälläisten lobbareitten ehdotuksista. Kielto myös yksityisten yhtiöiden verovaroilla hemmottelua, isojen yhtiöiden veronkierrot valtiontuet yks.yhtiöiden samoin.
Tälläisenä aikana ei ole tarkoitus rahoittaa turhia hankkeita, kuten tunnijuna, helsinki gardeni, yks.terveysjättejä, Turhia SÄHKÖSYÖPPÖ, DATASYÖPPÖKESKUKSIA,muutaman työntekijän palkkaukseen, sen valmistumisen jälkeen ei mitään hyötyä suomelle, vain ulkomaisille omistajille. Kaikki ympäristövaikutukset, puhtaanvedensyöppöjä Seinäjokikin voisi jo ottaa sen vähäisen järjen käyttöön! Mutta tuntuu että siellä ns.avaruuden kaupungissa näyttäisi olevan vain tyhjäpäitä täynnä. - Anonyymi00019
Anonyymi00006 kirjoitti:
Vanha virsi kuvaa hyvin Orpo Purran hallitusta:
Jo vääryys vallan saapi, se huutaa taivaaseen, se turmaa ennustaapi, vie kansat kurjuuteen. Ken herran oikeutta nyt täällä julistaa ja ken vanhurskautta nyt tahtois puolustaa, köyhää.
Nyt viekas vilppi täällä on noussut kunniaan. On valhe vallan päällä ja vääryys voimissaan. Ei kuulla kurjan ääntä ja köyhää sorretaan ja laiskat rikkaat vääntää vääryyttä puoltamaan!!!!!Saappanähdäsoppaa, kokkelit ehtii tiitakiin männes jo keksii kaikenmoiset persuriikan kansa kui kaikkien opposition vika koko gardenihanke. Ei gardenisa mittään vikkaa.
- Anonyymi00020
Ei kokoomusta persujen hyväveliverkosto, kd, rkp samalla viivalla....
- Anonyymi00027
Kyllä tuo kok Orpo ja hyväveli Vapaavuori on sellaisia kuin aina tietty, omaa kok poppoota rahoiteltu VERONMAKSAJIEN PIIKKIIN Valtion rahoista, kuten persujen kera myivät myös VALTION YHTIÖITÄ, HILLOTOLPAT, SUOJATYÖLÄISET, voi voi tätä sössimistä ja kuppausta.
- Anonyymi00028
Kokoomus on kupannut verovaroja 15 vuotta hallituksien ri kokoonpanoissa, eikä talous ole heidän mukana ollessaan edes kasvanut
- Anonyymi00029
Sorry vaan TÄMÄ HALLITUS persu kok EI OLE LUONUT YHTÄÄN TYÖPAIKKAA, EI TALOUSKASVUA,,,KOSKAAN
- Anonyymi00031
Anonyymi00007 kirjoitti:
Persusaksijapurra nuolee orpon kädestä 🤓😬👎
Kahtokaa kui ylimielisiä kok orpo persuriikka ovat lehterillään, aivan kuin mitään ei ois tapahtunut
- Anonyymi00032
Anonyymi00009 kirjoitti:
Niin surkein on tämä orpo purran hallitus ollut ettei Suomen historiassa löydy, keisarit ilman vaatteita, todellakin! Eikä yhtään parempia ole olleet Kd , Rkp. Kristillisiä muka, kaikkea muuta.
Eikös Uniberin ostaja Rauramo olekkin kokoomuslainen joka vei venäjälle monta valtion yhtiötä ja vaati vielä hävitettyään 6 miljardia ja myi ilmaiseksi uniberin takaisin Saksalaisille,???!!! Halusi vielä 7 miljoonaa bonuksia palkkioita tuosta hävityksestä.
Turha tuppuraista syytellä - Anonyymi00035
Anonyymi00009 kirjoitti:
Niin surkein on tämä orpo purran hallitus ollut ettei Suomen historiassa löydy, keisarit ilman vaatteita, todellakin! Eikä yhtään parempia ole olleet Kd , Rkp. Kristillisiä muka, kaikkea muuta.
Selvitettävää riittää sotkuissa.
