Olen suunnitellut ostavani friteerauskoneen. Luin täältä palstalta että rypsiöljy käy paistamiseen. Voiko öljyä käyttää toistekkin vai pitääkö se heittää pois, jokaisen ranskisten teon jälkeen? Ajattelin vaan että tulee kalliiksi sekin...
Friteerauskoneen käyttö
6
4437
Vastaukset
- käyttää
voi käyttää uudestaan, kunhan et sitä vuostokulla säilö.
- Pertsa
Ranskiksia uppopaistaa yhdessä öljyssä aika monta kertaa, itselläni rasvakeittimen kansi on niin tiivis että öljyt säilyy myös itse keittimessäkin hyvässä kunnossa.
Eri ruoka-aineiden uppopaistoa samassa öljyssä kannattaa välttää koska esimerkiksi kanasta jää makua öljyyn ja samaa rasvaa ei pitäisi käyttää uudelleen esimerkiksi munkkien paistoon, ja jäähän siitä ranskiksiinkin sivumaku.
Jos uppopaistaa useampia eri ruokalajeja paljon niin kannattaa valita ainakin silloin rasvakeitin missä on irrotettava se sisäosa niin öljyn vaihto on suhteellisen helppoa kun ei tarvitse koko masiinaa kallistaa että saa rasvat pois. Myös laitteen tehoon kannattaa kiinnittää huomiota, joku 2000 W alkaa oleen tarpeeksi tehokas että saa hyvää ruokaa, aiemmin mulla oli joku halpa keitin missä oli tehoja muistaakseni vain 800 W ja sillä ei oikeen saanut mitään aikaan, ranskiksetkin jäi vähän vetisiksi eikä niistä tullut oikein rapeita. Itselläni on Tefalin maxi-fry ja se on ollut mainio kapistus ranskalaisten ja monen muunkin ruoan valmistukseen, ostin stokkalta hulluilta päiviltä ja tais olla 40 euron tietämillä. Ainoa huono puoli tuossa on se että sitä sisäosaa ei saa irti mutta onneksi itselläni käyttö on pääosin ranskislinjaa.- on tärkeää!
olet aivan oikeassa. minulla on 2KW keitin ja sillä saa rapeat fritit. öljy pysyy kuumana vaikka laittaisi isommankin satsin.
- rasvaa rasvaa
Parasta on säilyttää käytetty öljy kylmässä. Ja kun otat sen käytön jälkeen pois koneesta, yritä suodattaa murut pois, ne huonontavat öljyn laatua ja nopeuttavat pilaantumista.
En suosittele öljyn säilyttämistä koneessa, koska siitä voi liueta jotain aineita öljyyn.- Rasvasta eroon
Entäs sitten kun tulee aika päästä siitä öljystä eroon. Sekajätteisiin vain pullossaan ja sitten kuormassa tirskahtaa - kun lavuaariinkaan ei varmaan oikein viitsi kaataa vai miten?
- frittaaja
Rasvasta eroon kirjoitti:
Entäs sitten kun tulee aika päästä siitä öljystä eroon. Sekajätteisiin vain pullossaan ja sitten kuormassa tirskahtaa - kun lavuaariinkaan ei varmaan oikein viitsi kaataa vai miten?
Olen miettinyt samaa asiaa. Öljyä voi käyttää muutaman kerran, mutta sen jälkeen öljy on jätettä. Yritin pari kk sitten tiedustella toimintaohjeita sähköpostitse Kouvolan seudun kuntayhtymän jätehuollosta, mutta vastausta ei koskaan tullut. Niinpä kerään jäteöljyn kanisteriin, ja heitän lopulta täyden kanisterin sekajätteisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?971968- 881380
- 1101153
- 761047
- 1211042
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57893- 47811
- 36802
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48761- 33713