Lieneekö pamausteoria ja avaruuden ikä-teoriat potaskaa, koska on löytynyt liian kehittynyt galaksi liian kaukaa menneisyydestä.
http://www.msnbc.msn.com/id/9504915/
Oma veikkaukseni on, että koko pamauksen ajoitus on pielessä ja onko koko pamausta edes ollutkaan? Entä jos on (ollut) useampia pienempiä pamauksia vähän joka puolella? ~ "Small Bang theory"
http://www.msnbc.msn.com/id/9504915/
Oma veikkaukseni on, että koko pamauksen ajoitus on pielessä ja onko koko pamausta edes ollutkaan? Entä jos on (ollut) useampia pienempiä pamauksia vähän joka puolella? ~ "Small Bang theory"
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei pidä ottaa universaaleina totuuksina vaan
arveluina ja olettamuksina, ehkäpä aikojen myötä
jyvät karsiutuvat lakanoista.
potaskaa.Koko tiede on potaskaa.On sata vuotta uskottu väärään ukkoon.On hylätty filosofinen ajattelu.Tiedettä tehdää kaavoihin ja numeroihin kangistuneenna.Teorioita luodaan teorioitten vuoksi enempää ajattelematta.
Filosofinen maailmankaikkeus on hyvin yksinkertainen ja selkeä.Ei tarvita mitään nuppineulanpäätä joka on joskus pamahtanut.Meidän maailmankaikkeus on aina ollut olemassa ja tulee aina olemaan.Välillä se laajenee ja kutistuu.
Kun painovoima jälleen kerran vetää kaiken aineen, kasaan syntyy energiaa jonka säteilypaine saa taas kaiken laajenemaan.Näin se jatkaa kiertokulkuaan.Se on silmillä nähtävissä.Katsokaa vaikka kaukaista kvasaria.Se on kuin koko maailmankaikkeus pienoiskoossa.Se on galaksin kokoinen massa joka kutistuu tuottaen energiaa.kun energia voittaa painovoiman se laajenee tähtijärjestelmäksi.Sellainen meidän universumi on.
Niin yksinkertaista ja helppoa kun vain käyttää vähän nuppia.
Jos pitäisi paikkansa keksit ikiliikkujan. Laajenee ja menee kasaan ja räjähtää ja taas sama juttu uudelleen, ikuisesti. Ei tunnu uskottavalta.
Ikiliikkuja.Mitenkähän siitä vois saada mökkiin sähköä.Heitäpäs joku vinkki.