Purjon säilytys

Mie

Meillä tuli purjoa yllinkyllin, tuttavat on kaikki käyty läpi, mitä tehdä purjolle, voiko pakastaa ja minne voi ylimäärän viedä??

4

8114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annu

      hei, itse olen viipaloinut purjon ja sen jälkeen esikeittänyt-valuttanut ja pakastanut.. ja hyvää on ollut.

    • sirkmu

      purjo säilyy ihan ilman esikäsittelyäkin. Itse ostan purjoa syksyllä kun se on suht edullista ja viipaloin valmiiksi pakasterasioihin. Talvella käytän kuten tuoretta ja hyvää on.

    • Sillä sipuli

      Jos on käytettävissä kellari joka soveltuu esimerkiksi perunan säilytykseen niin purjot säilyvät hyvin pitkään hyvinä ja vihreinä kun ne laittaa astiaan ja peittää turpeeseen vieri viereen yhtä syvään kuin ne ovat olleet kasvupaikalla, niitä voi joskus vähän kastella etteivät kuivu. Niin sieltä voi noutaa syötävää pitkään.

      • kokki

        purjo varsineen pilkottuna isoon astiaan pakastimeen ja siitä talvalla kourallinen matikkakeitoon tai mihin keittoon hyvänsä antaa värin ja älyttymän hyvän maun a vot!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      86
      1391
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      370
      828
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      151
      800
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      707
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      604
    Aihe