Hei. Olen käyttänyt tähän asti kalaöljykapseleita saadakseni omega-3 ja -6, mutta haluan luopua siitä. Pellavassahan on noita omegahappoja, mutta nyt en tiedä kuinka paljon sitä pitää käyttää päivässä. Olisiko kenelläkään tietoa? Kuinka paljon itse sitä käytätte? Mitä muita omegahappojen lähteitä käytätte ja kuinka paljon? Kiitos.
Pellava
7
726
Vastaukset
- ja 6
Missähän kalaöljyssä on omega 6:sta? Jos on sitä on lisätty siihen erikseen.
Jos et halua käyttää kalaöljyjä ruokalusikallinen tai kaksi pellavansiemenöljyä päivässä antaa aika hyvän annoksen alfalinoleenihappoa. Osa siitä muuttuu muiksi omega-3 ryhmän rasvoiksi.
Lisäksi hampunsiemenöljystä 15ml/pvä saat omega-3 ja omega-6 rasvoja, myös gla:ta josta voi olla puute.
Nämä kaksi öljyä yhdessä antaa aika tasapuolisesti rasvoja.- Täysvege
Ei viestini mielestäni mennyt keskustelun sääntöjä vastaan. Mielestäni vaan on aika lailla törkeää, että joku täällä vegaaniruokapalstallakin mainostaa kalaöljyjen käyttöä.
- Asafoetida
Täysvege kirjoitti:
Ei viestini mielestäni mennyt keskustelun sääntöjä vastaan. Mielestäni vaan on aika lailla törkeää, että joku täällä vegaaniruokapalstallakin mainostaa kalaöljyjen käyttöä.
Kukaan ei ole mainostanut kalaöljyn käyttöä, joten pidin riidanhaastamistasi epäasiallisena.
Kysymys:
"Olen käyttänyt tähän asti kalaöljykapseleita saadakseni omega-3 ja -6, mutta haluan luopua siitä"
Vastaus:
" Missähän kalaöljyssä on omega 6:sta? Jos on sitä on lisätty siihen erikseen.
Jos et halua käyttää kalaöljyjä ruokalusikallinen tai kaksi pellavansiemenöljyä päivässä antaa aika hyvän annoksen alfalinoleenihappoa. Osa siitä muuttuu muiksi omega-3 ryhmän rasvoiksi. "
On yleensä hyvä lukea se viesti johon aikoo vastata.
- päivässä
Tietolähde :
http://www.pcrm.org/health/prevmed/ess_fat_acids.html - joku vaan..
Mitä muita omegahappojen lähteitä käytätte ja kuinka paljon?
Rypsiöljy sisältää ideaalisesti omega 3sen ja omega 6sen esiastetta (suhde 1:2), pellavan siemenet ja öljy tottakai ovat hyviä lähteitä, lisäksi on vähän vähemmän tunnettua Camelinaöljyä joka sisältää myös runsaasti ainakin omega 3sen esiastetta. Myös Benevivan omega 3 margariini on hyväksi. :) - :):).....:)
Hei, minun pellavaöljypullossa lukee annostus 1-3 tl 1-2 kertaa päivässä. Itse otan kerran päivässä muutaman teelusikallisen. :):):)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso204241Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1504059Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133236Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673056- 852662
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512632Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282303- 321878
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1191597- 201535