Resepti äkkiä

Mulla on jo jauhot pöydällä, mutta en muista enää painonvartijoiden maustekakun ohjetta ulkoa.Sellanen piimäpohjanen, johon tuli piparkakkumausteet, ja oli helppo tehdä.Ei se missä on banaania.Please! T.Kiitollinen leipuri
1721
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

MAUSTEPIIMÄKAKKU

2 dl Vehnäjauhoja
0,5 tl Neilikkaa
0,5 tl Soodaa
0,5 tl Kanelia
0,5 tl Jauhettua kaardemummaa
50 gr Juoksevaa margariinia
1 dl Sokeria
1,5 dl Rasvatonta piimää

1 tl Juoksevaa margariinia
1,5 rkl Korppujauhoja

1. Sekoita margariinin joukkoon sokeri ja piimä ja sekoita tasaiseksi.

2. Sekoita vehnäjauhojen joukkoon sooda, kaneli, neilikka ja kaardemumma ja lisää piimäseokseen hyvin sekoittaen.

3. Kaada taikina voideltuun/jauhotettuun vuokaan ja paista 175C noin tunti.

Pisteet/ohje: 26
Annostenlukumäärä: 16
Pisteet/annos: 1,5

Äänestä

Kommentoi aloitusta


leipuri kirjoitti:

Mulla on jo jauhot pöydällä, mutta en muista enää painonvartijoiden maustekakun ohjetta ulkoa.Sellanen piimäpohjanen, johon tuli piparkakkumausteet, ja oli helppo tehdä.Ei se missä on banaania.Please! T.Kiitollinen leipuri

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu