Venäläinen suklaa

Laadukasta?

Minkälaatuista on suklaa Venäjällä? Helsingin Itäkeskuksessa on pieni myymälä, josta sellaista voi ostaa.

14

2664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nassu

      Syömäni venäläinen suklaa on ollut aika makeaa ja mautonta, ei todellakaan niin hyvää kuin suomalainen suklaa. Rakenteeltaa suklaa on "huokoista" sisällä on pieniä koloja niin kuin juustossa(?). Voihan tietysti olla, että erimerkit on erilaisia, kuka tietää

      • ...

        Venäjällä on suklaata, missä on tarkoituksella näitä "reikiä". Kaikki ei todellakaan ole tälläistä. Venäjällä on todella laadukkaita suklaita!


      • Anonyymi

        Olet tainnut maistaa "kuplasuklaata", eli suklaata, johon on pumpattu ilmakuplia.


    • naakku

      Käsittääkseni ainakin Punainen Lokakuu ja Rot Front tehtaat valmistavat hyvälaatuista suklaata. Venäläiset ovat vanhastaan tottuneet tummempaan suklaaseen kuin me, ja ylipäänsä herkut siellä ovat aika raskaita ja makeita. Kyse lienee enempi tottumuksesta. Tosin köyhemmälle kansalle varmaan on tarjolla heikompiakin laatuja, mutta niitä tuskin viedään ulkomaille.

    • Jarkko
    • kaikkieifazeria

      Kaikki venäläinen suklaa hyvää..en tajua tollasta suomalaiseen vertailua aina. Tottakai suomalaiselle suomalainen suklaa istuu kuten hernekeitto ja HK:n sininenkin.
      Venäläinen suklaa on erilaista eikä voi verrata suomalaiseen koska eri juttu. Venäläinen suklaa yhtä hyvää kuin puolalainenkin. Minulle makuelämys.

    • itseensöisi

      Saattaa löytyä jäämiä poloniumista.

      • Anonyymi

        Nyt oikea tiedemies pääsi esittämään ydinosaamistaan. Hienoa, upeaa!


    • Anonyymi

      Suomalainen maitosokeri suklaa ei ole oikeaa nähnytkään.

    • Anonyymi

      Osa tummista venäläisistä suklaista on aika hyvää. Ja lähellä sulkaan alkuperäistä ideaa.

    • Anonyymi

      Uraani suklaa hyvää tosi hiukset ropisee lattialle

    • Anonyymi

      Mautonta sokeria ,,,huonoa.

      • Anonyymi

        Niin ja sen nimi on Fazerin Sininen.


    • Anonyymi

      Ostamalla venäläistä suklaata tuet Ukrainaan kohdistuvaa aggressiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3854
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3425
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2458
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1879
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1809
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1766
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1497
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1238
    Aihe