http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id20030.html
[Tanskassa tehtiin terrorismipidätyksiä
Julkaistu 28.10.2005, klo 09.53 (päivitetty 28.10.2005, klo 10.13)
Tanskan poliisi on pidättänyt neljä MUSLIMImiestä epäiltyinä terrori-iskua valmistelevaan verkostoon kuulumisesta. Yksi heistä on Tanskan kansalainen.] (LIHAVOINTI minun)
Miten YLE uutisoi muslimien pidätyksestä terroristiepäiltyinä. Eikö tällä palstalla moni muslimi ole todistanut, ettei kyse ole muslimeista, tai uskonnosta, tai Allahin käskyistä tms?
Onkohan YLE:n linja muuttunut suhteessa muslimeihin?
YLE muuttunut?
3
297
Vastaukset
- aapeli
http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,721184,00.html
Bosnisk polis: Svensken skulle bli självmordsbombare
Den terrormisstänkte svensken i Bosnien skulle bli självmordsbombare. Det misstänker polisen i Sarajevo. Polisen i Danmark grep på torsdagen fyra män som ska ha samarbetat med honom.
I den lägenhet där han bodde beslagtogs bland annat en video, där svensken och den andre killen ber Allah om förlåtelse, därför att de kommer att spränga sig själva i luften,
Bosnian poliisi:
Terrorismista epäillystä ruotsalaisesta Bosniassa piti tulla itsemurhapommittaja. Sitä epäilee Sarajevon poliisi.
Tanskan poliisi pidätti torstaina neljä miestä, joiden oli tarkoitus olla yhteistyössä hänen kanssaan. Huoneistosta jossa hän asui, takavarikoitiin mm. video, jossa ruotsalainen ja toinen mies rukoilevat Allahilta anteeksiantoa sentähden, että he tulevat räjäyttämään itsensä ilmaan.
.........
Tekikö miehet virheen, kun rukoilivat Allahia ennen itsemurharäjäytystä? Räjäytys ei sitten onnistunut, vaan miehet pidätettiin. Oliko se Allahin tahtoa vai mitä?
Mitä muslimit tästä sanoo? kannattaisi siinä tapauksessa lukea uudelleen ne vastaukset ja miettiä niitä päissäsi.
YLEn sivulta:"PARIISISSA levottomuudet poliisin ja siirtolaisnuorten välillä ovat jatkuneet jo kuudetta yötä. Levottomuudet levisivät keskiviikon vastaisena yönä useille esikaupunkialueille. Levottomuudet alkoivat vime torstaina, kun kaksi nuorta kuoli sähköiskuihin paetessaan poliisia."
Tässä uutisessa ei mainita muslimeja, ei edes moskeijaa. Aiemmin kyse oli "nuorista", nyt vähän osoitellaan tuolla "siirtolais-" lisukkeella.
Voinemme kuitenkin huokaista helpotuksesta, kun YLE ei ole muuttanut uutisointilinjaansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit435329Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4144624Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483849KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1653194Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142536Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182108Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512032- 1251950
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241479
