Lasinpesunestettä syyläriin?

hmm

Lasinpesunestettä syyläriin?

Niin voiko laittaa talveksi?

15

9738

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Svenski

      Miksi kysyy epätietoinen!

    • 12qwerty

      Mikäs sitä estäis.

      • ammattilainen

        Kyllä laittaa voi vaikka akkuhappoa, mutta tuhoat auton jäähdytysjärjestelmän, sillä lasinpesunesteet eivät sisällä niitä tärkeitä korroosiosuoja inhibiittoreita, mitä jäähdytysjärjestelmässä käytettävä pakkasneste sisältää ja mitä jäähdytysjärjestelmä itsessään tarvitsee. Eli älä missään nimessä laita lasinpesunestettä jäähdyttimeen, ja jos näin on päässyt käymään, puhdistuta järjestelmä alan ammattilaisella ensitilassa välttääksesi mittavat vahingot.


    • Tiedote

      Idiooteille pitäisi perustaa oma palsta. Eikö sinulla ole muuta tekemistä kuin keksiä tyhmiä
      kysymyksiä ja vielä työaikaan.Sinun työaikaasi
      seurataan, sekä koneesi näppäimiä voidaan anli-
      soida.

      • joo-o

        niin ja tämä vaikuttaa inhiboivasti palkkaan.


    • Lasoli

      Tottakai voi laittaa, se on vain tyhmää rahan haaskausta laittaa jäähdytysjärjestelmään älyttömän kallista jäähdytinnestettä kun lasinpesuneste ajaa aivan saman asian. Itse olen käyttänyt aina lasinpesunestettä eikä tule korroosiota, onhan pesunesteessä aineosia jotka puhdistavat tuulilasinkin niin miksei myös jäähdytysjärjestelmä pysyisi puhtaana. Älä usko noita jotka yrittävät saada sut ostamaan kallista jäähdytinnestettä. ÄLÄ VAIN USKO HEIDÄN OLETTAMUKSIIN KOSKA EIVÄT TIEDÄ TOTUUTTA!

    • ÄLY VAPAAT

      Laita ny tosiaan joo lasoolias sinne syyläriin,
      johan sanoo järjestelmä sopimuksen irti ja hyvin äkkiä kans!
      Samahan sen on jos laittaisit viinan sijasta lasoolia drinkkiis!!!
      ÄLY HOI ÄLÄ JÄTÄ....
      Miksi sitten myydään erikseen pesu nestettä ja jäähdytin nestettä???

      • laittaa. Kaikkia sieniäkin voi syödä, mutta joitakin vain kerran.
        Lasinpesuneste kiehuu jäähdytysjärjestelmästä pois ja pienen ajon jälkeen sinulla onkin siellä vain vettä ja sitäkin liian vähän. Niin että kalliiksi se tulee, siitä voit olla varma.
        Lasinpesunesteen kiehumapiste on jotain 70 asteen paikkeilla, veden 100 ja pakkasnesteen noin 197 astetta. Toki jäähdytysjärjestelmän paineistus vähän nostaa kiehumispistettä, mutta ei riittävästi spriille.


      • läpihuuhtelu
        sitroen kirjoitti:

        laittaa. Kaikkia sieniäkin voi syödä, mutta joitakin vain kerran.
        Lasinpesuneste kiehuu jäähdytysjärjestelmästä pois ja pienen ajon jälkeen sinulla onkin siellä vain vettä ja sitäkin liian vähän. Niin että kalliiksi se tulee, siitä voit olla varma.
        Lasinpesunesteen kiehumapiste on jotain 70 asteen paikkeilla, veden 100 ja pakkasnesteen noin 197 astetta. Toki jäähdytysjärjestelmän paineistus vähän nostaa kiehumispistettä, mutta ei riittävästi spriille.

        Kannattaa vielä lisätä jäähdyttimeen liraus vaikka Fairya, niin se samalla irroittaa jäähdytysjärjestelmään kertyneen haitallisen rasvan ja muut epäpuhtaudet, mitkä haittaavat jäähdytystä.


    • JJH

      Yhtä hyvin voit vaikka kusta sinne syyläriin !

    • Eetzi1

      Äly hoi älä jätä... Mistä näitä vatipäitä oikein tulee?

    • Arvon Mekinansaitsem

      Mutta jos haluat, että akku sanoo yya sopimuksensa irti alta aikayksikön niin lasinpesunestettä sinne.

    • autoilija

      Syyläriin kannattaa laittaa jokaisen nesteenlisäyksen yhteydessä kourallinen hienoa hiekkaa joka poistaa ns. kattilakiven ja muut epäpuhtaudet.

      Vanha taksimiesten vinkki.

    • lasööli

      Onko tämä joku vittuilupalsta?

    • Appelsiinimehu

      Käy mieluummin ostamassa Lidlistä appelsiinimehua ja pistä sitä syyläriin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2855
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      109
      1132
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      931
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      895
    5. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      887
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      867
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      824
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      820
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      754
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      749
    Aihe