Kuivuri on hyvä ostos

ja tarpeellinen

hei kaikille säilöjille!

Lueskelen moninaisia viestejänne. Ehdottomasti järkevin sijoitukseni säilöntärintamalla on ollut Kuivuri. Itselläni on kotimainen Orakas, jonka ostin yli kymmenen vuotta sitten.

Monet puhuvat uunissa kuivauksesta. No hätätilassa, mutta ongelmana on ettei lämpötilaa voi aivan tarkasti säätää - joillekin se noin 50 astettakin on liikaa - ja ennenkaikkea se, että ei saada riittävää ilmankiertoa.
Kuivuri on taloudellinen ja tarkoituksenmukainen. Hintansa väärti.

Olen kuivannut orakkaallani onnekkaasti kaikenlaista:
- omenoita (kuoret ja siemenkota pois, puoli senttia paksuiksi paloiksi ja ohjekirjan mukainen lämpötila)
- lehtikaalia, persiljaa, tilliä, yrttejä, nokkosta
- palsternakkaa (edullista tarjouksesta. Kuori, leikkaa esim kuorimaveitsellä ohuet lastut tai veitsellä. Kuivattuna säilyy vaikka kuinka,lasipurkissa. Helppo ja nopea ottaa keittoon ja patoihin.) Samalla systeemillä naurista ja varmaan muitakin juureksia
- marjoja. Esim mustikka onnistui erinomaisesti (uunissa ei onnistu!) Tyrni on nyt kokeilussa
- tomaattia
- sieniä: eri tatteja, kukin omiin pusseihinsa (o,5 cm paksuiksi viipaleiksi ja tarkista että ovat poikkinapsahtavan kuivia ennenkuin purkitat/pussitat. Jäännöskosteutta saattaa tulla pintaan vielä seur. päivänä, jolloin tarkista ja tarvittaessa lisäkuivaa). Suppilovahveroita. Leppärouskukin käy kuivaukseen, en ole kokeillut.

Minulle kuivuri on ollut aarre. Ja paras on sellainen, jossa oma moottori tarkkoine astesäätöineen. Pidä kuivuri pölyttömässä paikassa.
Suosittelen, älkää epäröikö jos sadon tallentaminen talvea varten kiinnostaa! Helppoa ja lopputulos paras mahdollinen

15

6796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen kuivaaja..

      Itse olen ensin puristanut mehulingolla nesteet pois kasviksista ja pitänyt pitkän mehupaaston.
      Mehulingosta jääneet sössöt voi sitten kuivata talven varalle ruuaksi. Tuntuu niin hölmöltä vain haihduttaa ne nesteet.

      Eli kaksinkertainen hyöty. :)

      Mahtaakohan paljon ravinteet heikentyä linkoamisen jäljiltä?

    • 50 pappa

      Kylläpa sattui kirjoituksesi naulan kantaan :-)) ! Juuri olin etsimässä tietoa etenkin kasvispuolen elintarvikkeiden kuivatuksesta.

      Vielä kiinnostaisi, - mikä lienee kuivureiden energiankulutus? Ja mikä olisi kuivureiden myyjinä paras taho ? Kodinkoneliikkeet, luontaistuotekaupat, vai mikä ?

      Kirjallisuus kuivatuksesta myös kiinnostaisi.

      Mielestäni kuivatut hedelmät esim. ovat erinomaisia, vaikka sitten mutustella talvi-iltoina TV:n ääressä. Retki-, ja vaellusmuonana kuivatut tuotteet ovat olleet ihmiskunnan käytössä kautta aikojen.

      Kiitos ja kumarrus etu käteen kaikille säilöjille !!!

      • Anu

      • Anu
        Anu kirjoitti:

        Heips!
        Meneppäs tämmöselle sivulle niin löydät ainakin jotain faktaa kuivureista:) t.Anu

        http://sivut.koti.soon.fi/kytoh/sieniopas/kotikuivurit.htm

        kasvikuivaimia on testattu Kuluttaja-lehdessä 5/2005. Lehteä voi ostaa irtonumerohintaan Kuluttaajvirastosta: [email protected]. Päälle tulevat postikulut, 90 senttiä, ellet halua hakea lehteä itse virastosta (Haapaniemenkatu 4)(hesassa kai???? )


    • eräkävijä
      • uusi alku

        Tuli kolmessa päivässä tilauksesta. Ostin samantien rosteri exaciburin ja kylkeen huromin juicerin. Terveellinen elämä odottaa....


      • hjiuouik

        Kyllä onkin kallis. 50 € saa jo laitteen , jossa lämpötilan säätö. Joka on välttämätön .


    • Annukka20111

      Moicca,
      ostin samsata paikasta http://www.ssj-import.com/ kuivurin, jota mainostettiin yhdeksi parhaaksi. HInta on kallis, mutta itse en vaihtaisi pois. Loisto laite. Muksut tykkää erityisesti kuivatuista omena viipaleista.

      • Vainparastasuomesta

        Paras


    • Kuivuu

      samaa mieltä. Kyllä kuivuu tavara kuin tavara excalilla.

    • hurahtanut...

      Hurom on kunnon mehustin / juiceri. Kannattaa kokeilla.

    • iloinen tyttö hämees

      ssj:ltä minäkin tilasin omani. Nopea toimitus ja hyvä laite :)

    • omegaaa

      Omegan nimeen vannon minä. Taitaa tosin tulla huromin tehtailta.

    • Pitkäänkuivunut

      Minulla ollut excalibur kuivuri kolmisen vuotta ja paljon on perheensä kuivattu. Excaliburin mahtuu paljon ja kuivaa tosi tasaisesti. Kannata.

    • vanhakuivuir

      excalibur on toimiva laite. Ollut perheellä jo 4 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      69
      1265
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      351
      737
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      116
      690
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      673
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe