hei kaikille säilöjille!
Lueskelen moninaisia viestejänne. Ehdottomasti järkevin sijoitukseni säilöntärintamalla on ollut Kuivuri. Itselläni on kotimainen Orakas, jonka ostin yli kymmenen vuotta sitten.
Monet puhuvat uunissa kuivauksesta. No hätätilassa, mutta ongelmana on ettei lämpötilaa voi aivan tarkasti säätää - joillekin se noin 50 astettakin on liikaa - ja ennenkaikkea se, että ei saada riittävää ilmankiertoa.
Kuivuri on taloudellinen ja tarkoituksenmukainen. Hintansa väärti.
Olen kuivannut orakkaallani onnekkaasti kaikenlaista:
- omenoita (kuoret ja siemenkota pois, puoli senttia paksuiksi paloiksi ja ohjekirjan mukainen lämpötila)
- lehtikaalia, persiljaa, tilliä, yrttejä, nokkosta
- palsternakkaa (edullista tarjouksesta. Kuori, leikkaa esim kuorimaveitsellä ohuet lastut tai veitsellä. Kuivattuna säilyy vaikka kuinka,lasipurkissa. Helppo ja nopea ottaa keittoon ja patoihin.) Samalla systeemillä naurista ja varmaan muitakin juureksia
- marjoja. Esim mustikka onnistui erinomaisesti (uunissa ei onnistu!) Tyrni on nyt kokeilussa
- tomaattia
- sieniä: eri tatteja, kukin omiin pusseihinsa (o,5 cm paksuiksi viipaleiksi ja tarkista että ovat poikkinapsahtavan kuivia ennenkuin purkitat/pussitat. Jäännöskosteutta saattaa tulla pintaan vielä seur. päivänä, jolloin tarkista ja tarvittaessa lisäkuivaa). Suppilovahveroita. Leppärouskukin käy kuivaukseen, en ole kokeillut.
Minulle kuivuri on ollut aarre. Ja paras on sellainen, jossa oma moottori tarkkoine astesäätöineen. Pidä kuivuri pölyttömässä paikassa.
Suosittelen, älkää epäröikö jos sadon tallentaminen talvea varten kiinnostaa! Helppoa ja lopputulos paras mahdollinen
Kuivuri on hyvä ostos
15
6772
Vastaukset
- Toinen kuivaaja..
Itse olen ensin puristanut mehulingolla nesteet pois kasviksista ja pitänyt pitkän mehupaaston.
Mehulingosta jääneet sössöt voi sitten kuivata talven varalle ruuaksi. Tuntuu niin hölmöltä vain haihduttaa ne nesteet.
Eli kaksinkertainen hyöty. :)
Mahtaakohan paljon ravinteet heikentyä linkoamisen jäljiltä? - 50 pappa
Kylläpa sattui kirjoituksesi naulan kantaan :-)) ! Juuri olin etsimässä tietoa etenkin kasvispuolen elintarvikkeiden kuivatuksesta.
Vielä kiinnostaisi, - mikä lienee kuivureiden energiankulutus? Ja mikä olisi kuivureiden myyjinä paras taho ? Kodinkoneliikkeet, luontaistuotekaupat, vai mikä ?
Kirjallisuus kuivatuksesta myös kiinnostaisi.
Mielestäni kuivatut hedelmät esim. ovat erinomaisia, vaikka sitten mutustella talvi-iltoina TV:n ääressä. Retki-, ja vaellusmuonana kuivatut tuotteet ovat olleet ihmiskunnan käytössä kautta aikojen.
Kiitos ja kumarrus etu käteen kaikille säilöjille !!!- Anu
Heips!
Meneppäs tämmöselle sivulle niin löydät ainakin jotain faktaa kuivureista:) t.Anu
http://sivut.koti.soon.fi/kytoh/sieniopas/kotikuivurit.htm - Anu
Anu kirjoitti:
Heips!
Meneppäs tämmöselle sivulle niin löydät ainakin jotain faktaa kuivureista:) t.Anu
http://sivut.koti.soon.fi/kytoh/sieniopas/kotikuivurit.htmkasvikuivaimia on testattu Kuluttaja-lehdessä 5/2005. Lehteä voi ostaa irtonumerohintaan Kuluttaajvirastosta: [email protected]. Päälle tulevat postikulut, 90 senttiä, ellet halua hakea lehteä itse virastosta (Haapaniemenkatu 4)(hesassa kai???? )
- eräkävijä
Itse ostin SSJ-importilta
http://www.ssj-import.com/SSJimport_Oy_Ltd_tuotesivut-server/viewitem.php?productid=30 excalibur kuivaimen. Ei ole tarvinnut katua. Hivenen kallis, mutta kehutaan maailman parhaaksi.- uusi alku
Tuli kolmessa päivässä tilauksesta. Ostin samantien rosteri exaciburin ja kylkeen huromin juicerin. Terveellinen elämä odottaa....
- hjiuouik
Kyllä onkin kallis. 50 € saa jo laitteen , jossa lämpötilan säätö. Joka on välttämätön .
- Annukka20111
Moicca,
ostin samsata paikasta http://www.ssj-import.com/ kuivurin, jota mainostettiin yhdeksi parhaaksi. HInta on kallis, mutta itse en vaihtaisi pois. Loisto laite. Muksut tykkää erityisesti kuivatuista omena viipaleista.- Vainparastasuomesta
Paras
- Kuivuu
samaa mieltä. Kyllä kuivuu tavara kuin tavara excalilla.
- hurahtanut...
Hurom on kunnon mehustin / juiceri. Kannattaa kokeilla.
- iloinen tyttö hämees
ssj:ltä minäkin tilasin omani. Nopea toimitus ja hyvä laite :)
- omegaaa
Omegan nimeen vannon minä. Taitaa tosin tulla huromin tehtailta.
- Pitkäänkuivunut
Minulla ollut excalibur kuivuri kolmisen vuotta ja paljon on perheensä kuivattu. Excaliburin mahtuu paljon ja kuivaa tosi tasaisesti. Kannata.
- vanhakuivuir
excalibur on toimiva laite. Ollut perheellä jo 4 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768