Orpon hallitus ts. eduskunnan enemmistö, toimittaa Suomen puolustukseen hankittuja aseita korruptoituneelle Kiovan uusnatsienhallinnolle. Interpol on epäillyt jo vuosia sitten, että ainakin osa Ukrainaan toimitetuista aseista päätyy terroristijärjestöille. Koko sota on tutkimuksissa osoittautunut aseteollisuuden pelipaikaksi. Paljon muuta hämärää tulee vielä paljastumaan. - Anonyymi00037
Anonyymi00006 kirjoitti:
Vanha virsi kuvaa hyvin Orpo Purran hallitusta:
Jo vääryys vallan saapi, se huutaa taivaaseen, se turmaa ennustaapi, vie kansat kurjuuteen. Ken herran oikeutta nyt täällä julistaa ja ken vanhurskautta nyt tahtois puolustaa, köyhää.
Nyt viekas vilppi täällä on noussut kunniaan. On valhe vallan päällä ja vääryys voimissaan. Ei kuulla kurjan ääntä ja köyhää sorretaan ja laiskat rikkaat vääntää vääryyttä puoltamaan!!!!!Näin viekkaasti kok ja katketakseen nauranut Orpo kuvassa gardenjupakan täysistunnossa. Kyllä niin ylimielistä tuo kokoomuksen touhu on. Toivottavasti äänestäjät edes ymmärsivät ettei näin voi keisarit enää touhuta ilman sanktioita. Apupuoluepersuineen.
- Anonyymi00038
Anonyymi00007 kirjoitti:
Persusaksijapurra nuolee orpon kädestä 🤓😬👎
Kuinkas paljon Orpopurran hallituksella on ollut tietoa Carunan myyntiin tulosta, tällä keisarihallituksella kun on tapana pitää salassa kaikki asiat, pieni piiri siellä on sössinyt Suomen kaikki asiat . Kaikista huonoin hallitus on nämä sössijät ikään!
- Anonyymi00039
Karmea on kokoomus orpon ja persu purran hallinta hallituksesta, sulle, mulle...
- Anonyymi00002
Petteri Orpon on ehdottomasti erottava pääministerin virasta. Hän on valehtelullaan ja runttaamisillaan kokoomukselle jo niin suuri painolasti ettei tästä anteeksipyynnöllä selviä. Varsinkaan kun hänen anteeksipyyntönsä ei tule sydämestään vaan on vain sanaparsi jolla ei ole mitään merkitystä.
- Anonyymi00003
Olkoonkin 2 1/2 kuukauden palkallisella kesälomallaan niin asia on niin kriittinen ettei Orpon haihtuminen perunakellariin ole muuta kuin ylimielisyyttä.
Halli hanke on muutenkin harvojen herkkua ja rikkaiden temmellyskenttä ettei siellä näillä lipun hinnoilla tavallisella kansalla ole varaa käydä.
- Anonyymi00004
Ilta Sanomissa Jan "Janne"Vapaavuoren suoranainen sanelukirje miten pitää toimia ja milloin.
On kyllä kiero äijä tuo "Janne", kehtaakin! Puuttuu hallituksen sisäisiin asioihin, jotka ei hänelle mitenkään edes kuulu. On se kumma ettei tuommosta saada pois päättävistä asemista, ajaa omaa ja kaveripiirin etua senkuin kerkiää. Orpo just niin sinisilmäinen tyhmä ettei voi kuin lasejaan korjailla ja painua maan alle.
Tälläkin kaudella varsinkin tällä, hallitus on tiristänyt työttömiltä, asunnottomilta, köyhiltä, vanhuksilta ja muilta jotka eivät osaa pitää puoliaan jo kaiken mahdollisen.
Milloinkahan kyseisille ryhmille aletaan antamaan takaisin näitä hetkellisesti menetettyjä etuuksia ja rahoja, siihen ei yhden Garden hallin rahatkaan 500+ miljoonaa riitä. - Anonyymi00005
Nyt kun Orpo on julkisesti sanonut että ilmassa on myönteisiin ja työllisyysvaikutuksiin vaikuttava valtiontalous on oikeus ja kohtuus että aletaan maksamaan työttömille, vanhuksille, ja muille joilta on leikattu lähes kaikki indeksikorotuksista lähtien takaisin se menetetty raha joka näiltä ryhmiltä on viety.
Eli työttömyystukiin reilut korotukset, vanhusten hoiva maksuihin alennusta ja kaikki muut jotka olivat ns."pakko tehdä" hallituksen mielestä. Nyt olisi Payback time eli takaisinmaksun aika. - Anonyymi00012
Vasemmistomedia YLE voisi nyt julkistaa taloustutkimuksen, missä todistellaan, kuinka Suomi on Maailman VÄHITEN KORRUPTUNEIN MAA.
- Anonyymi00013
sofia
- Anonyymi00015
Auts.
Koko Gardenia kohu on kuin pienten lasten itkua.
Näinhän Suomessa ja maailmallakin asioista päätetään
Pieni piiri pyörii..
Onko joku ottanut lahjuksia?
Öö ei tietääkseni.
Onko joku ylittänyt valtuutensa?
Ei ole tullut julki.
Nostakaa vastaava möly datakeskuksista!
Metsää kaadetaan, ja edistetään ilmaston muutosta.
Ai niin ei Sofia ehdi kun on kuvauksissa.
Työllisyys vaikutukset on kummassakin tapauksessa suuresti ylimitoitettuja.
Mikä on pääsääntö kun suuria investointeja perustellaan.
Siis miksi media jaksaa jauhaa ??- Anonyymi00018
Ei se 35 milliä ole "suinkaan itkua lasten".
Asiahan on niin että Soteen nekin rahat joutaa ja Sotehimmelin johtajia vähentää ja toimitusjohtajien palkat/palkkiot/kokouspalkkiot normaaliin , ei sinne tarvi hyökkiä tumpulat töihin vain saadakseen ministeriluokan palkkoja , tai pyörittelemään peukaloita kokouspalkkion toivossa. 10.000 tuntuu olevan vakio lisäkustannus kunnille ja aina kun uusi aloitus,,kuntavaaliehdokkaita, niin ensimmäisenä ovat korottamassa kokousmaksuja! Entäs nämä ministerit kansanedustajat jotka kuvittelevat olevansa parhaita hoitamaan eduskunnan asiat kaupunkien asiat valtuustoissa, yksityisissä yhtiöissä joissa vielä osakkaina ,sote hyvinvointialueilla ja luaja tietää muttei kerro monessa muussa mukana ja jokapaikasta kertyy kokouspalkkioita. Mutta kuinkas näillä on niin hyvin AIKAA jos jonninmoiseen, KUN SE TÄRKEIN TYÖ ON JUURIKIN SIELLÄ EDUSKUNNASSA!!!!
JA DATAKESKUKSET POIS TÄÄLTÄ NOSTAMASTA SÄHKÖN JA VEDEN HINTAA.!!SOTKEMASTA, MITÄÄN HYÖTYÄ EI OLE SUOMELLE, JO PITÄIS TYHMEMMÄNKIN SE TAJUTA, KUN MUUT MAAT NIITÄ EI,EI, ENÄÄ SUOSTU RAKENNUTTAMAAN.
MUTTA SUOMALAINEN ON kok. HÖLMÖLÄINEN JOKA EI NIIN KOVIN FIKSU NÄYTÄ OLEVAN, kok Virkkunenhan niitä kokoomuksen hölmöjen kanssa HALUAA SUOMEEN. MIKÄS SIINÄ KUN ON MILLÄ MÄLLÄTÄ JA "RAHAA ON" !! ISOPALKKAISELLA vaikkakin vähän yksinkertaisella kaaviolla ajatusmuailima on!! Kansa saa tämänkin KOK. CARUNA KEISSIN MAKSAA. - Anonyymi00034
Anonyymi00018 kirjoitti:
Ei se 35 milliä ole "suinkaan itkua lasten".
Asiahan on niin että Soteen nekin rahat joutaa ja Sotehimmelin johtajia vähentää ja toimitusjohtajien palkat/palkkiot/kokouspalkkiot normaaliin , ei sinne tarvi hyökkiä tumpulat töihin vain saadakseen ministeriluokan palkkoja , tai pyörittelemään peukaloita kokouspalkkion toivossa. 10.000 tuntuu olevan vakio lisäkustannus kunnille ja aina kun uusi aloitus,,kuntavaaliehdokkaita, niin ensimmäisenä ovat korottamassa kokousmaksuja! Entäs nämä ministerit kansanedustajat jotka kuvittelevat olevansa parhaita hoitamaan eduskunnan asiat kaupunkien asiat valtuustoissa, yksityisissä yhtiöissä joissa vielä osakkaina ,sote hyvinvointialueilla ja luaja tietää muttei kerro monessa muussa mukana ja jokapaikasta kertyy kokouspalkkioita. Mutta kuinkas näillä on niin hyvin AIKAA jos jonninmoiseen, KUN SE TÄRKEIN TYÖ ON JUURIKIN SIELLÄ EDUSKUNNASSA!!!!
