Hieno sorsajahdin aloitus! nyt vain kaipaisin vinkkejä siihen, miten lihasta saisi maukkaan aterian. kenelläkään helppoja reseptejä?
Sorsasta maukasta
4
7083
Vastaukset
- Vaimo78
Minä teen esim kastiketta
Paloittele liha, ruskista pannulla voin ja sipulin kera. Keitä kypsäksi vedessä, nakkaa mukaan pippureita.
Tee erikseen kastike; 3 rkl voita, 2 rkl jauhoja, pippuria, vettä, suolaa
Ruskista jauhot ja lisää vesi ja mausta.Lisää liha.Anna muhia.Lopuksi voi lisätä kermaa jos haluaa.
Tulee myös hyvää kun laitat sorsan paistopussiin sipulin ja porkkanan kanssa muhimaan uuniin. Suolaa tietysti lintuun eka.- annina2
Tuo voisi olla hyvä idea, täytyy ottaa resepti talteen. Mulle toi mies kaksi sorsaa viime viikolla, ja aina tulee tehtyä perinteisen tapaan keittoa.
- Vaimo78
annina2 kirjoitti:
Tuo voisi olla hyvä idea, täytyy ottaa resepti talteen. Mulle toi mies kaksi sorsaa viime viikolla, ja aina tulee tehtyä perinteisen tapaan keittoa.
Niin no tuohan on oikeastaan perusruskeakastike, mutta sitähän voi muunnella tarpeen mukaan. Itse teen sorsasta aina kastikkeen tai paistin, pitänee kokeilla keittoa =)
- Nam.
Nyljetty sorsa kiehautetaan vedessä, pinnalle nouseva verivaahto kerätään pois.
Sorsa pois vedestä ja kuivataan. Paistetaan pannulla voissa ruskea pinta ja lintu uuniastiaan.
Vettä niin paljon että peittyy. Sekaan 2 lohkottua sipulia, kokonaisia valko- ja maustepippureita 6-7 molempia, 2 laakerinlehteä ja lihaliemikuutio sekä lohkottu valkosipulinkynsi. Pari porkkanaa vielä lantteina mukaan.
Kansi päälle ja uuniin. Ensin pari tuntia 150 asteessa ja toinen mokoma 100 asteessa.
Kypsänä linnusta erotellaan lihat erikseen. Siivilöidään uuniastiasta neste kattilaan ja suurustetaan vehnäjauhoilla. Pieni loraus kermaa kruunaa kaiken.
Perunoiden ja mustaherukkahillon kanssa herkkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1584199Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4013174Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142098Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141770Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51168- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24911- 54896
- 71869