Determinismin luonne

Anonyymi-ap

Vasta 1900 luvulla on kvanttimekaniikan ja kaaos teorian seurauksena luovuttu determinismistä. Miksi vasta silloin? Olisi luullut että Musta Surma jo olisi avannut silmät huomaamaan ennaltamääräämisen mahdottomuuden. Mutta tekoälyn mukaan se vahvistikin uskoa kohtaloon. Onko ennaltamäärääminen mahdotonta?

Jos ajatellaan että tulevaisuudessa on pisteitä joissa menneisyyden levälleen hajaantuneet langat punoutuvat yhteen pisteeseen aina 100, 300, 500, tai 700 vuoden välein niin ei ole väliä mitä tapahtuu noiden vuosisatojen välisinä joutoaikoina. Jos inkarnaatio on 100 vuoden välein ja ihmisen elinikä on kuitenkin vain 70-80 vuotta niin koko sukupolvi joka tapauksessa kuolee ennen kuin inkarnaatio saapuu.

Determinismin luonne on siis siinä että vain ikuisesti elävillä taivaallisilla on merkitystä. Tavalliset lihalliset ihmiset eivät kuulu determinismin piiriin vaan he kuolee kuin kärpäset pois inkarnaatioiden tieltä.

On suojattuja hetkiä historiassa jolloin näyttämö on täysin enkelien ja inkarnaatioiden hallussa ja he välittävät oman sanomansa eteenpäin annettavaksi tuleville sukupolville.

Eli inkarnaatio on kuin keskelle lähes autiota suota rakennettu radioasema joka alkaa esittää omaa lähetystään koko maailman kuultavaksi.

Determinismi koskee vain yhtä prosenttia maan asukkaista. 99 prosenttia on rekvisiittaa jolla ei ole paljoa merkitystä. Jos on olemassa determinismiä niin sillä on selvä funktio eikä se perustu ihmisten säilyttämiseen elossa vaan kulttuurin ylläpitämiseen ja muuttamiseen.

3

<50

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Tässä näyttää menevän determinismi ja teleologia sekaisin. Vaikka
      oletettaisiin, että historiallisilla tapahtumilla olisi jokin ennalta määrätty
      järjestys ja että inkarnaatioilla olisi siinä jokin rooli, siitä ei vielä seuraa,
      että determinismillä olisi jokin funktio.

      Determinismi vastaa kysymykseen, miten myöhemmät tapahtumat
      seuraavat aikaisemmista; se ei vastaa kysymykseen, miksi niiden pitäisi
      tapahtua tai mitä tarkoitusta ne palvelevat.

      Siksi viimeinen askel – että determinismi ylläpitää ja muuttaa kulttuuria –
      näyttää edellyttävän jo erillistä teleologista oletusta.

      Mistä tiedämme, että determinismillä täytyy olla funktio lainkaan?

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Sivistyksen, uskonnon, kulttuurin palauttaminen, ylläpitäminen, muuttaminen tai uudistaminen. Suuri osa ajasta on sattuman ja vapaan tahdon alaista ja säätelemää turha aikaista elämää. Historia osoittaa selkeästi että 300 vuoden välein tulee suuri mullistus ja uusi kiintopiste jota lähdetään seuraamaan. Voi tuntua ihmisarvoa loukkaavalta väite että muut hetket historiassa ovat turhanaikaista sattuman ja vapauden alaista tuhoutuvan massaa, mutta on olemassa tähtihetkiä ja tähti persoonia.

      Jos asiaa kuvaa symbolein niin on

      Lakastuvia kedon kukkia
      Kasvottomiksi ja nimettömiksi jääviä lahjakkuuksia, jotka vievät muita
      Suuria ja loistavia tähtiä joiden nimi on ikuinen

      Kuka määrää funktion determinismille? Luulet ehkä että vastaan Jumala, mutta en vastaa niin. Jokin voima, ihmisryhmä tulevaisuudessa, menneisyyden vaikuttajien puheet tai kirjoitukset, geenit, luonnonlait, tuonela tai mikä tahansa se on niin sen tiimoilta käydään aina suurta taistelua eikä voittaja aina ole itsestään selvä.

      Tosiaan saatan olla sekoittanut asioita Tekoälyn tähden jolta alunperin kysyin determinismistä. Tämäkin kommentti on vähän ajattelematon mielipide eikä filosofiaa. Tarkoitus on herätellä keskustelua.

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Asiaa voisi kuvata myös fysiikan AALTO- HIUKKAS DUALISMI.
        Sekä Hegelin dialektiikka, joihin kumpaankaan en ole lainkaan tutustunut vaan vain kuullut niistä etäistä kohinaa.

        Suuri osa ajasta on aaltoa, mutta sitten välillä vakaa näkyvä ja ympäristöön vaikuttava hiukkanen.

        Teesiä jankutetaan vuosikymmeniä kunnes ei ole mitään sanottavaa enää. Silloin otetaan käyttöön antiteesi ja pitäisi syntyä kaunis ja harmoninen synteesi. Vaan niin ei käykään vaan syntyy MYSTEERI.

        Paavali oli alussa lakia teesinään jankkaava fariseus, mutta kyllästyi ja alkoi puhua antiteesinä laittomuutta. Piti näin syntyä kaunis ja selkeä synteesi, mutta syntyikin mysteeri. Eli alkoi ikään kuin uusi aaltovaihe, jossa ihmiset olivat pelkkää massaa ja tarpeettomia. Vasta 300 vuoden kuluttua tuli Konstantinus Suuri, joka aloitti uuden hiukkasvaiheen. Häntä alettiin seurata ja syntyi vakautta oloihin.

        Miten tämä liittyy determinismin funktioon? Voiko olla niin että sitä ei olekkaan , vaan sattuma ja dialektiikka ohjaa maailmaa olemaan pitkiä aikoja aaltovaiheessa ja sen jälkeen muodostuva hiukkanen on myös sattuman summa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      97
      2387
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      919
    3. 60
      892
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      785
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      129
      721
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      54
      650
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      612
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      65
      599
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      40
      542
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      529
    Aihe