VS,n säilöntä

kia.

Olisiko jollain antaa vinkkejä valkosipulin säilöntään, marinaadissa ja öljyssä, mitä kannattaisi laittaa?
Kuinka kauan ne yleensä sitten säilyy?

4

5925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puttepossu_

      Sivulta www.freewebs.com/kotimainenvalkosipuli löytyy ohje mm. marinoituihin valkosipuleihin. Tietty ohjetta voi muuntaa itselleen sopivaksi.

    • zaatar

      valkosipulia runsain määrin lähes kaikkiin säilykkeisiin esim. suolakurkkuihin ja säilöttyyn vihannessekoitukseen(porkkana,kesäkurpitsa,nauris,kyssäkaali,kukkakaali,paprika).
      Oliivien sekaan (suola sitruuna liemessä)niitä uppoaa myös rutkasti, ja aina halutessa voi niitä sieltä säiliön uumenista onkia. Mutta tuoreita oliiveita säilöämistä varten tuskin Suomesta löytyy.

      Valkosipuli kyllä säilyy vuoden tai kaksikin säilöliemessä ja kyllä ne muut vihannekset yleensä enemmin pilaantuvat.

      Olen nähnyt valkosipulia säilöttävän myös hunajamarinadiin ja amba(mango-uute)liemeen.

    • valkosipulimies

      Laitoin vs kynsiä kokonaisena öljyyn ja jääkaappiin. N. kk kuluttua otin esiin niin olivat alkaneet käydä, kuohui ja kupli. En uskaltanut maistaa. Ehkä ne voisi siivuttaa ja kuivata miedolla lämmöllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      91
      1477
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      383
      864
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      156
      849
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      723
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe