Värisokeuden periytyvyys?

Jos äiti on geenin ainoa kantaja niin voiko lasten kesken värisokeuden syvyys vaihdella? Tarkoitan, että toinen lapsi on "värisokeampi" kuin toinen.

Luulisin, että värisokeuden geneettinen fenotyyppisyys vaihtelee lasten kesken ja siten
huomattavia eroja värien näkemisessä voisi olla.

Tietävämpi voisi vähän valaista.
2356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yksittäinen X-kromosomissa kulkeva geeni aiheuttaa toki esim. puna-vihervärisokeutta, ja äiti voi olla sen kantaja olematta itse värisokea. Mutta (mikään) geeni ei ole yksinään siellä DNA-ketjussaan, vaan toiset geenit (tai niiden rakenneosat tai ns. hyppivät geenit) tai jopa ympäristötekijät vaikuttavat niiden toimintaan.

Siksi geenin aikaansaama ominaisuus voi olla vahvempi tai heikompi koko "geenikoktailista" ja/tai ympäristötekijistä riippuen.

Äänestä

Jeps, Anni, olet oikeassa. Ja muistakaahan muutkin, että se lukion perusbiologia on vielä sangen yksinkertaistettua tietoa, ei sillä vielä kovin pitkälle pötkitä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Geenit kirjoitti:

Jos äiti on geenin ainoa kantaja niin voiko lasten kesken värisokeuden syvyys vaihdella? Tarkoitan, että toinen lapsi on "värisokeampi" kuin toinen.

Luulisin, että värisokeuden geneettinen fenotyyppisyys vaihtelee lasten kesken ja siten
huomattavia eroja värien näkemisessä voisi olla.

Tietävämpi voisi vähän valaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu