Ei varmaankaan mikään uusi asia, mutta kysynpähän kuitenkin:
- Voisiko maailman energiapolitiikkaan löytyä ratkaisu kappaleiden välisten sidosvoimien purkamisesta, ts. mikrokosmoksen kappaleiden hajottamisesta "olemattomiin"?
Koska jokin voima pitää kappaleita kasassa, eikö pitäisi olla mahdollista vapauttaa ko. energia jollain menetelmällä?
Jos voisimme kehittää menetelmän, jolla voimme muuttaa mitä tahansa ainetta puhtaaksi energiaksi, emmekö löytäisi samalla ratkaisun "entropia-ongelmaan"?
Uusi energian muoto
5
754
Vastaukset
- näin se menee
ja kunhan keksit keinon MITEN niin voit
nostaa heti nobelin palkinnon. - satat
Atomien väliset sidosvoimat ovat hyvin pieniä, joten niitä ei kannata käyttää energialähteinä.
Ytimen taas pitää kasassa vahva ydinvoima, joka sisältää aika paljon energiaa. Juuri tätä ydinvoimalat hyödyntävät, eli hajottaa atomien ytimiä.
Aine voidaan muuttaa kokonaan energiaksi, jos se törmäytetään antiaineeseen. tosin antiaineen saatavuus on hankalaa nyky tekniikalla.- Tykmä
Lienee varmaan aika suhteellinen käsite se voiman "pienuus". Elektronin saaminen uudelle radalle ei vaadi kovin suurta energiaa, mutta entäpä sen irrottaminen asiayhteydestään kokonaan "vapaaksi radikaaliksi" ?
Hiukkaskiihdyttimien energioita kenties?
Sitäpaitsi, vaikka sidosvoimista ei saataisikaan varsinaisesti energiaa, eikö kuitenkin "hajottamalla" voitaisi ratkaista mm. maapallon alati kasvava jäteongelma? - tehdään koko aika
Tykmä kirjoitti:
Lienee varmaan aika suhteellinen käsite se voiman "pienuus". Elektronin saaminen uudelle radalle ei vaadi kovin suurta energiaa, mutta entäpä sen irrottaminen asiayhteydestään kokonaan "vapaaksi radikaaliksi" ?
Hiukkaskiihdyttimien energioita kenties?
Sitäpaitsi, vaikka sidosvoimista ei saataisikaan varsinaisesti energiaa, eikö kuitenkin "hajottamalla" voitaisi ratkaista mm. maapallon alati kasvava jäteongelma?>"Sitäpaitsi, vaikka sidosvoimista ei saataisikaan varsinaisesti energiaa, eikö kuitenkin "hajottamalla" voitaisi ratkaista mm. maapallon alati kasvava jäteongelma?"
Sitä sanotaan jätteiden polttamiseksi.
Vihreät vastustaa niin pirusti, ei ainakaan
minulle valkene että miksi. - satat
Tykmä kirjoitti:
Lienee varmaan aika suhteellinen käsite se voiman "pienuus". Elektronin saaminen uudelle radalle ei vaadi kovin suurta energiaa, mutta entäpä sen irrottaminen asiayhteydestään kokonaan "vapaaksi radikaaliksi" ?
Hiukkaskiihdyttimien energioita kenties?
Sitäpaitsi, vaikka sidosvoimista ei saataisikaan varsinaisesti energiaa, eikö kuitenkin "hajottamalla" voitaisi ratkaista mm. maapallon alati kasvava jäteongelma?Ionisoiyumisenergiat eri aineille vaihtelee noin 0-25 eV:n välillä, joten ei nyt ihan puhuta hiukkaskiihdyttimien energioista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770