JA DATAKESKUKSET POIS TÄÄLTÄ NOSTAMASTA SÄHKÖN JA VEDEN HINTAA.!!SOTKEMASTA, MITÄÄN HYÖTYÄ EI OLE SUOMELLE, JO PITÄIS TYHMEMMÄNKIN SE TAJUTA, KUN MUUT MAAT NIITÄ EI,EI, ENÄÄ SUOSTU RAKENNUTTAMAAN.
MUTTA SUOMALAINEN ON kok. HÖLMÖLÄINEN JOKA EI NIIN KOVIN FIKSU NÄYTÄ OLEVAN, kok Virkkunenhan niitä kokoomuksen hölmöjen kanssa HALUAA SUOMEEN. MIKÄS SIINÄ KUN ON MILLÄ MÄLLÄTÄ JA "RAHAA ON" !! ISOPALKKAISELLA vaikkakin vähän yksinkertaisella kaaviolla ajatusmuailima on!! Kansa saa tämänkin KOK. CARUNA KEISSIN MAKSAA.Katselin sähkösopimuksia monesta tuutista ja , kyllä Suomessa näyttäisi olevan HINTAKARTELLI SÄHKÖYHTIÖILLÄ!!
Fortumin uniberijohtaja Rauramo kertoikin tänään uutisille kuinka SÄHKÖN HINTA TULEE OLEMAAN KOVIN KALLISTA?!!
Kyllä kait se hinta on mukava nostaa kotitalouksille kun Orpopurran välinpitämätön hallitus jakelee veronmaksajien rahoja kuin omiaan sinne sun tänne, ja vieläpä näille DATAKESKUSSYÖPÖILLE 100milliä ja riittääkökään, ja nyt ovat vesilaitokset alkaneet kitistä , kuinka pitää nostaa veden kulutushintoja ja hulevesien. Koska nää Syöpöt käyttävät SUOMALAISTEN PUHTAAN VEDEN DATAKESKUSSYÖPPÖJEN KONEIDEN JÄÄHDYTYKSEEN!! Mahtavat myös louhia bitkoineja,HALOO HÖLMÖLÄISET siellä hallitsijat . Näin kun SUOMIHAN EI OLE KORRUPTOITUNUT MAA eikä sen hallitsijat, kunhan kysäsen .
Supo tutkimaan ja lopettamaan tämän joka kylään rakennettujen holtittomien päättäjien perään katsomisen, ennenkuin vielä hullummin käy.
Ulkomailla on jo kielto DATASYÖPÖILLE.
Eivät luo työpaikkoja, kuin ehkä rakennusvaiheessa, jos sitäkään. Datasyöpöt eivät paljoa tarvi konetaan "katselemaan päältä" näin on marjat.
- Anonyymi00021
karoaa kuin hämähäkkimies jäljettömiin
- Anonyymi00023
Mielisairaalassa näköjään kone jäänyt auki.
- Anonyymi00024
🎩🎩🎩💯💯📌💯📌💂
Emeritusprofessori: Helsingin Garden-hankkeen investointituki saattaa täyttää rakenteellisen korruption tunnusmerkit
Rikos- ja prosessioikeuden professori emeritus Pekka Viljasen mukaan julkisuudessa olleiden tietojen perusteella tukipäätöksessä voi olla kyse korruptiosta. - Anonyymi00030
Helsingissä demarit ja vihreät hyväksyivät Gardenin rahoituksen ja jopa ajoivat sitä. Se on tässäkin demarilla naama kahteen suuntaan. Aiemmin kansanedustaja oli eduskuntatalon sisällä huutelemassa toista ja sitten eduskuntatalon ulkopuolella huuteli täysin päinvastaista. Luottamusta vai äänten kalastelua?
