Ransakan mellakat - uusi vallankumous?

Onko Ranska taas aikaansa edellä? Ehkäpä nämä mellakat vihdoinkin tuovat ihmisoikeudet myös etnisille vähemmistöille! Ehkäpä riistäjä Bushin valtakausi lähenee loppuansa kohti, kun vasemmisto herää vihdoinkin ja alkaa vastustamaan kapitalistista riistoa!
8651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tai Pariisista tulee uusi Bagdad: vähintään pari autopommia ja 50 kuollutta päivässä: asevoimat yrittävät estää, syyllistyvät ylilyönteihin, ja pian ilmiö leviää useimpiin Euroopan isoihin kaupunkeihin. Lopulta avoin sota on käynnissä ja enemmistö "etnisistä eurooppalaisista" vaatii kaikkien musliimien heittämistä ulos Euroopasta: etnisiä puhdistuksia. Näinkin voi käydä.

Äänestä
  • Ei ne ongelmat ratkea levittämällä afrikkaa ympäri maailmaa koska ne ihmiset ovat itse ongelma.

    Äänestä

  • (la haine, siis se leffa)? väkisin tullut mieleen kun on seurannut tapahtumia viime aikoina. Etenkin se kertomus miehestä joka tippuu kerrostalon katolta ja hokee joka kerroksen kohdalla "toistaseks kaikki hyvin".

    Olen yrittänyt tavata ranskan indymediaa ja kaikkea että saisi käsitystä siitä mistä on kyse. Mutta kun ei sitä kieltä osaa niin sitä ei osaa...

    Minun mielestä saattaisi olla hyödyllistä ajatella noita mellakoita hyökkäyksinä tilaa vastaan. Pitää siis ymmärtää esim. miten Foucaultin mukaan tila on tärkeä osa kaikkea vallankäyttöä.

    Äänestä

  • all ulkomaalaiset rajalla ennenkuin pääsevät suomeen.

    Kaikkien tulee kunnioittaa ajatusta; maassa maan tavalla. Ne jotka eivät sopeudu tähän saavat mennä. Tämä on mielipiteeni. Koska minä käyttäydyn ulkomailla kuten heidän maassa on tapana heidän tulee myös käyttäytyä täällä kutan meillä on tapana. Jos ei kelpaa. Painukoot muualle, jos ei rajavartion toimesta niin meidän tavallisten kansalaisten toimesta. NÄIN ON NÄREEET!!! Kuulaa pyllyyn ja ulos!!!

    Äänestä

  • Etkö ole kuullut vitsiä, jossa leffatähdet kävelevät walk of famea, kun taustalta nousee leiskoja ja savupilviä? Se oli siellä ensin kun Reaganin ja Thatcherin oikeistoaalto iski Neuvostoliiton romahduttua.

    Äänestä

muslimit valtaavat Euroopan ja että kolmas maailmansota syttyy 2006-2012.
Ei ole mikään ihme, etteikö näin kävisi, koska Eurooppaan kerätään kaikenkarvaista väkeä, jotka lopuksi alkavat tapella keskenään.
Näinhän se oli/on Jugoslaviassakin. Siellä on vuosisatoja asunut 7 erilaista etnistä ryhmää, jotka eivät koskaan ole ollut sovussa keskenään (paitsi Titon aikana, joka kovalla kurilla piti päät matalana). Sarajevosta se ensimmäinen maailmansotakin lähti liikkeelle.
Ei hyvältä näytä tämä nykymeno kun luullaan, että etniset ristiriidat olisivat soviteltavissa. Joku saattaa hyväksyä toiset, mutta kaikkihan pyrkivät loppujen lopuksi alistamaan muut ja pääsemään maailman herruuteen.

Äänestä
  • Itse olisin mielelläni halunnut nähdä ja kokea ajan suuren neron(syntynee joskus 2100-?)jälkeen jolloin ihmiset oppivat vapautumaan kehon ja mielen vankiloista, mutta ikävä kyllä tämä tulee tapahtumaan vasta monta vuosisataa suuren neron kuoleman jälkeen eikä meikäläisen keho kestä kuin korkeintaan 2050 paikkeille.
    No, tuskin sitä olisi selvinnyt III:sta maailmansodastakaan.

    Äänestä

  • mutta totta kirjoitti:

    Itse olisin mielelläni halunnut nähdä ja kokea ajan suuren neron(syntynee joskus 2100-?)jälkeen jolloin ihmiset oppivat vapautumaan kehon ja mielen vankiloista, mutta ikävä kyllä tämä tulee tapahtumaan vasta monta vuosisataa suuren neron kuoleman jälkeen eikä meikäläisen keho kestä kuin korkeintaan 2050 paikkeille.
    No, tuskin sitä olisi selvinnyt III:sta maailmansodastakaan.

    ".. eikä meikäläisen keho kestä kuin korkeintaan 2050 paikkeille."
    Voi, voi mitä olet tehnyt kehollesi, että se niin huonolta tuntuu? Neuvoisin tutustumaan: Ray Kurtzweil & Terry Grossman: "Fantastic Voyage - Live long enough to live for ever". Ja sitten ajattelemaan, ja toimimaan positiivisemmalta pohjalta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sosialisti kirjoitti:

Onko Ranska taas aikaansa edellä? Ehkäpä nämä mellakat vihdoinkin tuovat ihmisoikeudet myös etnisille vähemmistöille! Ehkäpä riistäjä Bushin valtakausi lähenee loppuansa kohti, kun vasemmisto herää vihdoinkin ja alkaa vastustamaan kapitalistista riistoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu