Tulin taksilla yölla hotellille. Mulla ei ollu kun 50e, joten ystavallisesti lupasi vaihtaa setelin. Kohta han tyrkkasi takaisin setel1n minulle, ja antoi minun kayda vaihtamassa setelin liiroiksi. Menin hotellille ja etsin seteliani, ja huomasin etta kikka oli onnistunut. Han antoi pimeassa taksissa takaisin 5miljoonan setelin, ja kusetti minua kiltt1a suomalaista.
Varokaa takseja !!!!
9
1955
Vastaukset
- mulle myös
mulle kävi myös samanlaisesti muutama vuosi takaperin alanyassa että vietiin taksissa 50 euroa, se kävi näppärästi kun pimeässä taksissa kuskin kaveri veti rahat jotenkin vaan käsistä. ei sitä vaan huomaa noita ammattivarkaita, että miten kivasti se käy. Marmariksessa ei ole koskaan käynyt näin, tosin siellä ei paljoa taksia tarvitsekkaan.
- tude
järkikin nyt sanoo et älä anna kuskille sitä 50€:a..vaan sano ystävällisesti vaihtavasi se pienenpään.. Toimi ainakin mulla!! Sitä paitsi miksi kannat 50 € seteliä ulkomaille?
- sunshine
olin juuri käynyt vaihtamassa rahaa, ja tietysti maksoin taksin liiroilla! tuli nyt vain "käännettyä " se euroiksi..
- tude
sunshine kirjoitti:
olin juuri käynyt vaihtamassa rahaa, ja tietysti maksoin taksin liiroilla! tuli nyt vain "käännettyä " se euroiksi..
silti.. on vaarallista pitää isoja seteleitä!!!! Kun mä vien ulkomaille rahaa vaikka euroja..vien 5,10 ja 20 € seteleitä. Ja kun vaihdan suomessa rahaa pyydän pieniä seteleitä!
- Alanyafani
Samaa huijausta on yritetty minuunkin, mutta liiran kolikolla. Ihan samannäköinen näin äkkiä katottuna kuin 2 euron kolikko. Tää moka tosin sattu kaupassa ja mä menin kauppaan takasin ja vaadin oikeita rahoja takasin. Alun perin piti saada 4 euroa takasin ja nyt se sit anto 6 euroa. Ihan reilua toimintaa kuitenkin. Saattoi olla myös kauppiaankin moka, koska ei ollut kyseessä mikään basaariputiikki vaan kiva lähimyymälä.
- AtaTurk
Varokaa naiset takseja. Sillä taksikuskeja on syytetty turistinaisten raiskaamisesta Turkissa.
- Lomalla
Ei mitään järkeä maksaa taksissa,varsinkaan pimeällä 100 liiran setelillä, niinkuin olit ilmeisesti tehnyt, koska se oli 50 e arvonen. Isot setelit on muutenkin epäkäytännöllisiä,ne vaan houkuttelee myyjiä huijaamaan turisteja.
Itse sanon rahaa vaihtaessa,etten haluu 50 liiraa isompia seteleitä,koska laskutaitoni on surkea haluan varmistaa etten ainakaan paljoo jää tappiolle jos joku onnistuu mua huijaamaan.- loka-kuu
siis halooooo... ihmiset... vähemmän viinaa ni tulee vähemmän huijatuksi... matkahan siinä menee pilalle jos menettää rahaa huijareille... minua huijattiin kokonaista kaksi kertaa, mutten jaksanu niistä nipottaa,, kun kumpikin oli 0,5liiraa mutta matka oli ihana ja menen uudelleen.......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4119021Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1893560- 202013
- 811246
- 271095
- 751090
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta641051Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791045- 551013
- 65950