- Anonyymi00033
Upeeta se Garden hallin teko jäi toteutumatta,,säästyy valtion varoja.
Kuis ,nää alullepanijat joutvatko edes milaiseen vastuuseen,senpä aika näyttää! - Anonyymi00036
Kokoomus ja rikkaat katsoo oikeudekseen kustannutaa rikastumisensa kansalla
Kansa maksaa rikkaiden vaurastumisen veroissaan saamatta mitään ei edes lääkäriin pääse
Sosiaaliturva pois ja rikkaille yrityksille sosiaaliturva rahat siirtyy
Kuin itsestään
Suomen tyhmä,kansa vaan töllöttää telkkaria kotona van ja ihmettelee kun mtv n pissikset kehuu kokoomusta
Äänestä sdp jos et ole moni miljonääriKannattaa vähän googlettaa faktoja ennen kuin tekee itsestään idiootin
Äänestä
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa.
Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-luvulla velaton, koska rikkaat oli laitettu verolle ja verotuloilla maksettiin hyvinvointivaltion menot.
Siihen aikaan tieverkkokin oli tiptop-kunnossa. Uutta asvalttia vedettiin joka vuosi ympäri Suomea. Suomen kansalla oli muutenkin rahaa ,esimerkiksi vuona 1989 rekisteröitiin yli 180 tuhatta uutta autoa.
Kaiken tuon ovat porvaripuolueet Suomesta tuhonneet, persut etunenässäKaikki suomen edellisen hallituksen vikaa
Uusi joutuu paljon vielä sopeuttamaan
Mitä.tää,nykyhalliyus enää,tekee
Eroaisiko,jo
ÄänestäIlmaisesta sähköstä ovat jotkut valmiita maksamaan mitä vain.
Varmaan ihan toimivia systeemeitä tuollaiset akkujututkin, takaisinmaksuaika vain on ääretön, joka katkeaa laitteiston teknisen kestoiän saavuttamiseen. Eli ei ole takaisinmaksuaikaa, on vain nettovelkaa.Orpon persuhallitus rakentaa Suomeen oligarkiaa
Suurelta enemmistöltä otetaan rahaa ja annetaan se pienelle rikkaalle oligarkkiryhmälle.
Oligarkkien kleptokratia (”varkaiden valta”) viittaa hallintoon, joka on niin korruptoitunut, että varastaminen on institutionalisoitu.
Kleptokratiassa lähes kaikki hallituksen mekanismit on tarkoitettu verottamaan
KANSAA, jotta kleptokraatit saisivat lisää varoja ja että ”hallitus” pysyisi vallassa.
Eikä nämä "oligarkki-johtajat" edes tunnista mitä ovat tekemässä, koska ovat niin täynnä itseään, että luulevat kaiken kuuluvan heille automaattisesti.
Äänestä SDP
Kuka hyötyy kun kokoomus on tuhonnut ostovoiman terveys
Kuka hyötyy kun kansalaisten ostovoima on tuhottu
Terveyden hoito on tuhottu, työllisyys on tuhottu,
Jopa yritykset ihmettelee kun kukaan ei osta mitään
Ravintolat valitaan kun kukaan ei käy
Kuka hyötyy kaikesta kysyn vaan
Kun ei enää edes ei kauan hyödy kun kukaan ei osta
Ai niin ei ja rikkaat yritykset saa kansan veeovarat yeitystukena ja vero etuina itselleen kun niitä pitää tukee
Oikeen kädestä pitäenTulee vain mieleen, että kuinka huonossa jamassa pitäisi olla, että menisit sanomaan noin.👺👺👺💩💩💩💩💩
Onko ymmärrettävä niin, että oikeistolaisuus on valtion yhteisten varojen ryöväämistä
Kaikki mahdollinen on ainakin kohta ryövätty ja hallitus ryövää lisää ottamalla
lisää ja lisää velkaa veronmaksajien piikkiin. Piikki on koko ajan auki eliitille veronmaksajien laskuun. Tavallinen kansa velat tulee maksamaan.
Oikeistolaiset haluaa kaikki kansan verovarat itselleen ja ohjata ne moni miljonääreille
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa671421Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää921067- 164947
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as28891Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105884Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30883Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks52794Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒201782Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu128758- 27724
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93717Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.172669- 64644
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa45633Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12595- 85558
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78530Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo188523sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75497- 55497