tiedotusvälineissä käytetään isosta ihmisestä sanaa 'isokokoinen'. mielestäni turhaa monisanaisuutta. miksi pelkkä 'iso' mies ei riitä? tai 'kookas'? itse käytän puhekielessä veetuilumielessä termiä 'kooltaan isokokoisen kokoinen'.
takavuosina taasen hermostuin 'taso'-sanan ylikäyttöön, kuten lauseessa 'kilpailu oli tasoltaan hyvä'. niinpä heitin näille elämänbyrokraateille hermopallon lauseesta 'hylly on hyvä': 'tasotasollinen tasotaso on tasotasolliselta tasotasoltaan tasotasollisella tasotasolla'!
iso vs isokokoinen
11
837
Vastaukset
- Luulija
Luulenpa, että 'isokokoisesta ihmisestä' kirjoittava haluaa antaa adjektiivilleen positiivisemman merkityksen: pelkkä 'iso' antaa hänen mielestään lukijalle mielikuvan ylipainoisesta henkilöstä, kun taas 'isokokoinen' on lähinnä keskimittaa pidempi eikä kerro painoindeksistä mitään.
- tasokasa
sana 'iso' viittaa mielestäni enemmän pitkään ja rotevaan henkilöön kuin lihavaan.
eli eikö 'isokokoinen' annakin henkilöstä painavamman kuvan kuin 'iso'? isokokoinen lienee kuitenkin nykymaailman menoon sopiva positiivinen sana, kuten sanoit. silti sana 'lihava' ('painava'!) antaisi suorimman kuvan ylipainoisesta henkilöstä, ei sana 'iso'.
ollaan siis niin häveliäitä, että! siksi vanhuksiakin kutsutaan seniorikansalaisiksi ja kuuroja kuulovammaisiksi.
- isosta ja isokokoisesta
Iso-sanaa käytetään esineistä. Esineillä ei ole henkisiä ominaisuuksia.
Ihmisillä on fyysisten ominaisuuksien lisäksi henkisiä ominaisuuksia ja jos puhuttaisiin isosta ihmisestä niin tällöin ihmistä käsiteltäisiin kuin esinettä. Kun sanotaan isokokoinen niin tuodaan esille että nyt puhutaan ihmisen fyysisistä ominaisuuksista muistaen että hänellä on henkisiäkin ominaisuuksia.- tasokasa
onko todellä näin, että iso ei käy henkilöön? (entä isoäiti?)
isokokoisen kannattajat siis puhuvat henkisesti isokokoisesta henkilöstä?
minun mielestäni ihminen voi olla iso (kaksimetrinen bodari) tai pieni (hento pikkupoika). "onpa siinä iso mies". - isosta ja isokokoisesta
tasokasa kirjoitti:
onko todellä näin, että iso ei käy henkilöön? (entä isoäiti?)
isokokoisen kannattajat siis puhuvat henkisesti isokokoisesta henkilöstä?
minun mielestäni ihminen voi olla iso (kaksimetrinen bodari) tai pieni (hento pikkupoika). "onpa siinä iso mies"."sokokoisen kannattajat siis puhuvat henkisesti isokokoisesta henkilöstä? "
Isokokoisen kannattajat puhuvat henkilöstä jonka fyysinen ruumis on iso mutta jolla on henkisiä ominaisuuksia. Näiden henkisten ominaisuuksiensa puolesta henkilö voi sitten olla iso tai pieni.
Se joka puhuu isosta henkilöstä näyttää rajoittavan henkilön ominaisuudet fyysisiin. Puhuu ihmisestä kuin autosta näkemättä hänessä mitään muuta.
- raksu
Itsekin miellän, että isolla ihmisellä ja isokokoisella ihmisellä on eronsa.
"Kooltaan iso" lienee synonyymi tuolle isokokoiselle. Mutta iso ihminen voi olla muutenkin iso kuin vain kooltaan. Eli tuo kokoinen-liite on sellanen tarkennus.- tasokasa
kun tässä yhteydessä puhutaan koosta, mitä kokoa tarkoitetaan? kokoko siis viittaa vain fyysiseen kokoon? ei mielestäni.
joka tapauksessa itse käytän jatkossakin kätevää sanaa 'iso' ja vältän kankeaa 'isokokoista'. koripalloilija puolestaan voi olla pitkä (ei isokokoinen) ja tosi-tv:n jumbolaihduttaja voi olla lihava (ei isokokoinen).
ellen sitten käytä tuota kätevää "kooltaan isokokoisen kokoinen"... - raksu
tasokasa kirjoitti:
kun tässä yhteydessä puhutaan koosta, mitä kokoa tarkoitetaan? kokoko siis viittaa vain fyysiseen kokoon? ei mielestäni.
joka tapauksessa itse käytän jatkossakin kätevää sanaa 'iso' ja vältän kankeaa 'isokokoista'. koripalloilija puolestaan voi olla pitkä (ei isokokoinen) ja tosi-tv:n jumbolaihduttaja voi olla lihava (ei isokokoinen).
ellen sitten käytä tuota kätevää "kooltaan isokokoisen kokoinen"...Puhuja voi itse päättää mitä kokoa hän tarkoittaa!
Tarkoittaako hän ehkä raamikasta, pitkää, paksua,, lihavaa tai ehkä lihaskimppua... saattaapi tarkoittaa myös Sen kokoa.
Jos sanotaan isokokoinen tai kooltaan iso, niin se voi tarkoittaa noita kaikkia. Mikä tässä nyt on vaikeaa? - tasokasa
raksu kirjoitti:
Puhuja voi itse päättää mitä kokoa hän tarkoittaa!
Tarkoittaako hän ehkä raamikasta, pitkää, paksua,, lihavaa tai ehkä lihaskimppua... saattaapi tarkoittaa myös Sen kokoa.
Jos sanotaan isokokoinen tai kooltaan iso, niin se voi tarkoittaa noita kaikkia. Mikä tässä nyt on vaikeaa?vaikeaa on turha monisanaisuus. sana 'isokokoinen' sisältää toiston. hienostelua, kiertelyä, byrokraatin hämärää unelmaa.
'iso' on suomen ytimekkäimpiä sanoja, joka käy lähes aina sen tilalle.
- vm -38
Suuri mies ei välttämättä ole suuri ihminen, kirjoitti muuan muistelija J.K. Paasikivestä.
Kuinkas sinä noin, iso ihminen?! voidaan kiljaista lyhyelle ja hintelälle parikymppiselle, kun tämä on tehnyt jotain tyhmää.
Paavo Lipponen ja Matti Vanhanen ovat pitkiä ja isokokoisia. Lipponen on myös kookas eli korpulentti.- Luulija
>Paavo Lipponen ja Matti Vanhanen ovat pitkiä
>ja isokokoisia. Lipponen on myös kookas eli
>korpulentti.
Minulle "korpulentti" merkitsee lähinnä lihavaa. Samaa toteaa sanakirjani ruotsin sanasta "korpulent".
En suinkaan pitäisi Paavo Lipposta korpulenttina, vaikka kyseessä onkin kookas mies. Urheilijatausta ei ole selvästikään peittynyt runsaan ja löysän ihran alle, vaan puhemies on lähinnä "vanttera".
Myös Matti Vanhanen on mielestäni kookas, niin Lipposta hoikempi kuin onkin. Hyvinkin kookas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1794757Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä402536- 1562192
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161719- 811348
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241281Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321193Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1451180Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.103945Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.117887