Mistä nätti syystakki pojalle?

ei löydy

Tietäisikö kukaan mistä saisi vähän tyylikkäämpää "vierailutakkia" leikki-ikäisen koossa?

Tuntuu että kaikki on vain sitä toppakangasta tai tuulipukukangasta taikka sitten fleeceä joka nyppyyntyy nopeesti.

Haussa on vuorellinen mokkatakki tai vastaava.

10

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti tekee itse sellaisen. Paremman kuin kaupasta saa.
      Se on muuten vuorillinen, ei vuorellinen.
      Sana vuori taipuu eri lailla riippuen siitä, tarkoitetaanko sillä maastomuotoa vai esim. vaatteen sisäosaa.

      • -ap-

        Siis vuorillista takkia etsin. Kiireisenä perheenäitinä en ala itse ommella, haenkin laadukasta mokka- tai nahkatakkia ihan valmiina.

        Ja muuten, lauseissa kuuluu olla aina verbi, jotta se olisi kieliopillisesti oikein. Näin toivottavasti sain maksettua kiitollisuudenvelkani sinulle Sitroen.

        ÄIDIT, jos voisitte vastata. Vaarit ei niin näistä enää silleen ymmärrä... :)


      • hönöhena
        -ap- kirjoitti:

        Siis vuorillista takkia etsin. Kiireisenä perheenäitinä en ala itse ommella, haenkin laadukasta mokka- tai nahkatakkia ihan valmiina.

        Ja muuten, lauseissa kuuluu olla aina verbi, jotta se olisi kieliopillisesti oikein. Näin toivottavasti sain maksettua kiitollisuudenvelkani sinulle Sitroen.

        ÄIDIT, jos voisitte vastata. Vaarit ei niin näistä enää silleen ymmärrä... :)

        ralph laurenilta?


      • citroen = citikka

        Viitseliäs äiti ostaa ompelukoneen ja menee työväenopistonkurssille ja sitten ompelee takin. Siis jos on viitseliäs...


    • minna

      Jos olet pk-seudulta, oletko käynyt katsomassa Stockmannin ja esim. Ompun Pikkukipparin? En tiedä tämän hetkisiä valikoimia, mutta kummipojalle lahjoja katsoessa on tullut vierailtua näissä ja aina on tuntunut löytyneen hyllyistä siistimpiäkin vaatteita.

      • -ap-

        tehdä turistireissu oikein isompaan kaupunkiin sitten... Kiitos vinkistä :) Meillä ei ole kuin Prismaa ja Anttilaa tässä, eikä niissä oikein ole pojille mitään.

        Se tässä on kurjaa, että kun paikkakunnalla ei ole kunnollista vaatekauppaa, niin ei kirpparillekaan keräänny mitään erikoista. Sitä samaa toppaa ja tuulipukua vain.

        Itse en lähde ompelemaan, kuten joku äijä ehdotteli. Sen verran tykkään pitää markkinavoimia jylläämässä, että teen oman työni ja muut tehkööt minulle takin. Rahalla sen maksan ihan mielelläni :D


    • pipsamami.

      Riippuu missä päin asutte, mutta ainakin vantaan jumbon BOBO:ssa myydään aivan upeita mokkatakkeja hinnaltaan noin reilu 50e. itsekin olisin sellaisen ostanut, mutta oikein kokoja ei ollut.

    • yltiöviitseliäät

      Oikein tosi, tosi, tosi viitseliäs ostaa haulikon ja ampuu sopivankokoisen eläimen, nylkee eläimen, menee työväen opiston kurssille, ostaa ompelukoneen, ompelee vuorit ja vuoret,etc. Säästyneellä rahalla voi sitten ostaa vaikka sitrushedelmiä ja tulla itsekin happamaksi...

      • Tää oli paras!

        Eipä vois paremmin sanoa!!!
        Hyvä että jollain sentäs on huumori paikallaan!


      • joujou

        HUOM! Viitseliäs ampuu nimenomaan HAULIKOLLA ja parsii sitten omin käsin vuodan 27 reikää umpeen, jos on laiska voi mossauttaa hirvikiväärillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      44
      595
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      513
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe