Mitä eroa on tummalla ja täysjyväriisillä vai onko mitään? Kumpi on terveellisempää ja laihduttajalle parempi vaihtoehto?
Vastaukset 4
- ......
Parempi vaihtoehto on se kummassa on enemmän kuitua, vitamiineja, hivenaineita ym. Erityisesti laihduttajalle kuidut ovat hyviä, koska ne pitävät nälän tunteen kauan poissa. Luulisin, että molemmat ovat täysjyvää. Tarvittavat tiedot voi lukea paketin kyljestä.
- Joka alan asiantuntija
Täysjyvä on täysjyvää, kun taas tummassa viljassa jyvän uloimpia kuorikerroksia on kuorittu vähän. Kysymys voi olla myös täysjyvän ja valkoísten jauhojen sekoituksesta. Täysjyvä on siis parempaa.
Nykyään kannattaa kiinnittää myös huomiota siihen, että on myös feikkitäysjyvätuotteita, kuten sellaista spagettia, joissa valkoisiin jauhoihin on lisätty kuitua - ja tätä kutsutaan täysjyväksi. Tällaista feikkispagettia myydään esim. S-marketeissa (joka sivumennen sanoen on ihan hyvä kauppa muuten). Tämä ei ole oikeata täysjyvää, koska esim. viljan alkio puuttuu. - vanha mies
Joka alan asiantuntija kirjoitti:
Täysjyvä on täysjyvää, kun taas tummassa viljassa jyvän uloimpia kuorikerroksia on kuorittu vähän. Kysymys voi olla myös täysjyvän ja valkoísten jauhojen sekoituksesta. Täysjyvä on siis parempaa.
Nykyään kannattaa kiinnittää myös huomiota siihen, että on myös feikkitäysjyvätuotteita, kuten sellaista spagettia, joissa valkoisiin jauhoihin on lisätty kuitua - ja tätä kutsutaan täysjyväksi. Tällaista feikkispagettia myydään esim. S-marketeissa (joka sivumennen sanoen on ihan hyvä kauppa muuten). Tämä ei ole oikeata täysjyvää, koska esim. viljan alkio puuttuu.olen tavallisesti ostanut torinon tumma spagetti nimellä kulkevaa spaghettia. valmistusaineita tumma vehnäjauho, tumma durumvehnäjauho ja vesi. eli sekin lienee siis kusetusta, viljan ravintorikkain osa otettu pois?
pitää katsoa seuraavaksi niitä italialaisia pastoja, vaikka ne ovat kyllä niin kalliita ettei rahat riitä. no ei se torinonkaan spaghetti sentään liisteröidy vaikka vähän vaahtoaakin keitettäessä.
- kuituhirmu
Osta Rainbow:n luomu täysjyväspagettia:
http://www.rainbow.fi/tuotteet/rainbow/elintarvikkeet/riisit-ja-pastat/rainbow-luomu-taysjyvaspagetti-500-g/
Siis tämä vastaus oli edelliselle. Mielestäni hyvän makuista spagettia, kiinteää, eikä mitään mössöspagettia. Viljaisa maku! =P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1182435Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401572Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6441028- 106993
- 71962
- 98916
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31706