”SDP pelaa venäläistä rulettia suomalaisten turvallisuudella”
Kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti syyttää SDP:tä Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikalla politikoinnista ja väittää, että puolueen toiminta aiheuttaa suomalaisille jopa turvallisuusriskin.
– Vielä elokuussa SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sanoi, että ’Suomen ulkopolitiikkaa ei pidä tehdä yhden puolueen sisäpoliittisista lähtökohdista’. SDP:n Tytti Tuppurainen linjasi niinikään elokuussa, ettei turvallisuuspoliittisilla teemoilla pidä politikoida. Ja nyt SDP Lindtmanin ja Tuppuraisen johdolla tekee naurettavalla välikysymyksellään juuri sitä, mistä ovat itse muita syyllistäneet, Sammallahti sanoo tiedotteessa.
– On tavattoman valitettavaa, ettei SDP:ssä ymmärretä tärkeiden puolustushankintojen kampittamisen ja turvallisuuspolitiikan politisoinnin olevan isänmaalle aito turvallisuusriski. Putin, Xi ja islamistiterroristit nauravat partaansa SDP:n taas kerran yrittäessä horjuttaa Nato-Suomen valtiojohtoa sen edistäessä suomalaisten turvallisuutta puolustusselonteossa SDP:nkin hyväksymällä tavalla, edustaja jatkaa.
Hänen mukaansa ”SDP tekee vaalikampanjaa pelaamalla venäläistä rulettia suomalaisten turvallisuudella”.
Epäluottamusesitykseen ottivat kokoomuksesta kantaa yhteisessä tiedotteessaan myös ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman sekä puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell. SDP:n tapa käsitellä puolustusministeri Häkkäsen toimintaa ”herättää vakavan kysymyksen siitä, onko puolustus- ja turvallisuuspolitiikasta tullut puolueelle sisäpolitiikan väline”, he sanovat.
– SDP leikkii nyt vakavalla asialla. Suomen turvallisuudella ja puolustuskyvyllä ei pidä pelata päivänpoliittista peliä. Hallitusta saa arvostella ja sen toimista pitää vaatia vastauksia, mutta Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikassa tarvitaan vastuullisuutta, ennakoitavuutta ja pitkäjänteisyyttä, Vikman jatkaa.
”Ei samaan hallitukseen”
Kokoomuksen eduskuntaryhmän 3. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Ville Kaunisto kysyy, ”onko Suomen puolustuksesta huolehtiminen nyt epäluottamuksen arvoista”. Hänen mukaansa Suomen puolustuskyvyn vahvistamisesta ja suomalaisille jo hankitun puolustusjärjestelmän toimintakyvystä on pidettävä kiinni.
– Kaakkois-Suomesta katsottuna turvallisuus ei ole mikään kaukainen abstrakti kysymys. Täällä eletään aivan rajan tuntumassa ja tiedetään, miksi Suomen puolustuskyvystä on pidettävä huolta. Siksi on todella vaikea ymmärtää, että puolustusministerin työ Suomelle hankitun puolustusjärjestelmän päivitysten varmistamiseksi johtaa SDP:n mielestä epäluottamukseen, Kaakkois-Suomen vaalipiiristä tuleva Kaunisto sanoo.
Hänen mukaansa Suomen turvallisuus ei voi olla asia, jossa linja vaihtuu sen mukaan, mitä päivän poliittisessa keskustelussa tapahtuu.
– SDP:n pitää nyt kertoa suomalaisille, mikä tässä on heidän mielestään väärin. Pitäisikö puolustusministerin jättää Suomelle hankitun puolustusjärjestelmän päivitykset varmistamatta? Jos ei, niin mitä tässä oikein vastustetaan?
Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen vetää tilanteesta johtopäätöksiä sosiaalisen median päivityksessään.
– Tällaisen puolueen ja tällaisen SDP:n johtajan kanssa ei pidä mennä samaan hallitukseen. Näyttää siltä, että Lindtman ei enää puoluetta tosiasiallisesti edes johda vaan on pienen vasemmistoblokin panttivankina? hän kirjoittaa X-palvelun tilillään.
Kansanedustaja Timo Heinonen (kok). Mikko Huisko
Muistakin hallituspuolueista tyrmäys demareille
Muistakin hallituspuolueista tulee tukea ministeri Häkkäselle ja kritiikkiä SDP:lle.
– SDP on epäisänmaallinen puolue. Haluaa kaataa Suomen hallituksen arabien asian vuoksi. Hävetköön, jos osaavat! kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä.
Kristillisdemokraattien puheenjohtajan, maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahin mukaan ”demareilla jatkuu sama linja kuin kesällä; huolista päällimmäisenä Lähi-itä ja Palestiina, suomalaisten arki ei paljon kiinnosta”.
– Hyvä, että tulee puolueen prioriteetit äänestäjille selväksi. Suomen turvallisuudestakin ovat valmiit tinkimään.
SDP pelaa venäläistä rulettia suomalaisten turvallisuudella
12
<50
Vastaukset 12
- Anonyymi00001
Muistutus SDP:n omista linjauksista
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra muistutti aiemmin SDP:n omista linjauksista. Kopran mukaan SDP on heikoilla jäillä syyttäessään muita ulko- ja turvallisuuspolitiikan epäselvyydestä.
– SDP hyväksyi [vuoden 2025] puolustusselonteon, jossa Israel nimetään Suomen olennaiseksi puolustusmateriaaliyhteistyön kumppaniksi. Nyt SDP:n puheenjohtaja harkitsee epäluottamusta koko hallitukselle tilanteessa, jossa puolustusministeri hoitaa tätä Suomen turvallisuudelle tärkeää yhteistyötä. SDP:n pitäisi kertoa, mikä sen oma linja tässä asiassa on, Kopra sanoi tiedotteessa, jonka hän lähetti ennen SDP:n sunnuntaista ilmoitusta.
Lisäksi Daavidin linko -hankintapäätös tehtiin SDP:n johdolla, Kopra muistutti arvioiden, että SDP on omat linjansa unohtanut. - Anonyymi00002
fgfg
- Anonyymi00003
gfgf
- Anonyymi00004
dfsfd
- Anonyymi00005
Tuppuraisen talous on pelastettu, kun saa asua hitas-asunnossa ilmaiseksi.
Muulla ei ole väliä.- Anonyymi00007
Just!
- Anonyymi00008
PS tukee Trumpin magaa, joka nosti hyökkäyksellään Iraniin Israelin kanssa öljyn hinnan pilviin. Myös Bush hyökkäsi Irakiin, koska siellä piti olla joukkotuhoaseita.
Ei ollut.
Miksi osa suomalaisista haluaa tehdä Amerikasta suuren taas? Eihän me Neukkulaakaan kaivata? Voitaisiinko puhaltaa yhteiseen tuulimyllyn, eikä sammuvaan kivihiilen?
Olit sitten vassari, oikari tai mikä tahansa. - Anonyymi00009
Oman kansan etu ensin on vahingollista.
- Anonyymi00010
dfdff
- Anonyymi00011UUSI
SDP:n SUURIN ROISTO JA KANSANVIHOLLINEN
Löytyy Tiitisen listalta.
Koiviston tuhoamiskonklaavi
Mauno Koivisto yritti lykätä suomalaisten evakuointia Tsernobylin alta
Neuvostojohtoa lepytelleestä presidentin kannasta 1986 ydinvoimalan onnettomuuden jälkeen on saatu lisätietoa.
Kieltäytyi Karjalan palauttamisesta; ''Mihin me sitä tarvitaan''
Valtiopetos.
M. Koivisto tuhosi 66500 yrittäjää sidoshenkilöineen, joista n. 12000 teki itsemurhan.
Tellervo Koivisto joutui lataamoon.
Miksi juuri suurimmat Suomen tuhoojat löytyvät SDP:n puoluesyndikaatista?- Anonyymi00012UUSI
Kimmo Kiljunen lupasi venäläisille, että itäraja aukeaa heti kun demarit pääsevät hallitukseen.
Kyllä Venäjällä Kimmon lupaus muistetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.151908Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48662- 70639
- 81571
- 39539
- 46520
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä37503- 106500
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499- 21478
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja270473Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U35429Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37421Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91418- 21412
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26410Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan33408Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80405Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24396- 13385