Herkkuperse ja kyrsä.

Huomioija

Hämmästelen sitä, miten väärin vanhaa murresanaa voidaankaan käyttää! Kun äitini ja isoäitini sanoivat: "Tuo lapsi on oikea herkkuperse", he tarkoittivat, että lapsi pitää herkkuruoista ja makeisista aivan liikaa. Pula-ajan kokeneina he antoivat sanalle paheksuttavan sisällön. Nyt, jos joku käyttää sanaa siinä merkityksessä kuin sitä on ollut tarkoituskin käyttää, heräävät heti pedofiliaepäilykset! Sanalle on annettu aivan väärä sisältö. Toinen vääristelty sana on kyrsä. Sehän on vanhaa suomenkieltä ja tarkoittaa kuivaa leivänkannikkaa. Nykynuoret luulevat, että se tarkoittaa lenkkimakkaraa!

23

3212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gubbe

      Herkkuperse = loistoperse, eli takamus on todella mahtava

      kyrsä = lenkkimakkara/grillimakkara, ei mikään leivänkannikka todellakaan

      • pena

        Nykysuomessa kyrsä tarkoittaa leivän jäljelle jäänyttä tavallisesti kuivunutta osaa, kannikkaa.
        En ole koskaan kuullut tarkoittavan sen lenkkimakkaraa.


      • Huomioija

        On syytä huomioida, että mikäli jonKUN sanotaan olevan herkkuperse, se tarkoittaa, että hän on mieltynyt makeaan, mutta jos häneLLÄ sanotaan olevan herkkuperse, kyseessä on sukupuolinen ilmaus.


      • niinjuuri
        Huomioija kirjoitti:

        On syytä huomioida, että mikäli jonKUN sanotaan olevan herkkuperse, se tarkoittaa, että hän on mieltynyt makeaan, mutta jos häneLLÄ sanotaan olevan herkkuperse, kyseessä on sukupuolinen ilmaus.

        Näin on ja molempia merkityksiä käytetään tänäkin päivänä.


      • Khgfg

        Kyrsää ei pidä sekoittaa käyrään, joka tarkoittaa lenkkimakkaraa.

        Jopa Stadissa kyrsä tarkoittaa leipää, leivänkyrsää. Käyrä eli hampparinkäyrä on lenkkimakkara.


    • Ken Guru

      Kirjoitti Agricola:

      Vaikk'ei rukiisista-jauhoista tule niin sitkiää ja venyväistä kyrsää kuin nisusista, niin eriää se kuitenkin, parahultasesti vaivattuna, sormista, jos jauhot ovat hyviä.
      Rukiisien-jauhojen muoto tulee olla paremmin sinertävä kuin keltasen-voipa; harmaan-muotoset karvaat jauhot ovat huonoja. - Jos jauhot ovat imeltyneet, niin pitää kyrsään vaivattaman niin paljon jauhoja kuin mahdollista on, ett'ei leipä tulisi likilaskoseksi eikä sitkiäksi.
      - Taikina-vedeksi pitää otettaman puhdasta ja hyvää kaivo-vettä.
      - Veden hyvyys tunnetaan siittä, että se vahtoilee soovan seassa.
      Taikina-vesi ei saa myös olla kiehuvaa, ei ylön kuumaakaan, mutta olkoon sentään talvella lämpösempää kuin suvella.
      - Leipä luonnistuu keväisin paremmaksi kuin pakkasilla ja kovilla suvi-lämpösillä.
      - Jauhoja pitää vähittäisin veteen ja taikinaan sekotettaman, eikä paljoa erältä.
      - Taikinaa ei saa vitkallensa sotkea, vaan ahkerasti.
      Käytöstä on tähän paras ottaa tuoreesta sahdista. Käytös tietään hyväksi, jos pari pisaraa kiehuvaan veteen tipahutettuna pysyvät veden päällä.
      Vanha käytös on kelvollista, jos saa käymään taikinan, joka on tehty niin paljoista jauhoista kuin viinastakin ja pantu neljäs-osa sokeria sekaan.
      Huono juomisen käytös on sitkiä, tahmia ja pahanhajunen.
      Hapantunut käytös paranee moneen piihin pesemisellä kylmässä vedessä; hapahko (puolihapan) valkosta potaskaa sekaan pannen - neljäs-osa luodia joka puolta tooppia kohden.


