Kaapissa laatikollinen ja keitettynä tavalliset tomaattipojaiset linssiruuat ja intialaistyyppiset kanssa. Mitä muuta niistä voi tehdä? kaappiin en halua ostaa mitään erikoisjouhoja jne (hirssit ja tattarit - olen sekaravinnon käyttäjä), pähkinöille olen allerginen. Kivoja reseptejä odotellaan:)
Punasista Linsseistä
Taru
72896
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niitähän nyt voi lisätä about ruokaan kuin ruokaan, heitä vaikka kanakeiton sekaan tai lisää laatikkoruokiin.
Kiitos edellisestä, tarkoitus on kumminkin valmistaa ihan linssiruokaa - ei päästä purkista eroon tavalla tai toisella:)
... itsehän sanoit jo suunnilleen kaikki varsinaiset linssireseptit kokeilleesi. Varmaan olet jo murekettakin valmistanut?
Linssimureke
2 1/2 dl punaisia linssejä
7 1/2 dl vettä
2 sipulia
2 valkosipulin kynttä
2 rkl tomaattipyrettä
2 tl jauhettua paprikaa
1 tl jauhettua korianteria
2 porkkanaa
2 perunaa
1 dl mustia oliiveja
2 tl mustapippuria
2 tl persiljaa
3 tl basilikaa
3 rkl soijajauhoja
1 1/2 dl korppujauhoja
vuoan leivitys: margariinia ja jauhoja
Pilko sipulit ja valkosipulit. Kuullota ne öljyssä yhdessä tomaattipyreen, paprikan ja korianterin kanssa. Lisää kuutioidut perunat ja porkkanat, linssit ja vesi. Kiehauta ja keitä noin 20 minuuttia. Ota kattila pois liedeltä. Lisää oliivit ja loput mausteet. Soseuta. Maista ja lisää tarvittaessa suolaa. Lisää jauhot. Kaada seos margariinilla voideltuun ja jauhotettuun 1 1/2-2 litran leipävuokaan. Paista uunissa 200 asteessa noin 50 minuuttia. Anna murekkeen jäähtyä kunnolla ennen kumoamista
Enpä tiennytkään, että ohjeita on sitten niin vähän...
Voiko ton soijajauhon korvata jollain muulla?
Tässä ohjeessa soijajauho korvaa munan, joten sen voi puolestaan korvata munalla.
Linssihän on vähän niin kuin herne. Ei varsinaisia "herneruokiakaan" kovin hirveän monia ole, niitä vain käytetään erilaisissa ruoissa.
Ootkos ikinä tehny kasvis-linssisosekeittoa? Se on nimittäin yks mun lemppareista..
Tarkkaa ohjetta en siihen osaa antaa, mutta perusideana vaan se että erilaisia kasviksia (peruna, sipuli, porkkana) ja sitte linssit keitetään, maustetaan ja soseutetaan. Nam.
vois koittaa soseuttamista, olen aina tehnyt vihannekset klöntteinä=)