Näkyi koko illan taivaalla. Himmeni välillä ja pieneni ja välillä suureni ja loisti oikein kirkkaasti.
Alkuun oli oranssinkeltainen ja myöhemmin näytti kirkkaalta tähdeltä.
Ja aika suuri, joten ajattelin planeettaa.
Mikäkö oli?
Lisäksi taivaalla liikkui sinipunaisin välkkein loistava satelliitti ilmeisesti...vai onko sen värisiä tähtiä?
Alkuun oli oranssinkeltainen ja myöhemmin näytti kirkkaalta tähdeltä.
Ja aika suuri, joten ajattelin planeettaa.
Mikäkö oli?
Lisäksi taivaalla liikkui sinipunaisin välkkein loistava satelliitti ilmeisesti...vai onko sen värisiä tähtiä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä on tainnut taas tehdä tuo niin meille tärkeä ilmakehä tepposet. Paksulla ilmahkellä on taipumus taittaa valonsäteitä, joilloin myös kertomiasi efektejä tapahtuu. Myös ohuet pilvet voi olla välillä tähtesi säteen tiellä. Tähden kuolemisesta olisi tietoa jo uutisissa, koska supernovat ovat varsin mielenkiitoinen ja vaarallinen ilmiö.
tuskin minkä tahansa tähden kuolemasta uutisissa kerrottaisiin... jotenkin tuosta sai sellaisen käsityksen, että kaikki tähdet räjähtäisivät supernovina, mutta ei. Tähden pitää olla väh. 1,4 kertaa Auringon kokoinen. jos se ei ole, se vain alkaa paisua ja kuumentua, muttei räjähdä.
Olen nähnyt joskus ja jopa säikähtänyt. Venusta kirkkaampi piste eteni pimeällä taivaalla, syttyi ja sammui ja teki tätä jonkin aikaa kunnes hävisi näkyvistä. Lienee ollut matalalla kiertävä satelliitti, ehkä Iridium- tietoliikennesatelliitti. Iridium-hanke lienee kuollut ja kuopattu.
Satelliittien heijastava pinta aurinkopaneelit mukaan lukien aiheuttanevat tämän kirkkauden, mutta mistä johtuu jaksoittainen kirkastuminen ja himmeneminen. Pyöriikö satelliitti akselinsa ympäri mutta miten se voi pyöriessään esim. lähettää dataa maahan tai tehdä havaintoja?