      Taikinan hapanteeksi pannaan hapanta kyrsää, joka edellisestä leipomuksesta säästyy suolattuna jauhoissa mukavassa astiassa.
      Suolatusta taikinasta tulee leipä sekä ma'ukkaammaksi että hauraammaksi kuin suolaamattomasta.
      Päivää ennen leipomusta pitää jauhot nostettaman lämpöseen.
      Taikinan käymistä ei saa ylöllensä hätäyttää, vaan annettakoon sillekkin tarpeellinen aikansa. Jos ei kyrsä enää uunissa nouse, on se jo ennen ylöllensä noussut; käytöksen lisäämällä joudutetaan hitaantunut nousu; mutta kylmästä lakannut nousu paranee, jos kyrsä peitetään lämmitetyillä liina-kankailla ( liinasilla- elikkä palttinaisilla-raidilla ).
      - Uunin parahultanen lämpösyys koitellaan rukiisilla-jauhoilla: niitä viskataan kourallinen uuniin, jos muuttuuvat ruskeiksi, on uuni parahultasen lämpönen, mutta ylön kuuma jos palaavat, ja liian vähän lämpönen jos musteneevat taikka tuleevat happamaksi.
      - Rukiinen leipä ei kypsy niin hätää kuin nisunen, eikä maitoon leivottu niin pian kuin veteen, ei myöskään pakara kyrsä niin joutusasti kuin vetelähkö, eikä hapan niin pian kuin rievä, elikkä happanematoin.
      Kuudesta leiviskästä rukiisista-jauhoista pitäisi tulla 9 leiviskää kyrsää, ja jähtynyttä leipää 8 leiviskää.
      Tavallisesti lasketaan kolme leiviskää pehmosta leipää kuivavan kahdeksi.

      • väärä.tieto

        Ei ole Agricolan kirjoittama. Mm. sana sokeri tunnettiin suomessa vasta vuonna 1637.


    • uppija

      uppia

      • kyrsiikö

        Olen kuullut käytettävän miespuolisesta herkkuperseestä nimitystä "munkkiperse".

        Leivänkyrsä on ollut leivänkyrsä aina, mutta pelkän kyrsän ymmärrän kyllä tarkoittavan myös ilman haarukkaa ja veistä syötävää grillimakkaraa.


      • puurotjavellit
        kyrsiikö kirjoitti:

        Olen kuullut käytettävän miespuolisesta herkkuperseestä nimitystä "munkkiperse".

        Leivänkyrsä on ollut leivänkyrsä aina, mutta pelkän kyrsän ymmärrän kyllä tarkoittavan myös ilman haarukkaa ja veistä syötävää grillimakkaraa.

        Miten määritellään "velliperse"?


      • Anonyymi
        puurotjavellit kirjoitti:

        Miten määritellään "velliperse"?

        No, vaikkapa hajun perusteella. Haloo.


    • heri.kaiskanen
    • ei.uutta.auringon.alla

      Sanojen merkitys muuttuu. Kannattaa vaikka viron pikaopiskelu ja suomeen vertaaminen.

      Keskustelu sanojen merkityksestä on ihan samanlaista kuin kysymys siitä, minkälaista on oikea slangi. Jokainen keskusteluun osallistuva esittää oman aikansa ja oman alueensa slangin ainoana oikeana, sikäli kuin edes muistaa oikein.

      Ihmisellä on taipumus kuvitella olevansa maailman keskipisteessä. Siitä sitten poikii niin rasismi kuin oikea kielikin.

    • ryökköö

      Täällä meilläpäin e-pohjanmaata kyrsä on viitannut pullapitkoon; nisukyrsä.

    • Pelkkä_herkkusuu

      Varsin outoja mielikuvia syntyy, kun nuo kaksi sanaa yhdistää: työntää kyrsä herkkuperseeseen.

      • Pöyr

        Pö... Pö... Pöyristyttävää! Irstaahkoa.


    • Ei-perse

      Meillä päin on puhuttu herkkusuista.

      • sieltätulee

        Pohjanmaalla perse tarkottaa suuta. Yleensä jonkinlaista suuta tai aukkoa.


    • Esimerkkinä

      Teini-ikäisten tyttöjen kohdalla tullaan sitten niille rajoille, että kummasta on kysymys: Naapurin tiukkoihin legginseihin pukeutuva 14-vuotias megabeibe on varsinainen herkkuperse - hän kulkee pihalla imien tikkaria.

    • Joni_

      Tai sitte yleensä täällä tolla kyrsällä tarkotetaan kyrpää.

      • Anonyymi

        Ei.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        On!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3240
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1640
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1482
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1399
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      159
      1265
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1198
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1029
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      51
      838
    Aihe