Mikä on suurin kiertoradalle laukaistu avaruusalau ja kuinka suuria on suunnitteilla?
Suurin avaruusalus?
14
1817
Vastaukset
- Ohjelma
Apollo 2921 tonnia
Sukkula 2000 tonnia
Ariane V 745 tonnia
Shenzhou V 480 tonnia
Soyuz 305 tonnia
Apollo on ollut massivisin, jollei joku tiedä muuta.- Saturnus V
Ja siellä oli tietenkin Saturnus V -raketti voimanlähteenä (Saturn).
http://www.apollosaturn.com/saturnv.htm - yhteensä
Tuo on siis avaruusalus apollon ja kantoraketin yhteispaino. Apollo kuumoduleineen kai painoi noin 45 tonnia. ?
Sukkula ilman kantoraketteja ja ulkoista polttoainesäiliötä painanee enemmän,onhan sen hyötykuormakin lähes 30 tonnia. - Lähtömassoja
yhteensä kirjoitti:
Tuo on siis avaruusalus apollon ja kantoraketin yhteispaino. Apollo kuumoduleineen kai painoi noin 45 tonnia. ?
Sukkula ilman kantoraketteja ja ulkoista polttoainesäiliötä painanee enemmän,onhan sen hyötykuormakin lähes 30 tonnia.Nämä ovat (engl. liftoff mass) lähtömassoja elikkä kokonaismassoja. Se mitä maanpinnalta kerralla lähtee ylös.
- paunra-4
Saturnus V kirjoitti:
Ja siellä oli tietenkin Saturnus V -raketti voimanlähteenä (Saturn).
http://www.apollosaturn.com/saturnv.htmPaljonko on Saturn-V kantoraketin työntövoima?
Joku on väittänyt, että venäläisten Energy-raketissa on enemmän ytyä. Pitääkö paikkansa?
- airfoil
Tiede dokkari Prismassa sanottiin että saturnukseen laukaistuun luotaimeen tarvittiin voimakkain koskaan rakennettu avaruusraketti. Silti tarvittiin planeettojen vetovoima "kenttiä" apuna. Laitoin tuon kenttiä lainausmerkkeihin kun toisaalla tällä palstalla niistä puhuttiin.
- on ok...
Painovoimakentät ovat olleet puheessa jo ainakin 100 vuotta, kyllä nimitystä voi käyttää.
- avaruuttaaja
http://www.nasa.gov/centers/glenn/projects/cassini.html
Tuolta sivulta katteltuna vois kuvitella, että kyseessä oli voimakkain koskaan luotaimen laukaisuun tehty kantoraketti.
Onhan totta, että Saturnus-Apollo yli 2900 tonnin laukaisupainollaan on muuta toista kuin Cassinin Titan IVB 940 tonnin massaisena - iso se kyllä on sekin! - Vain...
avaruuttaaja kirjoitti:
http://www.nasa.gov/centers/glenn/projects/cassini.html
Tuolta sivulta katteltuna vois kuvitella, että kyseessä oli voimakkain koskaan luotaimen laukaisuun tehty kantoraketti.
Onhan totta, että Saturnus-Apollo yli 2900 tonnin laukaisupainollaan on muuta toista kuin Cassinin Titan IVB 940 tonnin massaisena - iso se kyllä on sekin!Kyllä se on totta: yli 2900 tonnia.
Esimerkiksi seuraavassa linkissä oikealla kuvan alla:
http://en.wikipedia.org/wiki/Saturn_V
Saksalaisen Werner von Braunin suunnittelema. Silloin kaikki oli viellä "suurta kuin amerikassa". Nykyään sielläkin ehkä ripelletään Eurooppalaiseen tyyliin? - energija
avaruuttaaja kirjoitti:
http://www.nasa.gov/centers/glenn/projects/cassini.html
Tuolta sivulta katteltuna vois kuvitella, että kyseessä oli voimakkain koskaan luotaimen laukaisuun tehty kantoraketti.
Onhan totta, että Saturnus-Apollo yli 2900 tonnin laukaisupainollaan on muuta toista kuin Cassinin Titan IVB 940 tonnin massaisena - iso se kyllä on sekin!Eikös venäläinen Energia-raketti ole voimakkain. Perusversion laukaisupaino 2400 tonnia. Hyötykuorma kiertoradalle 100 tonnia. Ja enemmänkin, muistelen lukeneeni jostain 150 tonnista. Tehoa voitiin lisätä lisäämällä apurakettien määrää.
Energiaa on käytetty vain kahdesti. Jälkimmäinen kerta Buran-sukkulan lentoon. Ohjelma loppui varojen puutteeseen. - Buran Buran
energija kirjoitti:
Eikös venäläinen Energia-raketti ole voimakkain. Perusversion laukaisupaino 2400 tonnia. Hyötykuorma kiertoradalle 100 tonnia. Ja enemmänkin, muistelen lukeneeni jostain 150 tonnista. Tehoa voitiin lisätä lisäämällä apurakettien määrää.
Energiaa on käytetty vain kahdesti. Jälkimmäinen kerta Buran-sukkulan lentoon. Ohjelma loppui varojen puutteeseen.Totta että toi Energia on tehokkain kantoraketti, mutta sitä ei koskaan keritty käyttämään täystehoisena. Suurimmassa kokoonpanossa oli vissiin 8 lisä kantorakettia jolloin kiertoradalle saatiin tuo 150t. Ei tuo sukkula systeemin nostokyky huono ole mutta siinä menee paljon hukkaan itse sukkulan takia ja kantorakettia ei pystytä laukaisemaan ilman sukkulaan. Energiaa pystyttiin käyttämään myös pelkkien hyötykuormien nostamiseen kiertoradalle.
- Yusa
Minua kiinnostasi tietää indeksillä korjatun kilohintakiertoradalle kehitys 1960-2005. Oletan, että laskua ei ole kovin paljon tapahtunut, kilpailusta huolimatta. Tämä on tekniikan kehityksen häpeä.
- airfoil
Ei kukaan lähtisi sellaisella aluksella joka oli apollojen esikuva enää avaruuteen, nukyään varmistukset ovat niin moninkertaisia että ne lisää väkisin hintaa, jo se että lähtö siirtyy ja siirtyy, kustannukset kasvaa lopulta mahdottomiin summiin.
Mitä tulee kilpailuun, yleensä sovitaan jostakin ja sitten budjetti paisuu moninkertaiseksi, jostakin syystä. Eikö olisi jo halvempaa teetättää tuntityönä.
- avaruusasema
Jos taas tarkoitat suurinta ihmisen rakentamaa satelliittia, niin se on ISS eli International Space Station.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969