Tietäisiköhän kukaan mitään sivustoja netissä, josta voisi käydä katselemassa vinkkejä kakkujen koristeluun...
koristeluvinkkejä..?
vaahtera07
32250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.kuchen-online.de/backmich/home.htm
sivusto on tosin saksankielinen, sieltä löytyy todella paljon vinkkejä - jos yhtään auttaa, tässä etusivun logot suomeksi:
ylärivillä oikealta vasemmalle:
herkulliset kakkumaiset, hedelmäiset/rahkamaiset,
taivaallisen torttumaiset, ihanan pienet,
alarivillä oikealta vasemmalle:
täysijyväiset, kevytlinjaiset, jouluisen makeat, vinkkejä ym.
Kuvat ovat kyllä aika pieniä, mutta kyllä niistä selvän saa.. jos löydät jotain, josta haluat reseptin suomeksi, niin kirjoita tänne, voin kääntää ehtiessäni..
heh, lue logot siis vasemmalta oikealle.. ;)
En tiedä netti osoitteita, mutta yksi hyvä koristelu vaihtoehto:
Hae netistä, lehdestä, värityskirjasta yms. jokin kuva (esim. nalle puh, barbi, spiderman yms). Laita voipaperi kuvan päälle. Sulata tummaa suklaata. Piirrä suklaalla kuvan ääriviivat, suu silmät yms. Käytä jonkin aikaa pakkasessa että se kovettuu. Sulata valkosuklaata ja täytä loput osat kuvasta sillä. Laita taas joksikin aikaa pakkaseen. Asettele kakun päälle sileä puoli ylöspäin. Suklaata voi myös värjätä halutessaan.
Tulee aivan mahtavia kakkuja lasten synntäreille. Ja lapselle mieluinen kuva omassa synttäri kakussaan.