Suomen vallakkaimmat TOP 9

Pohtija K

1.pääministeri

2.valtiovarainministeri

3.Aatos Erkko

3.Hesarin päätoimittaja

4.Nokian johtaja

5.presidentti

6.a-talk ohjelman juontaja/aiheen päättäjä

7.kauppa- ja teollisuusministeri

8.opetusministeri(vaikuttaa siihen millaisia suomalaisia tulee "linjalta ulos") pitkän tähtäimen valtaa.

Erkko ja Hesarin pt ovat siis tasoissa 3.sijalla.

Valta ei ole vain poliittista valtaa. Etenkin Hesarin pt:llä on henkistä ja halutessaan jopa hengellistä valtaa suomalaisiin. Lisäksi Hesarin pt:stä riippuu paljon miten täällä ryhdytään johonkin uuteen yksittäisten kansalaisten päättämään kuten jätteiden lajitteluun tai rullaluisteluun ja sellaiseen on politiikalla niukasti valtaa.

Mitä keskustelunavaamisvaltaan tulee, niin presidenttiys ei paljoa tehosta keskustelunavaamista. Suurimmalla osalla presidenttiehdokkaista olisi lähes samat mahdollisuudet olla keskustelunavaajia nykyisissä asemissaan kuin presidenttinä. Toimittajista riippuu miten presidenttiäkin satutaan siteeraamaan. Paljon riippuu siitä keitä toimittajia sattuu olemaan työvuorossa silloin kun joku puhe tulee.

Mitä keskustelua muuten Halonen on avannut? 6 vuotta on ollut aikaa avata keskustelua, mutta mitä siitäkin on tullut? Häntä kuunneltaisiin yhtä paljon myös ex-presidenttinä, jos jotain asiaa tulisi.

5

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zotzotsiologi

      Onhan tuossa sikäli järkeä, että taloudellinen, poliittinen ja mielipidevaikutusvalta ovat jokseenkin tasapuolisesti esillä. Jos niitä nyt voi edes täsmälisesti erottaa. Ranking-listaa varten "vallakkuus" pitäisi kuitenkin määritellä täsmällisesti!

      Muuten, Erkko ei tiettävästi sekaannu lehtiensä toimituspolitiikkaan (sitten Loka-Laitisen potkujen, ja sekin kai oli ainoa kerta?), joten sillä puolella hän ei ole vallankäyttäjä. TV-ohjelmat menevät ja tulevat, joten satunnaisella juontajalla ei ole valtaa.

      Listalle kuuluisivat ehdottomasti suurimpien firmojen rahoitusjohtajat. Heistä koostuu mystisen tuntuiset "markkinavoimat".

      P.S.
      Valtioneuvoston tärkeysjärjestyksestä lausui pitkäaikainen pää- ja muukin ministeri Fagerholm:
      "Ensin tulee valtionvarainministeri, sitten pääministeri, sitten ei pitkään väliin tule mitään. Sitten tulevat maamiesseurojen siitospässit, ja jossain kauempana muut ministerit."

      • Descartes Jr.

        Ilo lukea zotin näkemystä. Kukahan on Suomessa viimeksi analysoinyt "valtaa" edes käsitteellisesti, puhumattakaan että empiirisesti? Pitäisi kai kuulua sosiologian keskeisiin tutkimusaiheisiin.
        Tuo Fagerholmin lausahdus on kyllä valaiseva, varmaan pätee tänäänkin.


      • mutta

        Ei Erkko sekaannu lehtiensä toimituspolitiikkaan, mutta näiden lehtien toimitus sekoaa aika ajoin Erkkoon, jolta poimitaan jos jonkinlaisia lausuntoja julkaistaviksi muissakin viestimissä.


      • Zotzotsiologi
        mutta kirjoitti:

        Ei Erkko sekaannu lehtiensä toimituspolitiikkaan, mutta näiden lehtien toimitus sekoaa aika ajoin Erkkoon, jolta poimitaan jos jonkinlaisia lausuntoja julkaistaviksi muissakin viestimissä.

        Aika harvoihan Erkko tulee julkisuuteen omien lehtiensä kauttakaan, mitä nyt joskus jotain mutisee.

        Erkon suhteen tärkeämpi asia mielestäni on firman henkilöstöpolitiikka. Onpi sellaiset palkat ja edut nykysuomessa, ettei työpaikkaa juuri vaihdeta painotalon opettelijatasollakaan. Epäsosiaalisista koltioistakin tulee kunnon ammattimiehiä.

        Erkon ei ole tarvinnut saneerata ulospotkimisella. Hiljaa hyvä tulee kai. Erkolla on varaa olla sosialistinen (?) patruuna, ja tekee sen myös käytännössä. AY-liikekin on hampaaton, kun mannaa sataa taivaasta enemmän kuin rohkenee pyytää.

        Enemmän samalaisia työnantajia!


    • se valta

      on siis lujasti kauppakamareilla ja eritoten vapaamuurareilla, mainitsematta nimeltä ketään.-kuka tämän pystyy kumoaan??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      53
      5470
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      91
      3361
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      45
      3259
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      155
      3016
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      63
      2367
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      52
      2308
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      70
      1847
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      1797
    9. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      92
      1646
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      293
      1640
    Aihe