Riikinkukko, mutta onko naaras riikinkana vai riikinkukkonaaras?
Helmikana, mutta onko uros helmikukko vai helmikanauros?
Metso - Koppelo. Joskus kuulee "naarasmetso".
Teeri? teerikukko, teerinaaras?
Hurremetso - olikos se metson ja teeren jonkinlainen risteymä?
riikinkana?
5
2771
Vastaukset
- huoh
Korpimetso.
"Riikinkukkonaaras" on normaalia asiatyyliä, kun taas "riikinkana" on puoliksi leikillinen, vaikka se onkin vanhaa sanastoa - Nykysuomen sanakirjakin mainitsee sen (merkinnän "harv." kera) ja siteeraa jopa Aleksis Kiven tekstiä, jossa sanaa on käytetty (kuvaannollisessa merkityksessä, joka ei kyllä minulle oikein aukea, koska riikinkukkonaarashan on aika vaatimaton koiraaseen verrattuna ja muutenkin).
"Helmikanakoiras" on asiatyylin tapa kertoa, että puhutaan koiraspuolisesta helmikanasta, jos se on kerrottava yhdellä sanalla. Sanaa tuskin juurikaan käytetään, mutta se johtuu lähinnä siitä, ettei sen ilmaiseman asian sanomiseen juuri ole tarvetta. Linnuista käytetään paljon yleisemmin sanaa "koiras" kuin "uros". Sanotaan esimerkiksi "peippokoiras" tai "koiraspeippo", harvemmin "peippouros" tai "urospeippo".
"Naarasmetso" on sinänsä käypää kieltä, mutta yleensä sitä käytetään vain selitettäessä sanan "koppelo" merkitystä.
"Teerikukko" on melko tavallinen nimitys teerikoiraalle, mutta muitakin käytetään, mm. "teerikoiras" ja "urosteeri". Yleensähän sanaa "uros" käytetään nisäkkäistä ja keskimäärin isohkoista eläimistä, ja metsäkanalinnut saatetaan rinnastaa niihin.
Vastaavasti saatetaan teerinaarasta kutsua teerikanaksi.
"Hurremetso" ei kai tarkoita mitään, mutta "korpimetso" on teeren ja metson risteymä, tarkemmin sanoen koirasteeren ja naarasmetson (eli koppelon) risteymä. Ks. http://www.biomi.org/biologia/laji.html#porkert- Påfågel
Riikinkukon voisi olettaa olevan ruotsiksi jonkinlainen valtakunnanlintu. Vai?
Espanjaksi riikinkukko on "pavo real". Tuo "real" ei liene niinkään realistinen kuin rojalistinen sana, viittaa siis "kuninkaallisuuteen".
Meillä ei täällä tasavaltakunnassa "Paavo Real" enää huseeraa niin näkyvästi kuin takavuosina. Nousi hierarkiassa, mutta merkityksessä taisi menettää asemiaan?
Suomalaisessa teknologiateollisuudessa tunnettiin joitakin vuosia sitten laajalti nimi Tor Stubb. Eräät tunsivat hänet nimellä Stor Tupp (en tiedä, miksi).
Yksi nykyisin kännykkäfirmana tunnetun Nokian tärkeimmistä isistä oli taannoisen kumi- ja paperifirma Nokian kaapelipuolen elättinä aloitelleen Nokia Elektroniikan vetäjä Kurt "Kurre" Wikstedt. Eräät tunsivat hänet nimellä Wirre Kukstedt (en tiedä, miksi). - Kanakukk
Olisi upeaa nähdä joskus naaraspuolinen riikinkukko. Mielelläni näkisin myös naisen jolla on miehen sukuelimet, tai toisinpäin. Jotenkin tuntuu mahdottomalta.
- Upeaapa_upeaa
>Mielelläni näkisin myös naisen jolla on miehen sukuelimet
Mielihalujahan on monenlaisia! Internetin ihmeellisestä maailmasta löytyy onneksesi (?) pilvin pimein shemale-, ladyboy- tms. sivustoja mielihalujesi tyydyttämiseen. Jotkut Thaimaan-kävijät tietävät kertoa nähneensä moisia ilmestyksiä tahtomattaankin. Minulle on epäselvää, miksi juuri siinä maankolkassa.
Minulle nainen saa kernaasti näyttää naiselta, kaikilta osiltaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad591105- 42861
- 51641
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että315627Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän114604- 51598
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 93590
- 56554
- 65514