Ranskan mellakat vaativat kuolonuhrin Julkaistu 07.11.2005, klo 00.15
Ranskan toista viikkoa jatkuneet mellakat ovat vaatineet ensimmäisen kuolonuhrin, kun viime viikolla pahoinpidelty mies kuoli vammoihinsa.
61-vuotias mies vaipui koomaan perjantaina, kun huppupäinen mies löi häntä Pariisin pohjoispuolella Stainsissa.
Poliisin mukaan talonsa asukasyhdistykseen kuulunut mies oli välikohtauksen sattuessa keskustelemassa mellakoista naapurinsa kanssa. Myös naapuria vastaan hyökättiin, mutta hän on toipumassa.
Mellakointi on jatkunut eri puolilla Ranskaa jo 1,5 viikkoa. Viime yönä poliisi ja nuorisojoukot ottivat yhteen entistä voimallisemmin.
Illan ja yön aikana yli 30 poliisia loukkaantui ja mellakoijat polttivat yli 1 400 autoa. Poliisi pidätti lähes 400 ihmistä. Pahin välikohtaus sattui Grignyn kaupungissa Pariisin eteläpuolella, jossa poliiseja ammuttiin haulikolla. Kymmenen poliisia sai vammoja.
Toulousessa poliisi joutui taltuttamaan mielenosoittajat kaasukranaateilla. Väkivaltaa on ollut myös mm. Rennes'ssä, Nantes'ssa ja Orleansissa.
Kaikkiaan poliisi on ottanut kiinni yli tuhat henkilöä 27. lokakuuta puhjenneiden kahakoiden aikana. Mielenosoittajat ovat tähän mennessä polttaneet poliisin tietojen mukaan liki 5 000 autoa. Myös lastentarhoja, kirkkoja, poliisilaitoksia ja kouluja on tuhottu.
Presidentti Jacques Chirac vakuutti televisiopuheessaan eilen, että järjestyksen palauttaminen on hallituksen tärkein tehtävä. Kyseessä oli ensimmäinen kerta, kun Chirac otti suoraan kantaa mellakoihin, aiemmin hän on esiintynyt tiedottajansa välityksellä.
Ranskan pääministeri Dominique de Villepin aikoo esiintyä myöhemmin maanantaina televisiossa ja kertoa hallituksen toimista levottomuuksien lopettamiseksi.
Vaikka mellakoiden luonne ei olekaan ollut uskonnollinen, niihin osallistuu suurelta osin islamilaista nuorisoa. Yksi Ranskan suurimmista islamilaisista yhteisöistä Ranskan islamilaisten järjestöjen liitto UOIF julisti fatwan, eli uskonnollisen määräyksen, jonka mukaan mellakointi rikkoo islamin määräyksiä.
Myös Berliinissä Saksassa ja Brysselissä Belgiassa sytytettiin viime yönä tuleen yksittäisiä autoja, ja poliisi tutkii, olivatko tihutyöt Ranskan mellakoiden innoittamia.
Tutkijoiden näkemys mellakoista
Ranskan mellakoita seuranneiden tutkijoiden mukaan mellakoijat ovat pettyneitä varsinkin Ranskan valtioon.
Ranskassa maahanmuuttajat yritetään virallisen linjan mukaan sulauttaa ranskalaiseen yhteiskuntaan. Tämä on onnistunutkin siten, että maahanmuuttajat ja varsinkin heidän Ranskassa syntyneet jälkeläisensä pitävät itseään täysivaltaisina ranskalaisina.
Virallinen linja on jyrkässä ristiriidassa todellisuuden kanssa. Sadattuhannet maahanmuuttajat asuvat huonoissa oloissa ja heidän työnsaantinsa on vaikeaa. Tästä syystä protestointi on kohdistunut valtion laitoksiin ja poliisiin.
Tilannetta pahentaa sisäministeri Nicolas Sarkozy, joka on ottanut mellakoijiin tiukan linjan ja kutsunut näitä mm. roskajoukoksi.
UM kehottaa varovaisuuteen Pariisissa
Ulkoministeriö kehottaa suomalaismatkailijoita tavallista suurempaan varovaisuut een Pariisin keskustassa pimeään aikaan. Maanantaina päivitetyssä matkustustiedotteessa suositellaan myös välttämään liikkumista yöllä.
Ulkoministeriö neuvoo turisteja lisäksi matkustamaan Charles de Gaullen lentokentälle mieluummin taksilla tai bussilla kuin paikallisjunalla, joka menee levottomien alueiden läpi. Junan toiminnassa on ollut häiriöitä. Ranskaa pidetään kuitenkin edelleen turvallisena matkailumaana.
AFP, AP, DPA, BBC, YLE24
Ranskan mellakat vaativat
kuolonuhrin Julkaistu
3
284
Vastaukset
- alkanut...
Silloin, kuin ihminen kuolee ei ole paluuta lähtöasetelmiin, nyt on käynyt näin. Sori ei enää riitä.
- 2005
kutsunut näitä mm. roskajoukoksi.
Aivan,aivan-roskajouko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574176Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1303672Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92391Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei102222Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1491872- 1181779
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181758Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241389Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1511048Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79925