Evankeliumi Luukkaan mukaan 18:22-23 FB92
[22] Tämän kuullessaan Jeesus sanoi: »Yksi sinulta vielä on tekemättä. Myy kaikki, mitä sinulla on, ja jaa rahat köyhille, niin sinulla on aarre taivaissa. Tule sitten ja seuraa minua.» [23] Kun mies kuuli tämän, hän tuli murheelliseksi, sillä hän oli hyvin rikas.
Jeesus käski myymään omaisuuden köyhille. Saatanan sosialisti
Jos Saatana on sosialisti, niin Saatana on hyväntekijä
25
95
Vastaukset 25
- Anonyymi00001
Joo joo tuli virhe. Siis myy kaiken ja antaa koko omaisuuden köyhille
- Anonyymi00002
Jeesus käski tehdä siinä tapauksessa kun ensin oli kehuttu miten oli täytetty laki, oli noudatettu täydellisesti lakia eikä sitä rikottu. Ohje on tarkoitettu lakihenkisille, joka kuvittelee pitävänsä lain sekä saattaa muita moittia siitä että eivät elä täysin lain mukaan. Silloin Jeesus sanoo ettei lain noudattaminen riitä, et sillä pelastu, vaan myy kaikki mikä sinulla ja lahjoita köyhille.
Lakihenkisyyden loppu on siinä että täytyy lahjoittaa omaisuutensa pois. Vain sitä kautta lakihenkinen pelastuu.
Sama ohje ei koskenut syntisiä eikä niitä, jotka pyysivät syntinsä anteeksi Jeesukselta. - Anonyymi00003
Raamatussa sanotaan selvästi että kaikki kok kesk sdp vihvas rkp äänestäjät joutuvat kaikki helvett... mikä on maallikonkin mielestä selvä asia. Ed mainitut puolueet ajavat voke vas aatetta kuten ev lut kirkkommekin nykyään eli on saatan.. kirkko.
Kukaan hyvä ihminen ei äänestä saatana... eli kok kesk sdp vihvas rkp puolueita, siksi velkaannumme ja tuhoamme kotimaamme.
Tämähän on kirjoitettu tapahtuvaksi .Moraaliltaan ja oikeanmukaisen maailmankuvan omaavia persuja on jo alettu vainota estämällä matkustamisen ihmisiltä jotka tuomittu totuuden puhumisesta.- Anonyymi00008
Missä kohtaa Raamattu noin sanoo?
- Anonyymi00004
Sosialismi ja etenkin kommunismi ovat jumalattomia, ateistisia valtiontalousoppeja.
Jeesus ja ensimmäiset kristityt taas edustivat oppia perheyhteisöllisestä Jumalan valtakunnasta ja erottautumista valtiosta, joka vertautuisi nykykielessä ehkä parhaiten jonkinlaiseen Pyhän Hengen ja seurakunnan vanhimmiston yhdessä johtamaan utopiakommunismiin. - Anonyymi00005
Aloittaja- taidat olla omassa uskonnossasi täydellinen.
....... mutta.....
riiputkin sittenkin uskonnollisen käsitteesi hirressä.
Siksi se myymisen ohje ja neuvo on Raamatussa, että pääsisit vapaaksi. - Anonyymi00006
Kommunismiltahan tämä kieltämättä vaikuttaa mutta kuitenkin kaiken taustalla on diktatuuri koska on vain yksi Jumala. Hyvä diktatuuri on paras mahdollinen hallintamuoto mutta Neuvostoliiton perusti uskostaan luopuneet juutalaiset.
https://keskustelu.kauppalehti.fi/threads/neuvostoliiton-perustivat-uskostaan-luopuneet-juutalaiset.138293/
Mielenkiintoinen kirjoitus yllä olevasta linkistä. Antaa myös uuden näkökulman antisemitismismiin.
Luterilainen - Anonyymi00007
Apostolien tekojen toisesta neljänteen lukuun piirtyy kuva varhaisesta seurakunnasta, jossa usko ei ollut vain yksilön sisäistä vakaumusta, vaan se mullisti koko sosiaalisen ja taloudellisen todellisuuden.
Kun Pyhä Henki vuodatettiin, syntyi yhteisö, jossa kukaan ei pitänyt omastaan kiinni vaan kaikki oli heille yhteistä. Ne, jotka omistivat maita tai taloja, myivät ne ja toivat varat apostolien jalkojen juureen, jotta jokaiselle jaettiin sen mukaan kuin kukin tarvitsi.
Tämä alkuseurakunnan elämäntapa oli Jeesuksen antaman rakkauden kaksoiskäskyn suoraa ja tinkimätöntä käytännön toteutusta: Jumalaa rakastettiin yli kaiken, ja lähimmäistä kohdeltiin kuin omaa itseä.- Anonyymi00009
Totta, heistä jäi jäljelle lahko joka kutsui itseään köyhiksi ja se hävisi kokonaan joskus 300 - 400 luvulla.Heiltä ei jäänyt jälkeen omaa kirjallista aineistoa mutta heidät mainitaan joissakin muissa sen ajan lähteissä.
- Anonyymi00010
Toden totta ei ihmiset voi kovin kauan elää vain niin, että jakavat omaisuuttaan.
Se onnistuu vain pyramidi huijauksena että aina tulee uusia jotka jakavat omaisuutensa tuhlattavaksi ja lopettavat ansaitsemisen.
Alussa piti niin tapahtua, että sanoma levisi, että usko Jeesukseen sai alkunsa kun omistauduttiin uskolle toden teolla, mutta ei se oltu tarkoitettu lopulliseksi tilaksi.
Ei Paavali enää sitä julistanut, että lopetetaan työnteko, jaetaan omaisuus ja hymistellään päivät pitkät yhdessä. Hän käski tehdä työtä käsillään sekä teki itse työtä teltantekijänä ettei olisi rasittanut muita taloudellisesti.
Kun usko levisi kun tietoisuus siitä että on olemassa muutakin kuin juutalaisuutta tuli yleiseen tietoon siihen nimenomaan liittyi työn tekeminen, itsensä ja perheensä elättäminen eikä mikään huuhailu siellä ja täällä. Ei Paavali pitänyt sellaisesta kylien kiertämisestä, vaan tosiaan käski tekemään työtä käsillään. - Anonyymi00011
Jeesus oli Saatanan ensimmäinen apostoli.. joka johdataa kuin Big Bertha turmioon froisiA.
- Anonyymi00012
Paavali oli sellainen pakanoiden apostoli, että ei viennyt sitä uskoa pakanoille, että jakakaa omaisuus keskenään, olkaa yhdessä joka päivä vain rukoilemassa mitään muuta tekemättä.
Paavali vei pakanoille sen uskon, että tuli tehdä työtä käsillään eikä olla kenenkään avun tarpeessa. Se oli usko pakanoille ja myöhemmin he saivatkin harrastaa uskoaan aivan vapaasti kun roomalaiset lopettivat heidän syöttämisensä leijonille. Vasta vähän myöhemmin heitä poltettiin roviolla, mutta muutoin saivat aivan rauhassa uskoa Jeesukseen ja elää aivan normaalia elämää työtä tehden ja asioista huolehtien. - Anonyymi00013
<<Toden totta ei ihmiset voi kovin kauan elää vain niin, että jakavat omaisuuttaan.
Se onnistuu vain pyramidi huijauksena että aina tulee uusia jotka jakavat omaisuutensa tuhlattavaksi ja lopettavat ansaitsemisen.<<
"Nyt onkin kysymys Jeesus-kommunismista. Jeesus on maailmankaikkeuden Herra, ja Hän toteuttaa sen, mikä meni pieleen. 'Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi' sisältää Jeesus-kommunismin. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa."
Jumalalle kaikki on mahdollista.- Anonyymi00015
"Jumalalle kaikki on mahdollista."
Korjataanpa kommenttiasi.
Mielikuvitusolennoille, kuten vaikkapa Raamatun Jumalalle, on kaikki mahdollista.
- Anonyymi00014
Raamatun tarinoiden mukaan Jumala on diktaattori, joka murhasi hukuttamalla kahdeksaa ihmistä vaille kaikki ihmiset ja uhkaa kiduttaa ikuisesti niitä, jotka eivät lakkaamatta palvo ja ylistä häntä itseään.
Sellaista "rakkautta".- Anonyymi00016
Ei sitä satuolentoa tarvitse pelätä eikä kertoa mitä tehnyt.
Ellei ole perustanut omille jutuille lahkoa. - Anonyymi00017
"Sinulta puuttuu täysin Jumalan sisäinen tuntemus. Et ymmärrä, että Hän vihaa kaikkea pahuutta ja saastaisuutta, eivätkä ne voi lähestyä Jumalaa. Tämä pitää ymmärtää: Jumala rakastaa ihmistä niin paljon, että antoi ainokaisen Poikansa, jotta jokainen, joka Häneen uskoo, saisi ikuisen elämän."
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
"Sinulta puuttuu täysin Jumalan sisäinen tuntemus. Et ymmärrä, että Hän vihaa kaikkea pahuutta ja saastaisuutta, eivätkä ne voi lähestyä Jumalaa. Tämä pitää ymmärtää: Jumala rakastaa ihmistä niin paljon, että antoi ainokaisen Poikansa, jotta jokainen, joka Häneen uskoo, saisi ikuisen elämän."
Väite Jumalasta pelkkänä satuolentona törmää maailmankaikkeuden syvään matemaattiseen järjestykseen ja hienosäätöön. Jos kosmoksesta löytyvä monimutkainen informaatio, DNA:n koodi ja luonnonlait vaativat älykkään suunnittelijan, Luojaa ei voida rinnastaa taruolentoon.
Teologisessa ja filosofisessa ajattelussa Jumala ei olekaan parrakas hahmo pilven reunalla, vaan itse tietoisuus, perimmäinen totuus ja se ajaton äly, joka on luonut kaiken tyhjästä. Satuolento ei pysty suunnittelemaan maailmankaikkeutta, mutta kaiken yläpuolella oleva elävä Jumala pystyy. - Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Väite Jumalasta pelkkänä satuolentona törmää maailmankaikkeuden syvään matemaattiseen järjestykseen ja hienosäätöön. Jos kosmoksesta löytyvä monimutkainen informaatio, DNA:n koodi ja luonnonlait vaativat älykkään suunnittelijan, Luojaa ei voida rinnastaa taruolentoon.
Teologisessa ja filosofisessa ajattelussa Jumala ei olekaan parrakas hahmo pilven reunalla, vaan itse tietoisuus, perimmäinen totuus ja se ajaton äly, joka on luonut kaiken tyhjästä. Satuolento ei pysty suunnittelemaan maailmankaikkeutta, mutta kaiken yläpuolella oleva elävä Jumala pystyy.Eikä se satuolento pysty sitä kuralätäkköä tekemään.
Sen täytyy tulla tyhjästä. - Anonyymi00020
Anonyymi00018 kirjoitti:
Väite Jumalasta pelkkänä satuolentona törmää maailmankaikkeuden syvään matemaattiseen järjestykseen ja hienosäätöön. Jos kosmoksesta löytyvä monimutkainen informaatio, DNA:n koodi ja luonnonlait vaativat älykkään suunnittelijan, Luojaa ei voida rinnastaa taruolentoon.
Teologisessa ja filosofisessa ajattelussa Jumala ei olekaan parrakas hahmo pilven reunalla, vaan itse tietoisuus, perimmäinen totuus ja se ajaton äly, joka on luonut kaiken tyhjästä. Satuolento ei pysty suunnittelemaan maailmankaikkeutta, mutta kaiken yläpuolella oleva elävä Jumala pystyy.Ja tämä ihmeellinen Jumala tuli ihmiseksi lunastaakseen, pelastaakseen ja sovittaakseen ihmiskunnan vääjäämättömältä tuholta. Ei kannattaisi olla tyhmä vaan viisas.
Kim Jong Un on hyväntekijä.
Ja Maduro oli.
Ja Brezhnev. Kuivatti Aral-järven.
😊😊😊😊😊Lakihenkisyyden loppu on siinä että täytyy lahjoittaa omaisuutensa pois. Vain sitä kautta lakihenkinen pelastuu.
Sama ohje ei koskenut syntisiä eikä niitä, jotka pyysivät syntinsä anteeksi Jeesukselta.
----------------------------
Syntinen saa juoda viiniä.
😊😊😊😊😊- Anonyymi00021
"Jeesus on kommunisti – Jeesus-kommunismia: 'Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa.' Ja kuinka kävikään rikkaalle nuorukaiselle, kun Jeesus sanoi: 'Yksi sinulta puuttuu: mene, myy kaikki omaisuutesi ja anna ne köyhille. Tule sitten ja seuraa minua!
Oikea kristitty elää armosta, ei ansioista. Omistaminen on itsekkyyttä, se on Jumalalta varastamista. Neuvostoliitto kaatui, koska se ei ollut Jeesus-kommunismia."- Anonyymi00022
Jeesus kommunismi toteutuu vasta sitten Jeesuksen Paruusiassa. Ei onnistunut synnin takia alkuseurakunnissa, ei ole onnistunut missään vielä. Demokratiakin jää vajaaksi, mutta on paras mahdollinen täällä. Rikkaus ei ole synti itsessään vaan hyvä asia, köyhyys on kirous.
Ihmisen itsekkyydessään on vaikea jakaa ja vaikka pystyisikin, häntä käytetään silloin hyväksi säälimättä. Tarvitsemme pelastajan synneistämme kaikki. Armo rules! - Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Jeesus kommunismi toteutuu vasta sitten Jeesuksen Paruusiassa. Ei onnistunut synnin takia alkuseurakunnissa, ei ole onnistunut missään vielä. Demokratiakin jää vajaaksi, mutta on paras mahdollinen täällä. Rikkaus ei ole synti itsessään vaan hyvä asia, köyhyys on kirous.
Ihmisen itsekkyydessään on vaikea jakaa ja vaikka pystyisikin, häntä käytetään silloin hyväksi säälimättä. Tarvitsemme pelastajan synneistämme kaikki. Armo rules!"Alkukseurakunnassa se onnistui – lue Apostolien tekojen luvut 2 ja 4 lopusta. Jumala siunasi ja lisäsi joukkoon niitä, jotka saivat pelastuksen. Nyt on uusi liitto ja Vuorisaarna. Ilman uudestisyntymistä se ei onnistu."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa781839Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341192Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134954Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200869- 64704
- 77692
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210664On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 60615
- 35571
- 63561
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32548- 55517
- 36504
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33423
- 40417
- 82408
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin12398