Tietääkö joku mitään hyviä reseptejä (vaivattomia)tai suht keveyitä valmisjutskia krapulapäiviin? Sillon tuntuu aina menevän pitsaa, sipsiä ja karkkia ja tahti jatkuu aamusta iltaan...Ei kyllä sillon oikeen pelkät kasvikset maistu...
Kevyttä krapularuokaa?
19
12499
Vastaukset
- helppo tehdä
valmis piirakkapohja pakkasesta, päälle valmis vihannessekoitus ja muuta... Googlaa ohjeita. Sen voi tehdä valmiiksi kaappiin, vaikka pellillisen.
Wokki on myös hyvää pelkiltään, mutta se käryäminen paistaessa saattaa saada voimaan pahoin.- kalorikyttäri
Joo mutta tuossakasvispiirakassa on yhtäpaljon kaloria kun jossain lihapiirakassa, se rasvainen valmispohja on kuietnkin sama :(
- Tina
Niinpä, niitäku löytys...
mä oon todennu suht. hyviks vaihtoehdoiks esim. sellaset et dippaa porkkanoita ja vaikka tuorekurkkua, mä ainaki rakastan sipsejä just dipin kanssa ja kyl ne porkkanatki menee sen dipin kanssa!
tai sit itseasiassa viime sunnuntaina tein mielettömän kulhollisen kanasalaattia, maustin sen kanan tosi vahvasti nii se maistu aika hyvälle krapulassa...
mut mikäpä voittaa pitsan jne., ei mikään...
:) - karola
vaikka lämpöisiä ruisleipiä uunissa,päälle esim.tonnikalaa,tomaattia,kevytfetaa,kevytjuustoa ja pizzamaustetta:)
- R.T
Tosi bilettäjä ei kärsi krapulasta,eikä tosimiehet liho luettelimistasi ruoista.
- Kiril
että paras krapularuoka on hapankaalikeitto, jossa myös lihaa ja keittojuureksia, sekä lautaselle lusikallinen tai pari smetanaa.
- ..............,,,,,,,,,,
..lisätä vieläpä kantarelleja sekä pottuja.
- truit
kaikki loppuu aikanaan, mut hapankaali ei koskaan, eli kai se kankinenkin häviää...
- tää...
venäläisiä suolakurkkuja dippinä hunajaa ja smetanaa, lisäksi pakaste kylmää, lähes "hyytelömäistä" vodkaa, krabbis häipyy saletisti !
- Lifelonghangover
Yleensä tulee ahmittua kaikenlaista epäterveellistä, MUTTA tällä kertaa kaapista löytyi Hedelmäcocktail sokeriliemessä, piristävän erilaista ja hieman terveellisempää herkkua rapulaan ; )
- hohhoijaaa
Säilykehedelmät on huomattavsti huonompi valinta kuin jokin proteiinipitoinen ruoka. Heldelmissä on lisätys sokeriliemen lisäksi hedelmäsokeria ja pelkkää hiilihydraattia. Ei pidä nälkää ja sokeri lihottaa enemmän kuin annos jotakin lihaa tai juustoa..
- pyllypii
hei ettex te ole huomannu et sinne pakastealtaaseen on ilmestyny terveellisiäkin piirakkapohjia??? Niitä jotain ruis... myllynparas...
- Krapulaton
Jos on jo laihduttaessaan hankkinut krapulan kaloripitoisilla alkoholijuomilla, niin aika hölmöä sitten miettiä jotain kevyitä krapularuokia.
- selvä päivä
Krapulaton kirjoitti:
Jos on jo laihduttaessaan hankkinut krapulan kaloripitoisilla alkoholijuomilla, niin aika hölmöä sitten miettiä jotain kevyitä krapularuokia.
Itse käytin alkoholia laihdutuksen alkuaikona, eikä se mitään haitannut laihdutukseen, kun laski kalorit mukaan. Päivällinen korvautui pullolla kirkasta viinaa.
- selvä päivä
Lopeta juominen.
Itse jätin alkoholin, eihän elimistö sitä mihinkään tarvitse. Typeryyksiä voi tehdä myös selvinpäin.
Ei ole aamulla krapulaa ja rahaakin säästyy huimasti. - vitskujah
Itse kotosalla aloitellessa sekoitan viinakset hedelmistä ja marjoista tehtyyn smoothiehen, nam! Ehkäisee krapulaa, koska saat vitamiineja, joita alkoholi vähentää kehostasi ja josta huono olo johtuu. Toimii vaikka jatkaisikin iltaa baarin puolelle
- hz
Jos pystyy makeeta syömään kehotan kokeilemaan vaniljajätskiä(mielellään sais kyl olla ihan kunnon kermajädeä), viipaloitu banaani ja sit päälle "kastikkeeks" neljä senttiä rommia. Ton kaveriks vielä joku rommikola tai vaikka breezeri niin kyllä kankkunen lähtee.
- ddddddsdag4t
Itsellänikin tulee aina krapulassa aivan järjetön nälkä, sitä syömistä jatkaa aina ähkyyn asti ja parin tunnin päästä taas mennään, jääkaappi tyhjäksi.
Mutta runsas veden juominen illan aikana ja krapula-aamuna ehkäisee tuota järjetöntä syömistä. Hyviä kapulasafkoja ovat esim. kasvispainotteiset laatikkoruuat, kananmunat ja erinäiset tuliset keitot. - siipale
Minä teen yleensä pari dippiä, ja sipsien sijaan dippailen kasviksia. Esim. porkkana, paprika, kurkku, kukkakaali ja parsakaali viipaleita tai paloja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest666043Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul1165321Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4104234Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön563555Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1493352Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma612840Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1342203- 282197
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell851999Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri191980